Wiebes: ik deed er aanvankelijk niet toe in gasdossier
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Economische Zaken was op het moment dat Eric Wiebes er aantrad als minister "nauwelijks aan zet" op het gaswinningsdossier. Dat heeft de oud-bewindsman gezegd tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie die onderzoek doet naar de aardgaswinning in Groningen.
De VVD’er was vanaf 2017 als minister verantwoordelijk voor verbetering van de veiligheid in Groningen, dat al jaren geteisterd werd door aardbevingen als gevolg van de gaswinning. Maar hij stelde vast dat de beloftes die op dat vlak gedaan waren aan de Groningers "van geen kanten" werden waargemaakt. "De opdracht die we ons gesteld hadden was onhaalbaar."
De vastgelopen versterkingsopgave, die een veilige gaswinning mogelijk moest maken, was grotendeels ondergebracht bij gaswinningsbedrijf NAM. De hoogte van het winningsniveau was "vastgeklikt" aan de overheidsuitgaven. Minder oppompen betekende automatisch nog meer bezuinigen dan het voorgaande kabinet al had gedaan. "Ik zat op geen enkele manier aan het roer", aldus Wiebes.
Een rondgang langs bestuurders in de regio maakte Wiebes bovendien duidelijk dat daar geen enkel vertrouwen meer was in zijn departement. "Niet alleen zat ik niet aan het roer, ik deed er volstrekt niet meer toe." Het raakte hem dat Groningers de vraag stelden: horen wij nog wel bij Nederland? "Dat heeft een betekenis die groter is dan alleen wonen in een onveilig huis."
Wiebes had niet direct het idee dat de gaswinning naar nul moest om het echt veilig te maken in Groningen. Maar hij kwam als snel wel tot de conclusie dat hij meer "manoeuvreerruimte" nodig had dan het pas gesloten regeerakkoord hem bood. Het besluit om de gaswinning op termijn helemaal te beëindigen, viel in maart 2018. Wiebes noemt dat "onontkoombaar".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor een motie van de PVV gestemd waarin wordt verzocht om de Moslimbroederschap en "gelieerde organisaties" te verbieden. De PVV heeft meerdere keren geprobeerd om steun te vinden voor een dergelijke motie, maar wist telkens net geen meerderheid te overtuigen. Onder meer de VVD steunde de motie nu.
8 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Voor het bedreigen van Douwe Bob heeft het Openbaar Ministerie tegen Bob ter H. (39) vijftien maanden cel geëist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De bedreigingen volgden nadat de zanger eind juni kort voor een optreden op een Joods voetbalevenement besloot daarvan af te zien. Hij vreesde na de bedreigingen voor de veiligheid van zijn gezin en vluchtte naar het buitenland.
45 minuten geledenMAARN (ANP) - Onder basisschoolleerlingen die in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag meededen aan de Kinderverkiezingen, zijn lokale partijen het populairst. Bij elkaar opgeteld ging 25 procent van de 4489 stemmen naar een partij die alleen meedoet in de gemeente waar het kind woont. Van de partijen die landelijk meedoen, kreeg D66 met bijna 19 procent de meeste stemmen.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Alles wijst er nu op dat de verdachten van de aanslag op de synagoge in Rotterdam zijn geronseld, zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdagmiddag bij het vragenuur in de Tweede Kamer. "En de mogelijkheid dat Iran betrokken is bij deze aanslag wordt nadrukkelijk ook onderzocht."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Mirjam Sterk van Sport is trots op de Nederlandse atleten die aan de Paralympische Winterspelen hebben deelgenomen. "Het is heel belangrijk dat mensen met een handicap ook in staat zijn om de top te halen", zei ze bij de huldiging van medaillewinnaars in Den Haag. "Ik hoop dat het veel mensen inspireert die ook met een handicap worstelen en laat zien dat het voor hen ook mogelijk is om te gaan sporten en mooie prestaties neer te zetten."
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver was dinsdagochtend kort in Rotterdam, waar zijn partij in peilingen dicht achter Leefbaar Rotterdam lijkt te staan. "Het is nek aan nek", zei Klaver tegen het ANP. "Voor het eerst in een hele lange tijd kan een progressieve partij hier weer de grootste worden."
4 uur geledenLEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."
21 uur geleden