NOS hoeft berichtgeving over Gaza niet te rectificeren
HILVERSUM (ANP) - De NOS hoeft berichtgeving over de oorlog tussen Hamas en Israël niet te rectificeren. De rechtbank Midden-Nederland wees maandag vorderingen af van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI), dat een kort geding had aangespannen.
Twistpunt was het aantal vrachtwagens met hulpgoederen dat vóór oktober 2023 per dag binnenkwam in Gaza. Volgens het CIDI klopte het aantal vrachtwagens dat de NOS in diverse publicaties noemde niet. Het CIDI verweet de NOS dat zij zich schuldig had gemaakt aan onjuiste en misleidende berichtgeving over de oorlog. Het CIDI stelde schade te hebben geleden en wilde dat de NOS zou rectificeren in schriftelijke berichtgeving en het Achtuurjournaal. De belangenorganisatie vond een latere aanvulling van de NOS ook te summier.
In de uitspraak staat onder meer dat de uitlatingen van de NOS niet onrechtmatig zijn. "Daarom al kunnen de vorderingen van het CIDI c.s. niet worden toegewezen." Ook staat de door het CIDI gestelde schade onvoldoende vast, waardoor vorderingen zijn afgewezen. Het CIDI is in het ongelijk gesteld en moet daarom de proceskosten betalen. Die bedragen 2000 euro.
NOS: tevreden met uitspraak
Het documentatiecentrum laat weten ondanks de afwijzing in de rechtbank zijn doel te hebben bereikt. "Daags voor de zaak was de NOS al begonnen met het rectificeren van de gewraakte artikelen. Het doel was om het belang te benadrukken van feitelijk juiste berichtgeving en deze zaak heeft aanvullingen bij de berichten opgeleverd. In die zin is ons doel bereikt", aldus een woordvoerder.
Het CIDI bestudeert momenteel de uitspraak en laat weten later een beslissing te nemen over een eventueel hoger beroep.
De NOS is tevreden met de uitspraak. "De rechter heeft bevestigd wat wij eigenlijk al wisten, namelijk dat onze berichtgeving voldoende steun vindt in de feiten", laat een woordvoerder weten. De NOS benadrukt dat er geen berichten zijn gerectificeerd, enkel aangevuld. "Omdat we dat voor de volledigheid, voor het publiek, goed vonden. We hebben niets aan de oorspronkelijke tekst veranderd, en dus ook niet gerectificeerd."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bij deze Tweede Kamerverkiezingen heeft 43 procent van de kiezers op een vrouw gestemd, laat stichting Stem op een Vrouw weten. Dat is het hoogste percentage stemmen op vrouwen sinds 2010. Deze verkiezingen zijn vijf vrouwen extra met voorkeursstemmen verkozen, aldus de stichting.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook in de gemeenten Meerssen (Limburg) en Rijswijk (Zuid-Holland) worden stemmen voor de Tweede Kamerverkiezingen opnieuw geteld. Dat is een standaardprocedure om mogelijke vergissingen uit te sluiten. De Kiesraad verwacht in de komende dagen hertellingen in tientallen gemeenten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is blij dat bij de verkiezingen "constructieve partijen flink gewonnen hebben". Dat zei ze maandag tijdens de Willem Drees-lezing in Den Haag, waarin ze ook waarschuwde voor politieke leiders met "makkelijke verhalen, simpele oplossingen en (hun) dwangmatige focus op het hier en nu".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SGP weet nog niet hoe het verdergaat met het initiatiefwetsvoorstel, dat de partij samen met JA21 heeft ingediend, om geluidsversterking bij gebedsoproepen te verbieden. De Raad van State heeft "ernstige bezwaren" tegen het voorstel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SP houdt waarschijnlijk haar derde zetel. Dat meldt de ANP Verkiezingsdienst op basis van een prognose. Een restzetel zou mogelijk nog verschuiven naar D66, maar nu de briefstemmen uit het buitenland zijn geteld, lijkt het erop dat dat niet het geval is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 blijft de PVV zoals verwacht voor na het tellen van de briefstemmen die vanuit het buitenland zijn binnengekomen. De partij van Rob Jetten kreeg aanzienlijk meer briefstemmen dan die van Geert Wilders, zo laten de voorlopige uitslagen zien: 18,47 tegen 8,57 procent. Daarmee is het verschil tussen de twee nog iets groter geworden. GroenLinks-PvdA kreeg net als in 2023 de meeste stemmen van Nederlanders in het buitenland: 28,9 procent.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Dat bij de verkiezingen in Rotterdam D66 ruim 2000 stemmen meer en de PVV dik 2000 stemmen minder hebben gekregen dan eerder gemeld, komt doordat de voorlopige uitslag is gemaakt op basis van een berekening. Dat laat de gemeente weten nu de definitieve uitslag bekend is.
3 uur geleden