Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verdeeldheid bij aanvang VN-top over plastic in Busan

Verdeeldheid bij aanvang VN-top over plastic in Busan

BUSAN (ANP/BELGA/AFP) - Een dag na de klimaattop in Azerbeidzjan zitten afgevaardigden van 175 landen bijeen in de Zuid-Koreaanse stad Busan, voor de vijfde en laatste internationale VN-onderhandelingsronde voor een wereldwijd plasticverdrag. Maar net als op de COP29 zijn er tegenstrijdige belangen. Toch gelooft de organisatie achter de top dat er vooruitgang kan worden geboekt.

Over een mogelijke oplossing van het groeiende plasticprobleem in de wereld konden landen het tot nu toe niet eens worden. Veel landen willen dat er een verdrag komt dat ook de almaar toenemende plasticproductie beperkt. Aan de andere kant staan landen, voornamelijk olieproducenten zoals Saudi-Arabië en Rusland, die ervoor pleiten dat de aanpak zich vooral richt op plasticafval.

Ook lopen de meningen uiteen over een mogelijk verbod op bepaalde giftige chemicaliën en over de financiering van alles rond het akkoord. De vorige gespreksronde, in Ottawa in april 2024, werd alom beschouwd als een mislukking.

Vertrouwen

Voorzitter Luis Vayas Valdivieso zei maandag tegen journalisten dat hij er vertrouwen in had dat de onderhandelingen deze week een verdrag of een tekst zouden opleveren die tot een verdrag leidt. "Zonder significante interventie zal de hoeveelheid plastic die jaarlijks in het milieu terechtkomt tegen 2040 naar verwachting bijna verdubbelen in vergelijking met 2022", benadrukte hij nog eens.

Cruciaal voor een mogelijk akkoord zullen de Verenigde Staten en China zijn. Beide landen hebben zich nog niet duidelijk achter een bepaalde oplossingsrichting geschaard.

Productiebeperkingen

Eerder dit jaar leken er uit Washington signalen te komen dat de VS bepaalde productiebeperkingen zouden willen steunen. Maar in hoeverre dat nu nog opgaat, is niet duidelijk. De verkiezing van Donald Trump tot president roept de vraag op hoe ambitieus de Amerikaanse delegatie zal zijn, aangezien een verdrag hierover waarschijnlijk toch niet door Washington zal worden geratificeerd.

Meer uit Financieel

Zuid-Koreaanse bedrijven zeggen binnenlandse investeringen toe

SUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.

7 uur geleden
ASML-topman maakt zich geen zorgen over Nexperia-conflict

AMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.

8 uur geleden
Oekraïne gaat gas uit Griekenland importeren

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne gaat gas importeren uit Griekenland om deze winter in de behoeften te kunnen voorzien. Daarover hebben de twee landen zondag een overeenkomst gesloten. De gasinfrastructuur van Oekraïne is geregeld doelwit van Russische aanvallen.

9 uur geleden
Australië wil alle importheffingen VS op goederen geschrapt zien

SYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië spoort de Verenigde Staten aan om alle importheffingen op Australische goederen te schrappen, nadat Donald Trump importheffingen op onder meer rundvlees heeft verlaagd. De Amerikaanse president verlaagde ook tarieven op ruim tweehonderd andere voedingsproducten, waaronder koffie, bananen en tomaten.

11 uur geleden
WSJ: Tesla stopt met Chinese onderdelen in Amerikaanse fabrieken

AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.

1 dag geleden
Agractie: minder regeldruk nodig tegen stijgende rundvleesprijzen

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.

1 dag geleden
Akkoord over EU-begroting 2026, Nederland onthoudt zich van stem

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.

1 dag geleden