Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Washington akkoord met levering clusterwapens aan Oekraïne

Washington akkoord met levering clusterwapens aan Oekraïne

WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten gaan toch clusterwapens leveren aan Oekraïne, heeft een woordvoerder van het Witte Huis bevestigd. De omstreden bommen of raketten waar Oekraïne en Rusland in hun oorlog ook gebruik van maken, veroorzaken een soort regen van explosieven en veel verspreid liggende projectielen ontploffen niet. Dit leidt tot jarenlang leed onder burgers, ook als de oorlog al is afgelopen. De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft vorig jaar Washington al om meer van dat soort wapens gevraagd, maar de Amerikaanse regering zei lange tijd dit enkel te overwegen.

Het Witte Huis stelt dat president Joe Biden het moeilijke besluit na overleg met bondgenoten heeft genomen. Veiligheidsadviseur Jack Sullivan zei dat "de VS Oekraïne niet weerloos laten". Hij erkent dat "de munitie een groot risico veroorzaakt voor burgers door onontplofte onderdelen, maar daarom hebben we de beslissing ook zo lang uitgesteld". Volgens een woordvoerder van het ministerie van Defensie gebruikt Rusland ze ook en dat zou de levering rechtvaardigen·

De gevolgen van een bombardement met clusterwapens zijn dermate langdurig en ernstig dat circa honderd landen inclusief Nederland ze in een conventie hebben verboden. De VS hebben daar niet voor getekend en zijn zelf druk in de weer geweest met deze wapens, onder meer in de jaren 2003 - 2006 in Irak. De chef van de VN, António Guterres, heeft vrijdag Moskou en Kyiv juist opgeroepen te stoppen met het gebruik van clusterwapens. De VN hebben in Genève Oekraïne en Rusland opgeroepen ook toe te treden tot de groep naties die deze wapens uitdrukkelijk heeft verboden.

Mensenrechtenorganisaties zoals Amnesty International voeren al lange tijd actie tegen de clusterwapens. Patrick Wilcken van Amnesty herhaalde vrijdag dat deze wapens "willekeurig" onbeschrijfelijk leed veroorzaken aan burgers in heel de wereld en in een aantal gevallen zelfs tientallen jaren nadat de strijd is beëindigd.

Meer uit Buitenland

Israël voert aanvallen uit in centrum van Beiroet

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft aanvallen uitgevoerd in het centrum van Beiroet. Op beelden van persbureau AFP is te zien hoe rook opstijgt uit een pand in de wijk Bachoura, die grenst aan het oude stadscentrum en vlak bij onder meer het kantoor van de Libanese premier en het parlement ligt. Volgens Israël was de aanval gericht tegen het door Iran gesteunde Hezbollah.

9 minuten geleden
ICC onderzoekt Belarus om misdaden tegen de menselijkheid

DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag is een onderzoek begonnen naar vermeende misdaden tegen de menselijkheid gepleegd door Belarus. Litouwen had het hof daartoe in 2024 verzocht.

35 minuten geleden
Trump verwelkomt stijging olieprijs door oorlog tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - De stijging van de olieprijs door de oorlog tegen Iran doet de Verenigde Staten juist goed, stelt president Donald Trump. De VS verdienen zo meer aan hun eigen olie, pareerde hij nu de zorgen over de wereldeconomie en hogere inflatie in binnen- en buitenland groeien.

2 uur geleden
Leider Iran in eerste verklaring: druk op vijand hoog houden

TEHERAN (ANP/AFP) - De Straat van Hormuz moet volgens de nieuwe hoogste leider van Iran gesloten blijven. De afsluiting van de voor de oliehandel belangrijke zeeroute helpt om de druk op de vijanden van Iran hoog te houden, zei Mojtaba Khamenei in zijn eerste verklaring als nieuwe leider. Hij riep ook op tot eenheid binnen het land en zei dat de dood van mensen die voor Iran gestorven zijn gewroken zal worden.

2 uur geleden
EU-Hof: lidstaten moeten geslacht op id-bewijs kunnen wijzigen

LUXEMBURG (ANP) - Transgenderpersonen in de EU hebben het recht om het geslacht waarmee ze zich identificeren in hun identiteitsdocumenten te laten wijzigen. Dat oordeelt het Europese Hof van Justitie donderdag in een zaak van een Bulgaarse burger die als man geregistreerd stond, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.

3 uur geleden
Bemiddeling China vermindert gevechten Pakistan en Afghanistan

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De bemiddeling van China heeft ertoe geleid dat de aanhoudende gevechten tussen Pakistan en Afghanistan zijn verminderd, meldden drie Pakistaanse overheidsfunctionarissen. De Chinese president Xi Jinping zou eind vorige maand zelf in een persoonlijke boodschap hebben opgeroepen de vijandelijkheden te staken.

3 uur geleden
Brussel stelt factfindingmissie oliepijplijn Oekraïne voor

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een factfindingmissie voorgesteld naar de beschadigde Droezjba-pijpleiding in Oekraïne. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag gezegd. Oekraïne heeft volgens de woordvoerder nog niet op het aanbod gereageerd.

3 uur geleden