Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verdeeldheid bij aanvang VN-top over plastic in Busan

Verdeeldheid bij aanvang VN-top over plastic in Busan

BUSAN (ANP/BELGA/AFP) - Een dag na de klimaattop in Azerbeidzjan zitten afgevaardigden van 175 landen bijeen in de Zuid-Koreaanse stad Busan, voor de vijfde en laatste internationale VN-onderhandelingsronde voor een wereldwijd plasticverdrag. Maar net als op de COP29 zijn er tegenstrijdige belangen. Toch gelooft de organisatie achter de top dat er vooruitgang kan worden geboekt.

Over een mogelijke oplossing van het groeiende plasticprobleem in de wereld konden landen het tot nu toe niet eens worden. Veel landen willen dat er een verdrag komt dat ook de almaar toenemende plasticproductie beperkt. Aan de andere kant staan landen, voornamelijk olieproducenten zoals Saudi-Arabië en Rusland, die ervoor pleiten dat de aanpak zich vooral richt op plasticafval.

Ook lopen de meningen uiteen over een mogelijk verbod op bepaalde giftige chemicaliën en over de financiering van alles rond het akkoord. De vorige gespreksronde, in Ottawa in april 2024, werd alom beschouwd als een mislukking.

Vertrouwen

Voorzitter Luis Vayas Valdivieso zei maandag tegen journalisten dat hij er vertrouwen in had dat de onderhandelingen deze week een verdrag of een tekst zouden opleveren die tot een verdrag leidt. "Zonder significante interventie zal de hoeveelheid plastic die jaarlijks in het milieu terechtkomt tegen 2040 naar verwachting bijna verdubbelen in vergelijking met 2022", benadrukte hij nog eens.

Cruciaal voor een mogelijk akkoord zullen de Verenigde Staten en China zijn. Beide landen hebben zich nog niet duidelijk achter een bepaalde oplossingsrichting geschaard.

Productiebeperkingen

Eerder dit jaar leken er uit Washington signalen te komen dat de VS bepaalde productiebeperkingen zouden willen steunen. Maar in hoeverre dat nu nog opgaat, is niet duidelijk. De verkiezing van Donald Trump tot president roept de vraag op hoe ambitieus de Amerikaanse delegatie zal zijn, aangezien een verdrag hierover waarschijnlijk toch niet door Washington zal worden geratificeerd.

Meer uit Financieel

Italiaanse overheid krijgt Telecom Italia weer volledig in handen

ROME (ANP/BLOOMBERG) - Het bestuur van Telecom Italia, de belangrijkste telecomaanbieder van Italië, heeft unaniem ingestemd met het overnamebod van de Italiaanse postgroep Poste Italiane ter waarde van 10,8 miljard euro. Dat maakte het telecombedrijf zaterdag bekend.

15 uur geleden
FT: speculanten gokken op koersdaling SpaceX na recordbeursgang

NEW YORK (ANP) - Steeds meer beurshandelaren zetten in op een verdere daling van het aandeel SpaceX, nog geen maand nadat het raket- en AI-bedrijf van Elon Musk met de grootste beursintroductie ooit naar de beurs in New York is gegaan. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times zaterdag.

16 uur geleden
China waarschuwt VK na nationalisatie British Steel

BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese regering zegt de nationalisatie van British Steel door het Verenigd Koninkrijk, een staalbedrijf dat in Chinese handen was, nauwlettend te volgen. Als dat nodig is, zal China passende maatregelen nemen om zijn rechten en belangen te beschermen, waarschuwde het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zaterdag.

17 uur geleden
Iraanse aanvallen treffen Koeweitse olie-installatie

KOEWEIT (ANP) - Het staatsolieconcern van Koeweit meldt dat een van zijn olie-installaties zaterdag is getroffen door "herhaalde Iraanse aanvallen". Daarbij is aanzienlijke materiële schade ontstaan en zijn enkele mensen gewond geraakt, meldt het Koeweitse staatspersbureau.

18 uur geleden
BBC: Burnham wil nieuwe olie- en gasboringen in Noordzee

LONDEN (ANP) - Andy Burnham zal maandag, wanneer hij de nieuwe Britse premier wordt, plannen aankondigen voor nieuwe olie- en gasboringen in de Noordzee. Dat meldt de BBC zaterdag.

19 uur geleden
Duitsland wil subsidies voor hernieuwbare energie afbouwen

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland wil subsidies voor hernieuwbare energie afbouwen in een ingrijpende herziening van het financieringssysteem. De reden is dat de groeiende productie van zonne-energie steeds meer druk legt op het Duitse elektriciteitsnet.

19 uur geleden
Strengere regels voor elektrische autobouwers in Hongarije

BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De Hongaarse industrie voor elektrische auto's, een belangrijke pijler van de economie, krijgt het waarschijnlijk een stuk moeilijker. De sector genoot jarenlang bescherming onder voormalig premier Viktor Orbán, maar de nieuwe regering treedt harder op tegen milieuvervuilers en wil de belastingen verhogen.

20 uur geleden