Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wiebes: ik deed er aanvankelijk niet toe in gasdossier

Wiebes: ik deed er aanvankelijk niet toe in gasdossier

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Economische Zaken was op het moment dat Eric Wiebes er aantrad als minister "nauwelijks aan zet" op het gaswinningsdossier. Dat heeft de oud-bewindsman gezegd tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie die onderzoek doet naar de aardgaswinning in Groningen.

De VVD’er was vanaf 2017 als minister verantwoordelijk voor verbetering van de veiligheid in Groningen, dat al jaren geteisterd werd door aardbevingen als gevolg van de gaswinning. Maar hij stelde vast dat de beloftes die op dat vlak gedaan waren aan de Groningers "van geen kanten" werden waargemaakt. "De opdracht die we ons gesteld hadden was onhaalbaar."

De vastgelopen versterkingsopgave, die een veilige gaswinning mogelijk moest maken, was grotendeels ondergebracht bij gaswinningsbedrijf NAM. De hoogte van het winningsniveau was "vastgeklikt" aan de overheidsuitgaven. Minder oppompen betekende automatisch nog meer bezuinigen dan het voorgaande kabinet al had gedaan. "Ik zat op geen enkele manier aan het roer", aldus Wiebes.

Een rondgang langs bestuurders in de regio maakte Wiebes bovendien duidelijk dat daar geen enkel vertrouwen meer was in zijn departement. "Niet alleen zat ik niet aan het roer, ik deed er volstrekt niet meer toe." Het raakte hem dat Groningers de vraag stelden: horen wij nog wel bij Nederland? "Dat heeft een betekenis die groter is dan alleen wonen in een onveilig huis."

Wiebes had niet direct het idee dat de gaswinning naar nul moest om het echt veilig te maken in Groningen. Maar hij kwam als snel wel tot de conclusie dat hij meer "manoeuvreerruimte" nodig had dan het pas gesloten regeerakkoord hem bood. Het besluit om de gaswinning op termijn helemaal te beëindigen, viel in maart 2018. Wiebes noemt dat "onontkoombaar".

Meer uit Politiek

D66 en CDA: nu focussen op schrijven van conceptdocument

DEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA stoppen nu met het binnenhalen van nog meer experts en beginnen met het schrijven van een conceptdocument. Dit document moet aantrekkelijk genoeg zijn voor andere partijen om mee te willen doen aan een nieuwe regering. Dat vertelden partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) voorafgaand aan een nieuwe ontmoeting met informateur Sybrand Buma (CDA).

3 uur geleden
Schoof: niet méér buitenlandse troepen bij limiet leger Oekraïne

PARAMARIBO (ANP) - Een verplicht kleiner Oekraïens leger betekent niet dat Oekraïnes bondgenoten een grotere beschermingsmacht moeten leveren, zegt premier Dick Schoof. Die twee onderdelen van een mogelijk toekomstig vredesakkoord staan volgens Schoof los van elkaar.

17 uur geleden
Buma wil een richting meegeven voor nieuwe coalitie

DEN HAAG (ANP) - Het is de "ambitie" van formateur Sybrand Buma (CDA) om zijn opvolger een "richting" mee te geven welke partijen samen een coalitie kunnen vormen. De formateur zei na een nieuwe formatiedag, waarin D66 en CDA opnieuw spraken met financiële en economische experts, dat dit onder meer door de blokkade van de VVD in de richting van GroenLinks-PvdA ingewikkeld is.

20 uur geleden
Kamer gaat met Keijzer in debat over versoepelingen huurregels

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat met demissionair woonminister Mona Keijzer in debat over versoepelingen in huurregels die zij wil doorvoeren. De vorige Kamer had de BBB-minister met een motie gevraagd haar plannen te schrappen, maar de minister wil er toch mee door en vroeg om een gesprek. Nu de Kamer op haar verzoek is ingegaan, lijkt toch weer een opening te ontstaan voor de kabinetsplannen.

21 uur geleden
Kamer wil duidelijkheid van kabinet over opheffen dorp Moerdijk

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel duidelijkheid geeft over de mogelijke verdwijning van het dorp Moerdijk om plaats te maken voor uitbreiding van de industrie op die plek. Een verzoek voor een debat over de kwestie van FVD kreeg dinsdag ruime steun van de partijen.

21 uur geleden
Kamer wil dat kabinet tegen Europese anti-kinderpornowet stemt

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) gevraagd om tegen de Europese wet te stemmen die de verspreiding van kinderporno moet tegengaan. Een motie hierover van GroenLinks-PvdA kreeg dinsdag een ruime meerderheid van 95 zetels achter zich. Tegenstanders hebben zorgen over de privacy als kan worden meegelezen met privéberichten via diensten als WhatsApp en Signal. Een Deens compromisvoorstel heeft ze niet overtuigd.

21 uur geleden
Kamer wil einde aan uitstel stroomstootverbod bij vee

DEN HAAG (ANP) - Het geduld van de Tweede Kamer is op als het gaat om het verbod op het gebruik van stroomstootapparatuur bij vee. Demissionair minister Femke Wiersma heeft dat besluit nog altijd niet definitief gemaakt. Dit leidt tot frustratie van een groot deel van de Kamer.

21 uur geleden