Washington en Kabul verlengen experimenteel bestand Afghanistan
KABUL (ANP/DPA) - De Amerikaanse militairen in Afghanistan en de Afghaanse regeringstroepen blijven terughoudend met hun operaties. Ze verlengen 'de periode van minder geweld', zei de Afghaanse president Ashraf Ghani.
De strijdende partijen moeten volgens president Ghani proberen elkaar met rust te laten in de aanloop naar echte wapenstilstand. Afgelopen week slaagde een experiment met "een periode van minder geweld". Kabul en Washington hadden die met de Taliban afgesproken. Er waren nauwelijks aanslagen of aanvallen.
Zondag hebben de VS en de Taliban een akkoord gesloten dat moet leiden tot onder meer een wapenstilstand en vredesonderhandelingen. Voorafgaande aan de ondertekening in Qatar hadden de twee partijen beloofd elkaar een week lang zo veel mogelijk met rust te laten. Washington zag dat als een test om te kijken hoeveel invloed de Taliban hebben op krijgsheren of stammen die op eigen houtje aan de strijd deelnemen.
Eerste stap
Het akkoord tussen de Amerikanen en de Taliban is slechts een eerste stap op weg naar vredesonderhandelingen. Daarbij moeten ook andere bevolkingsgroepen, partijen en landen proberen tot een vergelijk te komen met de extremistische Taliban. De soennitische Taliban behoren tot de grootste bevolkingsgroep van het land, de Pathaanse bevolkingsgroep. Die komt vooral uit het zuiden en oosten. De Pathanen vormen echter geen meerderheid onder de 37 miljoen Afghanen.
De eerste problemen zijn kort na de ondertekening al boven komen drijven. De Taliban wezen op een passage uit het akkoord waar staat dat voor 10 maart 5000 gevangen genomen Taliban worden vrijgelaten. In ruil zouden de Taliban duizend gevangenen laten gaan. President Ashraf Ghani zei dat zijn regering helemaal niet heeft ingestemd met deze gevangenenruil en er ook niet aan meewerkt.
De Amerikaanse president Trump is blij met het akkoord, omdat hij zo naar eigen zeggen een einde kan maken aan de langste oorlog die de Amerikanen hebben gevoerd. In het akkoord staat dat de VS binnen 135 dagen het aantal militairen in het land van 13.000 terugbrengen naar 8600 man als de Taliban zich aan de afspraken houden. Trump zei zaterdagavond dat hij zelf met Talibanleiders gaat praten.
Meer uit Buitenland
DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben het kamp Al-Hol gesloten. In het kamp verbleven lange tijd familieleden van vermoedelijke IS-strijders. Eerder deze week haalde Syrië de laatste gevangenen weg uit het kamp.
7 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Iran en Rusland zijn in het geheim een wapendeal overeengekomen ter waarde van 500 miljoen euro, schrijft de Britse krant Financial Times (FT). In het akkoord, dat al in december werd getekend in Moskou, spraken de partijen af dat Rusland draagbare Verba-lanceereenheden en raketten levert aan Iran.
13 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat er nog steeds een "goede kans" is op een diplomatieke oplossing voor het conflict met de Verenigde Staten over Teherans nucleaire ambities. Abbas Araqchi heeft waarschijnlijk donderdag in Genève een ontmoeting met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff, zei hij tegen CBS News.
15 minuten geledenNUUK (ANP) - Groenland heeft geen medische hulp van buitenaf nodig, zei premier Jens-Frederik Nielsen nadat Donald Trump aankondigde een ziekenhuisschip te sturen naar het gebied. Hij bedankte de Amerikaanse president vriendelijk, maar wijst het af: "nee bedankt".
1 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Studenten in Iran hebben voor de tweede dag op rij antiregeringsprotesten gehouden bij verschillende universiteiten in Teheran en andere steden. Op sociale media verschenen zondag beelden waarop leuzen te horen waren tegen de regering en oproepen tot de vrijlating van politieke gevangenen. Ook toonden de beelden botsingen tussen demonstranten en veiligheidstroepen bij universiteiten.
2 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP/RTR) - Agenten van de Secret Service hebben een man van in de twintig doodgeschoten nadat die had geprobeerd een beveiligd gebied te betreden bij het Mar-a-Lago-resort van president Donald Trump. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Hongarije gaat het twintigste sanctiepakket tegen Rusland van de Europese Commissie blokkeren, tenzij Oekraïne een belangrijke pijpleiding die het land van olie voorziet heropent. Dat zeiden de Hongaarse premier Viktor Orbán en minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó.
4 uur geleden