Syrische interim-president roept jaar na val Assad op tot eenheid
DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische interim-president Ahmed al-Sharaa heeft een jaar na de val van dictator Bashar al-Assad opgeroepen tot eenheid. Volgens hem moeten alle burgers met elkaar samenwerken om een sterk en stabiel land te kunnen bouwen.
Al-Sharaa rukte eind vorig jaar samen met zijn islamistische beweging Hayat Tahrir al-Sham (HTS) in hoog tempo op richting Damascus. Op 8 december 2024 vluchtte Assad naar Rusland, waarna Al-Sharaa de macht overnam.
Dat wordt maandag gevierd in de hoofdstad Damascus. Duizenden mensen zijn na het feestelijke ochtendgebed de straat opgegaan. Militairen gingen in parade door de stad en mensen zwaaiden met de nieuw ingestelde vlag.
Sanctieverlichting
Al-Sharaa heeft het afgelopen jaar geprobeerd Syrië weer op te bouwen en zijn land uit een internationaal isolement te halen. Hij ging onder meer op bezoek in het Witte Huis en kreeg sanctieverlichting.
Maar niet alle problemen van Syrië zijn direct verholpen. Het kwam dit jaar bijvoorbeeld meerdere keren tot geweld tegen alawieten en druzen.
Geweld tegen minderheden
Human Rights Watch vindt dat de overgangsregering het afgelopen jaar positieve stappen heeft gezet op het gebied van de rechtsstaat en transparantie, maar verwijt de autoriteiten dat zij het geweld tegen minderheden niet hebben weten te voorkomen.
De mensenrechtenorganisatie registreerde in het afgelopen jaar misdaden door regeringstroepen en gelieerde groeperingen die neerkomen op oorlogsmisdaden. "Het onvermogen of de onwil van de huidige Syrische autoriteiten om deze misstanden aan banden te leggen en daders daadwerkelijk ter verantwoording te roepen, ondermijnt het vertrouwen in hun vermogen om vrede en veiligheid te handhaven en rechten te beschermen", aldus HRW.
Meer uit Buitenland
ZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.
43 minuten geledenSUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.
45 minuten geledenKINSHASA (ANP) - Rebellen van de Allied Democratic Forces (ADF) in de Democratische Republiek Congo plegen massale mensenrechtenschendingen in het oosten van het land, meldt Amnesty International. Volgens de hulporganisatie kunnen de schendingen neerkomen op oorlogsmisdrijven en misdaden tegen de menselijkheid.
46 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Tijdens de uitreiking van de Pulitzerprijzen zijn maandag in New York verschillende reportages over het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump in de prijzen gevallen. De organisatie achter de journalistieke prijzen hekelde tijdens de bekendmaking onder meer de beperkte toegang van de media tot het Witte Huis en het Pentagon.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky heeft een staakt-het-vuren aangekondigd dat in de nacht van 5 op 6 mei om middernacht moet ingaan. Hij reageert daarmee op de Russische aankondiging van een bestand op 8 en 9 mei.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een eenzijdig staakt-het-vuren in Oekraïne aangekondigd voor 8 en 9 mei, ter ere van de Dag van de Overwinning. Het Kremlin zei vorige week nog dat de Russische president Vladimir Poetin een eendaags bestand had voorgesteld in een telefoongesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Trump.
8 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Zeker drie personen zijn gewond geraakt door nieuwe Iraanse aanvallen op de Verenigde Arabische Emiraten. Dat melden de autoriteiten in de Golfstaat, die stellen dat de slachtoffers de Indiase nationaliteit hebben.
9 uur geleden