Insulineverdachte had helse jeugd
ROTTERDAM (ANP) - De 23-jarige verdachte Rahiied A. van de zogenoemde insulinemoorden had een verschrikkelijke jeugd. Dat begon al toen hij later uit Suriname naar Nederland kwam dan zijn moeder. Hij was twee jaar en herkende haar niet meer.
De rechtbankvoorzitter las donderdag een relaas voor op basis van wat twee psychiaters en een psycholoog over A. schreven. Toen hij elf jaar oud was, scheidden zijn ouders en overleed z’n vader kort erna. Bijna alle kinderen in het gezin werden geslagen, ook A. Nog altijd heeft hij herbelevingen, vooral sinds hij in detentie zit. "Ik kan vanuit het niets het geluid horen van het zwiepen van een riem", zei hij bij de deskundigen.
Toen zijn moeder een nieuwe relatie kreeg, bleek ook die man gewelddadig. Verschillende kinderen in het gezin werden door Jeugdzorg uit huis geplaatst. Nadat die man door Rahiieds moeder de deur uit was gezet, lokte hij Rahiied naar zijn huis. Daar zette hij een woningoverval in scène, waarbij veel geweld is gebruikt op Rahiied. De man is daarvoor ook veroordeeld, vertelde de rechter. Rahiied A. heeft daardoor een posttraumatische stressstoornis, eveneens met herbelevingen.
Persoonlijkheidsstoornis
Door alle problemen thuis werd Rahiied nauwelijks opgevoed. Hij ontwikkelde door alle problemen een persoonlijkheidsstoornis. Daardoor ontstond de fantasie dat hij arts was. Hij stal een katheter, een stethoscoop en een maagsonde. Thuis deed hij daarmee alsof hij doktershandelingen uitvoerde. Ook bij de instellingen waar hij stage liep, gedroeg hij zich als arts. Hij onderzocht mensen, terwijl hij daarvoor niet bevoegd was. Hij was volgens de psycholoog op zoek naar complimenten en wilde graag indruk maken door goede medische beslissingen te nemen.
A. is onderzocht door twee psychiaters en een psycholoog. Die constateerden dat A. sterk verminderd toerekeningsvatbaar is voor het stelen van de insulinepennen en het toedienen ervan. Dat kostte uiteindelijk vier mensen het leven. Hij is wel toerekeningsvatbaar voor de diefstal van medicatie voor eigen gebruik.
Omdat de kans op herhaling groot is, adviseren gedragsdeskundigen tbs met dwangverpleging. Vrijdag blijkt of de officier van justitie dat advies overneemt.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - Het wordt na een periode met regenbuien weer droger in Nederland, meldt Weeronline. Vanaf donderdag valt er bijna geen regen en komt de zon vaker door, waardoor vooral in het zuiden van het land het neerslagtekort, een graadmeter voor de droogte, weer toeneemt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gebruik van struisvogelveren in de modewereld leidt tot leed bij struisvogels, stelt dierenbeschermingsorganisatie World Animal Protection na eigen onderzoek in samenwerking met Collective Fashion Justice, dat misstanden in de modewereld wil aanpakken. Onderzoekers van de organisaties hebben in Zuid-Afrika bewijsmateriaal vergaard bij drie commerciële struisvogelboerderijen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie met een camerabril andere mensen filmt of fotografeert, mag die beelden meestal niet zomaar delen of publiceren. Daar waarschuwt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) dinsdag voor. Ook mensen die toevallig herkenbaar in beeld komen, hebben recht op bescherming van hun privacy.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om het cellentekort tegen te gaan, is niet voldoende. Dat zegt Wim Saris, directeur-generaal van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI), in het AD. Hij pleit in de krant voor meer penitentiaire instellingen met een lichter regime.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De hulpverlening van de brandweer is niet of nauwelijks in het geding gekomen door de recente inbraakgolf in brandweerkazernes verspreid door Nederland. Dat laten de veiligheidsregio's weten na een rondvraag van het ANP. Sinds begin dit jaar steeg het aantal inbraken in brandweerkazernes fors vergeleken met eerdere jaren. Daarbij werd redmateriaal gestolen, zoals knipscharen om mensen uit voertuigen te bevrijden.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De politierechter in Den Bosch heeft maandag twee mannen van 41 en 43 jaar oud bestraft voor de mishandeling van een vrouw. Het slachtoffer saboteerde volgens de mannen in het naast Den Bosch gelegen dorp Engelen protesten tegen de komst van een asielopvang. Zij zou onder meer vlaggen en protestborden hebben vernield of beklad.
15 uur geledenANTWERPEN (ANP) - In Antwerpen is een Nederlandse vader (47) veroordeeld tot een gevangenisstraf van 23 jaar voor de moord op zijn 14-jarige zoon. In januari 2022 overleed de jongen in het huis van zijn vader in Turnhout, waar hij pas acht weken later door de politie werd gevonden. Al die tijd wisten zijn moeder en broers niet waar hij was. In het lichaam van de jongen werd ketamine gevonden.
15 uur geleden