Washington akkoord met levering clusterwapens aan Oekraïne
WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten gaan toch clusterwapens leveren aan Oekraïne, heeft een woordvoerder van het Witte Huis bevestigd. De omstreden bommen of raketten waar Oekraïne en Rusland in hun oorlog ook gebruik van maken, veroorzaken een soort regen van explosieven en veel verspreid liggende projectielen ontploffen niet. Dit leidt tot jarenlang leed onder burgers, ook als de oorlog al is afgelopen. De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft vorig jaar Washington al om meer van dat soort wapens gevraagd, maar de Amerikaanse regering zei lange tijd dit enkel te overwegen.
Het Witte Huis stelt dat president Joe Biden het moeilijke besluit na overleg met bondgenoten heeft genomen. Veiligheidsadviseur Jack Sullivan zei dat "de VS Oekraïne niet weerloos laten". Hij erkent dat "de munitie een groot risico veroorzaakt voor burgers door onontplofte onderdelen, maar daarom hebben we de beslissing ook zo lang uitgesteld". Volgens een woordvoerder van het ministerie van Defensie gebruikt Rusland ze ook en dat zou de levering rechtvaardigen·
De gevolgen van een bombardement met clusterwapens zijn dermate langdurig en ernstig dat circa honderd landen inclusief Nederland ze in een conventie hebben verboden. De VS hebben daar niet voor getekend en zijn zelf druk in de weer geweest met deze wapens, onder meer in de jaren 2003 - 2006 in Irak. De chef van de VN, António Guterres, heeft vrijdag Moskou en Kyiv juist opgeroepen te stoppen met het gebruik van clusterwapens. De VN hebben in Genève Oekraïne en Rusland opgeroepen ook toe te treden tot de groep naties die deze wapens uitdrukkelijk heeft verboden.
Mensenrechtenorganisaties zoals Amnesty International voeren al lange tijd actie tegen de clusterwapens. Patrick Wilcken van Amnesty herhaalde vrijdag dat deze wapens "willekeurig" onbeschrijfelijk leed veroorzaken aan burgers in heel de wereld en in een aantal gevallen zelfs tientallen jaren nadat de strijd is beëindigd.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Voor kinderen van 13 tot 15 jaar voor wie beperkte toegang tot social media moet worden ingesteld, gaat een schermtijd gelden van maximaal één uur per dag, stelt de Europese Commissie voor. Ook voor kinderen tot 13 jaar, waarvoor Brussel een socialmediaverbod wil, moet die maximale schermtijd gaan gelden.
8 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft per decreet een tijdelijke opvolger aangewezen voor de ontslagen procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Het gaat om Anton Kovalsky, die in juli 2025 het hoofd werd van het Openbaar Ministerie in de westelijke regio Chmelnytsky.
12 minuten geledenVALENCIA (ANP) - Stevige buien hebben in het oosten en zuidoosten van Spanje voor wateroverlast gezorgd. Volgens Weeronline kwam er rond Valencia lokaal meer dan 70 millimeter regen uit de lucht vallen.
24 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP/AFP) - De intentie van de Europese Unie en Canada om nauwer samen te werken is niet gericht "tegen iemand anders". Dat benadrukt een woordvoerder van de Europese Commissie, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gedreigd met handelssancties als het plan wordt doorgezet.
26 minuten geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Australië gaat de regels voor verschillende visaprocedures aanscherpen, zo maakte de regering bekend. Onder meer de regels voor het 'working holiday'-visum worden strikter.
52 minuten geledenJAROSLAVL (ANP/RTR) - Bij een Oekraïense droneaanval is een olieraffinaderij beschadigd in de Russische stad Jaroslavl. De brand die door de aanval uitbrak, is geblust, aldus de regionale gouverneur Michail Jevrajev op Telegram.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het wereldwijde watersysteem wordt steeds grilliger en onvoorspelbaarder. Daarvoor waarschuwt de World Meteorological Organization (WMO) in een nieuw rapport. Volgens de VN-organisatie schommelt het systeem tussen uitersten van te veel en te weinig water en heeft dat grote gevolgen voor de wereldbevolking en de economie.
4 uur geleden