President Tanzania beëdigd na dodelijke protesten
DODOMA (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - De Tanzaniaanse president Samia Suluhu Hassan is na dodelijke protesten weer beëdigd als staatshoofd. De plechtigheid vond plaats op een legerbasis en ging gepaard met zware veiligheidsmaatregelen in hoofdstad Dodoma en de grote stad Dar es Salaam.
Hassan won de verkiezingen eind vorige maand met bijna 98 procent van de stemmen. De belangrijkste oppositieleiders waren uitgesloten van deelname, wat tot onrust leidde. Betogers vernielden posters van Hassan en vielen stembureaus aan.
Er zijn berichten dat daarbij honderden doden zijn gevallen, maar over het totale dodental bestaat nog onduidelijkheid. De regering claimt dat geen excessief geweld is gebruikt en sinds het begin van de onrust wordt het gebruik van internet geblokkeerd. Daardoor komt minder informatie naar buiten. Volgens de Nederlandse ambassade in Dar es Salaam stabiliseert de toestand zich langzamerhand.
Het internet in Tanzania is nog steeds het grootste deel van de tijd uitgeschakeld, maar winkels gaan weer open en er zijn internationale vluchten naar het land hervat, inclusief vluchten van KLM en Air France, aldus de ambassade. Er wordt weer gevlogen naar Dar es Salaam, het eiland Zanzibar en de luchthaven Kilimanjaro in het noorden van het land. Er is wel nog een avondklok van kracht in grote steden van 18.00 tot 06.00 uur. De 65-jarige Hassan is de eerste vrouwelijke president van Tanzania en was daarvoor vicepresident. Ze trad aan na het overlijden van president John Magufuli in 2021.
Meer uit Buitenland
RIGA (ANP/AFP) - De Letse president Edgars Rinkēvičs heeft een omstreden wet rond vrouwenrechten teruggestuurd naar het parlement. Met de wet zou het Baltische land zich terugtrekken uit de zogenoemde Istanbulconventie, die onder meer geweld tegen vrouwen moet tegengaan. Volgens de president zou de wet in huidige vorm een "tegenstrijdige boodschap zijn aan zowel de Letse samenleving als internationale bondgenoten."
12 minuten geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Turkije en een reeks vooraanstaande islamitische landen hebben op een conferentie in Istanbul over de toekomst van Gaza gezegd dat de Palestijnen zichzelf moeten besturen. Ze wijzen elk stelsel om "een soort voogdij" over de Palestijnse bevolking te plaatsen van de hand. Dit zei de Turkse buitenlandminister Hakan Fidan na de gesprekken.
13 minuten geledenPETERBOROUGH (ANP/AFP) - De man die verdacht wordt van een steekpartij in een trein in het Verenigd Koninkrijk zaterdag heeft mogelijk een link met drie andere incidenten, meldt de Britse politie. Die onderzoekt nu of er een verband is.
28 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Oekraïne heeft een extra voorraad Britse kruisraketten voor de lange afstand gekregen. Met de zogenoemde Storm Shadow-raketten kan Oekraïne militaire doelen en de Russische olie-industrie blijven treffen. Zo hoopt het zich beter te kunnen verdedigen én de prijs van doorvechten voor het Kremlin te verhogen.
29 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - In Libanon zijn twee mensen gedood door Israëlische luchtaanvallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. Zeven personen raakten gewond. Israël dreigde zondag het aantal aanvallen op Libanon op te voeren in de strijd tegen Hezbollah, omdat die groepering zich zou herbewapenen.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt een mogelijke aanval op Mexicaans grondgebied uit in haar strijd tegen drugscriminaliteit. Dat meldt NBC News op basis van ingewijden.
45 minuten geledenKHARTOEM (ANP) - De Soedanese steden el-Fasher en Kadugli kampen met hongersnood, zegt de internationale waakhond voor voedselzekerheid IPC. De organisatie verwacht dat de honger de komende maanden aanhoudt.
1 uur geleden