Hongersnood breidt zich uit in Soedan
KHARTOEM (ANP) - De Soedanese steden el-Fasher en Kadugli kampen met hongersnood, zegt de internationale waakhond voor voedselzekerheid IPC. De organisatie verwacht dat de honger de komende maanden aanhoudt.
El-Fasher in het westen van het land werd vorige week ingenomen door de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF), na een belegering van anderhalf jaar. Ook de zuidelijke stad Kadugli wordt belegerd. IPC vermoedt dat er ook sprake is van hongersnood in de belegerde stad Dilling, maar de organisatie heeft te weinig data om dat te staven.
Door het conflict dreigen bovendien twintig andere gebieden in de regio's Darfur en Kordofan met honger te maken te krijgen.
21 miljoen mensen
In september kampten ruim 21 miljoen mensen, 45 procent van de bevolking, met voedselonzekerheid. 375.000 hadden zelfs te maken met catastrofale hongersnood.
Alleen met een bestand kan de voedselzekerheid worden verhoogd, stelt het IPC. Daarnaast moet humanitaire hulp veilig kunnen worden geleverd.
Dierenvoer
Hulporganisaties maken zich zorgen over de situatie. Plan International, actief in Darfur en Kordofan, ziet "dagelijks uitgeputte en ondervoede families aan die gevlucht zijn uit el-Fasher." Volgens de organisatie hadden veel mensen een jaar lang "nauwelijks voedsel, soms alleen dierenvoer".
Volgens Care worden vrouwen en meisjes het zwaarst getroffen. "Wij zien dat zij het hardst getroffen worden door honger, maar ook dagelijks risico lopen op seksueel geweld, terwijl ze op zoek zijn naar voedsel of proberen te ontsnappen aan het geweld."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan de Braziliaanse senator en presidentszoon Flávio Bolsonaro en zijn familie een visum te verlenen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat niet wilde bevestigen of de Bolsonaro's inderdaad onderweg zijn naar de VS, zoals Braziliaanse media dinsdag eerder schreven.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot noemt de voorlopige exitpolls van de parlementsverkiezingen een bewijs van 's lands wantrouwen in premier Benjamin Netanyahu. Rond 21.00 uur Nederlandse tijd wezen de eerste exitpolls erop dat Netanyahu's Likoed-partij de grootste lijkt te worden, maar dat het oppositieblok desondanks nipt aan kop gaat.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot lijkt op meer zetels te kunnen rekenen dan Netanyahu's coalitie, volgens de exitpolls. Netanyahu's partij zou wel de grootste worden. Een duidelijke verkiezingswinnaar is er nog niet volgens de eerste exitpolls.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het verzoek van onder meer de partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om de stembussen in het land later te sluiten, is verworpen. Dat meldt de krant Haaretz op gezag van de kiescommissie.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat het gebruik van de term AI (Artificial Intelligence) binnenkort verbieden, schrijft hij in een bericht op Truth Social. De Amerikaanse president wil dat er voortaan wordt gesproken over SI (Super Intelligence).
6 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen bondgenoten van de senator en een Amerikaanse functionaris tegen CNN Brasil en persbureau Reuters. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters onderweg zijn naar de VS. Het hooggerechtshof in Brazilië had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.
6 uur geleden