Voorstel EU-grensheffing voor 'vieze' producten is wereldprimeur
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt de EU-regeringen voor een CO2-grensheffing in te voeren voor producten uit landen waar minder strenge milieueisen gelden. Als de lidstaten en het Europees Parlement daarmee akkoord gaan, is de speciale milieubelasting per 2026 een wereldprimeur.
De maatregel is deel van een groot pakket wetsvoorstellen om in 2030 55 procent minder CO2 uit te stoten ten opzichte van 1990. Het dagelijks EU-bestuur heeft veertien sectoren op het oog die in aanmerking komen voor de heffing, maar wil beginnen met het aanpakken van staal, aluminium, cement, kunstmest en elektriciteit. Die sectoren produceren veel CO2, en daarop zijn ze gemakkelijk af te rekenen omdat ze niet werken met een ingewikkelde productieketen met tal van deelprocessen en -bewerkingen.
De heffing moet Europese bedrijven die onder het Europese systeem voor emissiehandel (ETS) vallen en voor hun CO2-uitstoot moeten betalen, beschermen tegen concurrentie uit landen waar dat niet hoeft. Europese importeurs moeten volgens het voorstel digitale certificaten kopen die overeenkomen met de koolstofprijs die voor het product zou zijn betaald als het in de EU zou zijn geproduceerd. Voor producten uit een land waar wel enige vorm van klimaatambitie is kunnen importeurs korting krijgen op de certificaten die ze moeten kopen.
Daarnaast wil de commissie het ontmoedigen dat Europese fabrikanten hun productie verhuizen naar minder veeleisende landen op milieugebied.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI schort ambitieuze plannen voor uitbreiding van zijn datacenters in het Verenigd Koninkrijk op, maakte het bedrijf bekend. Het Britse Stargate-project dreigt volgens het bedrijf achter ChatGPT te duur te worden door hoge energiekosten en regelgeving. Voor de regering van premier Keir Starmer is het een tegenvaller, want in zijn plannen voor economische groei spelen AI en datacenters een belangrijke rol.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie-dochter Hynetwork en het Belgische Fluxys hydrogen gaan een waterstofverbinding tussen Nederland en België aanleggen. Daarover hebben ze een overeenkomst ondertekend. Volgens een verklaring moet de verbinding rond 2030 klaar zijn.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Luchtvaartmaatschappij Lufthansa schrapt vrijdag enkele honderden vluchten vanwege de staking van cabinepersoneel in Duitsland. Op de luchthaven van Frankfurt is 75 procent van de bijna 350 geplande vluchten geannuleerd. Daarnaast zijn tientallen vluchten uit het vliegschema van andere grote luchthavens zoals Hamburg en Berlijn gehaald.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV opent een meldpunt voor zwangere vrouwen die discriminatie ervaren. Met het meldpunt wil de vakbond meer ervaringen bundelen om zo druk op werkgevers en politiek op te voeren om er iets aan te doen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht door de oorlog in het Midden-Oosten op korte termijn voor 20 miljard tot 50 miljard dollar aan verzoeken om financiële steun te krijgen. Topvrouw Kristalina Georgieva heeft dit donderdag gezegd. Ze benadrukte dat de 191 aangesloten landen op het kredietfonds kunnen rekenen als ze hulp nodig hebben.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine verliezen aan een nieuwe handelssessie begonnen. Daags na een opluchtingsrally dankzij de aankondiging van een staakt-het-vuren door Iran, de Verenigde Staten en Israël nemen de twijfels over het bestand toe.
3 uur geleden