
WikiLeaks-oprichter Assange verliest Ecuadoriaanse nationaliteit
QUITO (ANP) - WikiLeaks-oprichter Julian Assange is definitief zijn Ecuadoraanse nationaliteit kwijt. Een administratief hof heeft dit in het Zuid-Amerikaanse land bekrachtigd. De Australiër Assange zit in een Britse gevangenis terwijl de VS zijn uitlevering eisen wegens het lekken van vertrouwelijke en geheime staatsinformatie via WikiLeaks. De lek zou mensenlevens hebben gekost en Assange riskeert tientallen jaren cel.
Assange was in 2012 in Londen voorwaardelijk op vrije voeten toen hij de ambassade van Ecuador binnenging om er asiel te zoeken. De toenmalige linkse regering van Ecuador ontfermde zich over de gast in de ambassade, maar Assange kon het pand niet uit. Daarom werd in 2017 door toenmalig minister van Buitenlandse Zaken María Fernanda Espinosa het plan bedacht om hem Ecuadoriaan te maken en een diplomatieke status te geven. Dat plan mislukte omdat Londen weigerde Assange als diplomaat te erkennen.
De Ecuadoraanse regering is in 2018 al begonnen de zaak weer terug te draaien en stelde dat de naturalisatie van Assange niet volgens de regels was verlopen. Hij werd in 2019 aan de Britse politie overgedragen. Assange had formeel de nationaliteit verworven in de provincie Pichincha, waar ook de hoofdstad Quito ligt. De administratieve rechtbank in Pichincha heeft dinsdag bevestigd dat Assange niet de Ecuadoraanse nationaliteit heeft.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - De ministers van Defensie en Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen houden afzonderlijke werkdiners bij de NAVO-top. Terwijl de regeringsleiders een diner hebben met koning Willem-Alexander en koningin Máxima in Paleis Huis ten Bosch, eten de ministers op het terrein van het World Forum in Den Haag, waar deze dagen de top plaatsvindt.
25 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Het Israëlische leger heeft "een belangrijk hoofdstuk afgerond, maar de campagne tegen Iran is nog niet voorbij". Dat zei de Israëlische legerleider Emal Zamir dinsdagavond in een verklaring. De campagne gaat "een nieuwe fase in", aldus de legerleider.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-baas Mark Rutte heeft er geen probleem mee dat Donald Trump een prijzend sms'je, dat hij naar hem heeft verstuurd, openbaar heeft gemaakt. "Het was niet gepland, maar er staat niets geks in. Geen enkel probleem mee", zei hij bij een ingelast mediamoment.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een bestand met Israël. Het Iraanse luchtruim is nu open voor internationale vluchten van en naar de hoofdstad Teheran met toestemming vooraf, aldus flight-trackingwebsite Flightradar24.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Deze relatie betekent veel voor de NAVO", zei secretaris-generaal Mark Rutte tegen premier Christopher Luxon van Nieuw-Zeeland dinsdag bij aankomst op de NAVO-top. Maar dit keer blijven drie van de vier leiders van de NAVO-partners uit het Verre Oosten weg van de top, terwijl Rutte juist de banden met deze regio wil aanhalen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een dag na de aanval op een Amerikaanse basis in Qatar de emir van dat land gesproken. Hij zou zijn spijt hebben betuigd en hebben gezegd dat Qatar en zijn bevolking niet het doelwit waren, meldt Al Jazeera.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump komt zonder zijn first lady naar de NAVO-top in Den Haag, verwachten bronnen. Trumps vrouw Melania zou, anders dan de partners van de meeste andere leiders, thuisblijven.
2 uur geleden