VS treden opnieuw toe tot VN-Mensenrechtenraad
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten zullen na ruim twee jaar afwezigheid als waarnemer toetreden tot de Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties. De Amerikaanse diplomaat Mark Cassayre heeft dat maandag gezegd in Genève, waar het orgaan met 47 lidstaten vergadert.
Voormalig president Donald Trump kondigde in juni 2018 de terugtrekking van de VS aan uit de organisatie vanwege veronderstelde vooringenomenheid tegen Israël en gebrek aan hervormingen. Cassayre wees op de gebreken van de raad, maar zei dat "we weten dat dit orgaan het potentieel heeft om een belangrijk forum te zijn voor degenen die overal ter wereld strijden tegen tirannie en onrecht".
Trump heeft er met zijn 'America First'-agenda voor gezorgd dat de VS zich uit meerdere internationale organisaties terugtrokken. Zijn opvolger Joe Biden heeft al een aantal van die stappen ongedaan gemaakt. Hij gelooft wel in internationale samenwerking.
Democratie, mensenrechten en gelijkheid
"De regering-Biden heeft de Verenigde Staten opnieuw gecommitteerd aan een buitenlands beleid dat is gericht op democratie, mensenrechten en gelijkheid. Effectief gebruik van multilaterale instrumenten is een belangrijk onderdeel van die visie, en in dat opzicht heeft de president het ministerie van Buitenlandse Zaken opgedragen om onmiddellijk en robuust samen te werken met de VN-Mensenrechtenraad", zei minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken in een verklaring.
Ook hij wijst op de gebreken, en de noodzaak de agenda en het lidmaatschap te hervormen. Door de terugtrekking van de VS is volgens hem een "vacuüm van Amerikaans leiderschap" ontstaan dat "landen met autoritaire agenda's in hun voordeel hebben gebruikt".
Leden van de Mensenrechtenraad worden gekozen voor drie jaar en kunnen niet meer dan twee opeenvolgende termijnen vervullen. Kandidaten worden bij geheime stemming in geografische groepen gekozen om een gelijkmatige vertegenwoordiging te garanderen. China, Rusland en Cuba nemen de komende drie jaar weer zitting in de Mensenrechtenraad, bleek in oktober, maar Saudi-Arabië wist geen tijdelijke zetel te bemachtigen. Nederland zit al in de raad en is lid tot 2022. De volgende zitting begint later deze maand.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Hezbollah roept bewoners van het zuiden van Libanon, de Bekaavallei en de zuidelijke buitenwijken van Beiroet op om nog niet terug te keren naar huis. Eerst moet er een "officieel en definitief" staakt-het-vuren worden gesloten, zegt de gewapende groep.
10 minuten geledenISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - De Turkse autoriteiten hebben tien mensen vastzitten voor een schietpartij bij het Israëlische consulaat in Istanbul, zeggen onderzoekers tegen het Turkse staatspersbureau Anadolu. Onder die tien zijn ook twee vermoedelijke schutters die gewond zijn geraakt. Zij worden verhoord. Een derde schutter kwam om.
13 minuten geledenBEIROET (ANP) - Het Israëlische leger voert de grootste aanvallen op Libanon uit sinds het begin van de oorlog, zegt de Arabischtalige woordvoerder van het leger. De aanvallen vinden plaats in verschillende delen van het land.
16 minuten geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Thailand heeft bevestigd dat er drie mensen zijn gedood bij een Iraanse beschieting van een vrachtschip op de Straat van Hormuz vorige maand. Eerder werden de opvarenden als vermist opgegeven. De Omaanse marine haalde twintig andere bemanningsleden veilig van boord.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan invoerheffingen van 50 procent opleggen aan alle landen die wapens leveren aan Iran, meldt Donald Trump op Truth Social. Die maatregel gaat volgens hem per direct in. "Er zullen geen uitzonderingen zijn!"
48 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie roept Israël opnieuw op de aanvallen in Libanon te stoppen, nu er een tijdelijk staakt-het-vuren is afgesproken in het Midden-Oosten. De VS en Israël hebben toegezegd Iran niet meer aan te vallen. Israël stelt dat het staakt-het-vuren niet geldt voor Libanon.
1 uur geledenCAÏRO (ANP/DPA/AFP) - Arabische landen zijn blij dat Iran en de Verenigde Staten hebben afgesproken om elkaar twee weken niet aan te vallen. Het Qatarese ministerie van Buitenlandse Zaken spreekt van een "eerste stap richting de-escalatie". Saudi-Arabië hoopt dat er een deal komt te liggen die de regio weer stabiliteit brengt. Ook Oman, Egypte en Irak hebben zich voorzichtig positief uitgelaten. De Verenigde Arabische Emiraten hebben volgens een functionaris reden om blij te zijn.
2 uur geleden