Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wetenschappers: nieuwe indeling nodig voor zwaarste orkanen

Wetenschappers: nieuwe indeling nodig voor zwaarste orkanen

BERKELEY (ANP) - Door klimaatverandering worden orkanen steeds zwaarder, en daardoor is de schaal waarmee hun kracht wordt uitgedrukt niet passend meer. Er zou een extra klasse moeten komen voor de buitencategorie, de allerzwaarste tropische cyclonen. Daarvoor pleiten Amerikaanse deskundigen maandag in het wetenschappelijke tijdschrift PNAS.

Voor orkanen en tyfonen wordt de schaal van Saffir-Simpson gebruikt. Die heeft vijf klasses. De lichtste cyclonen vallen in klasse 1, de zwaarste in klasse 5. Een orkaan zit in de hoogste categorie bij windsnelheden boven de 250 kilometer per uur.

Het probleem is dat het hoogste niveau geen einde heeft, zeggen de onderzoekers. Een orkaan die net boven de grens uitkomt, krijgt hetzelfde 'waarschuwingslabel' als een cycloon die daar mijlenver boven zit. Daarom pleiten ze voor de invoering van een niveau 6. Die is bedoeld voor orkanen met windsnelheden van minstens 309 kilometer per uur.

Volgens de onderzoekers zijn er tussen 1980 en 2021 bijna tweehonderd tropische cyclonen van niveau 5 geweest. Vijf daarvan waren sterk genoeg voor de voorgestelde buitencategorie, en die waren allemaal na 2012. De krachtigste daarvan was de orkaan Patricia, die Mexico in 2015 trof. Die haalde windsnelheden tot 345 kilometer per uur. Door de tyfoon Haiyan (315 km/uur) kwamen in 2013 meer dan zesduizend mensen om het leven, met name in de Filipijnen. Ook de tyfonen Meranti (2016), Goni (2020) en Surigae (2021) waren krachtig genoeg voor niveau 6.

Daar blijft het waarschijnlijk niet bij, vrezen de wetenschappers. Als de gemiddelde temperatuur 2 graden stijgt ten opzichte van de tijd voor de opkomst van de industrie, verdubbelt het risico op extreem zware orkanen in de Golf van Mexico. Bij de Filipijnen stijgt de kans op zulke tyfonen dan met 50 procent. Bovendien zijn hogere windsnelheden mogelijk, de topsnelheid is nog niet bereikt.

Orkanen halen hun energie uit warme lucht en warm zeewater. Als de watertemperatuur stijgt, ontstaan er niet alleen meer orkanen, maar worden ze ook krachtiger en duurt het langer voor ze afzwakken.

Meer uit Buitenland

Dood gewaande Nepalese bergbeklimmer duikt op op Everest

KATHMANDU (ANP/AFP) - Een Nepalese bergbeklimmer van wie aangenomen werd dat hij was overleden op Mount Everest, is na zes dagen toch weer opgedoken. Dawa Sherpa was in zijn eentje vrijwel helemaal teruggekropen naar het basiskamp. Op bevriezingsverschijnselen na lijkt hij het redelijk goed te maken.

20 minuten geleden
Katz: operatie Zuid-Libanon gaat door na afspraken over bestand

TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht gaat door met de operaties in het zuiden van Libanon en zal bij nieuwe aanvallen van Hezbollah ook weer optreden in de hoofdstad Beiroet, zegt minister van Defensie Israel Katz. Zijn verklaring komt enige uren nadat bekend werd dat in Washington afspraken waren gemaakt over een staakt-het-vuren. Het leger zegt eveneens dat de gevechten voortduren.

1 uur geleden
Veiligheidsminister Israël boos om bestand: dit is een grote fout

JERUZALEM (ANP/AFP) - De nieuwe deal over een bestand tussen Israël en Libanon leidt tot kritiek binnen de Israëlische regering. De uiterst rechtse minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir noemt de overeenkomst volgens Israëlische media een "grote fout".

2 uur geleden
Cyprus: migratiepact zal niet zonder problemen van start gaan

LUXEMBURG (ANP) - De meeste EU-lidstaten zijn klaar voor de inwerkingtreding van het asiel- en migratiepact, zei de Cypriotische minister Nicholas Ioannides (Migratie) donderdag in Luxemburg. "Maar we verwachten niet dat er geen problemen zullen zijn", zei hij voor het begin van de vergadering met migratieministers in Luxemburg.

2 uur geleden
Officiële onderhandelingen EU-toetreding Oekraïne kunnen verder

NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.

12 uur geleden
Hongarije en Oekraïne bereiken akkoord over rechten diaspora

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.

14 uur geleden
Duitsland grijpt naast zetel VN-Veiligheidsraad

NEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.

16 uur geleden