Wiebes: ik deed er aanvankelijk niet toe in gasdossier
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Economische Zaken was op het moment dat Eric Wiebes er aantrad als minister "nauwelijks aan zet" op het gaswinningsdossier. Dat heeft de oud-bewindsman gezegd tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie die onderzoek doet naar de aardgaswinning in Groningen.
De VVD’er was vanaf 2017 als minister verantwoordelijk voor verbetering van de veiligheid in Groningen, dat al jaren geteisterd werd door aardbevingen als gevolg van de gaswinning. Maar hij stelde vast dat de beloftes die op dat vlak gedaan waren aan de Groningers "van geen kanten" werden waargemaakt. "De opdracht die we ons gesteld hadden was onhaalbaar."
De vastgelopen versterkingsopgave, die een veilige gaswinning mogelijk moest maken, was grotendeels ondergebracht bij gaswinningsbedrijf NAM. De hoogte van het winningsniveau was "vastgeklikt" aan de overheidsuitgaven. Minder oppompen betekende automatisch nog meer bezuinigen dan het voorgaande kabinet al had gedaan. "Ik zat op geen enkele manier aan het roer", aldus Wiebes.
Een rondgang langs bestuurders in de regio maakte Wiebes bovendien duidelijk dat daar geen enkel vertrouwen meer was in zijn departement. "Niet alleen zat ik niet aan het roer, ik deed er volstrekt niet meer toe." Het raakte hem dat Groningers de vraag stelden: horen wij nog wel bij Nederland? "Dat heeft een betekenis die groter is dan alleen wonen in een onveilig huis."
Wiebes had niet direct het idee dat de gaswinning naar nul moest om het echt veilig te maken in Groningen. Maar hij kwam als snel wel tot de conclusie dat hij meer "manoeuvreerruimte" nodig had dan het pas gesloten regeerakkoord hem bood. Het besluit om de gaswinning op termijn helemaal te beëindigen, viel in maart 2018. Wiebes noemt dat "onontkoombaar".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met een wet die regelt dat mensen die dat nodig hebben, in het stemhokje hulp kunnen krijgen van een stembureaumedewerker. Mensen met een fysieke beperking mogen momenteel al geholpen worden bij het stemmen door een bekende.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen van Rechtsbescherming heeft geen nieuwe onterechte straffen door foute namen in de justitieketen gevonden. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft ze dat er wel 99 nieuwe gevallen van foutieve namen bij zijn gekomen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken laat onderzoek doen naar het systeem van stemmen per volmacht. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de CDA-minister dat internationale waarnemers kritisch waren op de volmachten en dat nader onderzoek daarom nodig is.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet voert vanaf de Europese parlementsverkiezingen van 2029 een kleiner stembiljet in, meldt minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) donderdag aan de Tweede Kamer. Bij de laatste drie verkiezingen zijn er al proeven geweest met zo'n kleiner stembiljet en die zijn overwegend positief verlopen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouw moet mogelijk blijven in de zones rond natuurgebieden waar de stikstofuitstoot harder omlaag moet dan elders. Dat zei minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in het debat over zijn stikstofmaatregelen. "We vragen in de zones het maximale wat wij verantwoord vinden om landbouwkundig gebruik mogelijk te houden."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Stikstofminister Jaimi van Essen (D66) hoopt nog steeds op steun van ongeveer 100 van de 150 zetels in de Tweede Kamer voor zijn stikstofplannen. Eerder sprak premier Rob Jetten ook al die hoop uit. Toch bleken de verschillende opvattingen in de Kamer groot en lijkt brede steun nu nog ver weg.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 zegt ervoor open te staan de stikstofplannen van het kabinet te steunen. "Wij steken onze hand uit", zei Kamerlid Maarten Goudzwaard in het debat over de maatregelen. "Niet uit enthousiasme voor dit pakket, maar omdat stilstand schadelijker is. Ik vraag het kabinet dan ook die hand aan te pakken en te laten zien dat het echt bereid is zijn plannen aan te passen."
1 dag geleden