Baas Signal blij dat scanplicht uit EU-wetsvoorstel is geschrapt
AMSTERDAM (ANP) - De versleutelde berichtendienst Signal is blij dat de verplichting voor techbedrijven om chatgesprekken te scannen op mogelijke kinderporno uit het Europese wetsvoorstel is geschrapt dat seksueel misbruik van kinderen online tegen moet gaan. Dat heeft Signal-topvrouw Meredith Whittaker gezegd in tv-programma Buitenhof.
Woensdag ging een meerderheid van de EU-lidstaten akkoord met een afgezwakte vorm van het oorspronkelijke wetsvoorstel. Tegen dat eerdere plan had Signal eerder flink geageerd, met het dreigement dat het bedrijf Europa ook zou kunnen verlaten als er een verplichting tot massale surveillance en scannen zou komen.
"Het is niet langer een verplichting. En daar zijn we blij mee. Dat was een belangrijk punt van zorg voor ons", zei Whittaker in Buitenhof. "Er zijn echter andere zorgwekkende delen van de wet, en er is ruimte gelaten om in de toekomst mogelijk verplichtingen in te voeren. Dus waakzaamheid is geboden en ik denk dat we zeer alert moeten blijven op hoe dit zich in de toekomst ontwikkelt."
Zorgen over privacy
Het EU-wetsvoorstel verplicht techbedrijven wel om verspreiding van beelden van kinderporno te voorkomen. De wet geeft nationale overheden de bevoegdheid om deze bedrijven te dwingen dergelijk materiaal, of de mogelijkheid om ernaar te zoeken, van hun platforms te verwijderen. Als bedrijven hier niet aan voldoen, kunnen ze worden beboet.
Nederland heeft tegen het voorstel gestemd. Dit gebeurde na druk vanuit de Tweede Kamer, die eerder een motie aannam om zorgen over de privacy. Kamerleden vreesden dat privéberichten in apps zoals WhatsApp en Signal straks kunnen worden meegelezen als bedrijven verplicht worden berichten te controleren op kinderporno.
Meer uit Financieel
BAGDAD (ANP) - Irak heeft de exploitanten van vijf grote olievelden gevraagd de productie weer op te voeren naar het niveau van voor de oorlog in het Midden-Oosten. Dat gebeurde nadat de Verenigde Staten en Iran een akkoord bereikten dat moet leiden tot de volledige heropening van de Straat van Hormuz.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische regering zoekt vanaf maandag officieel een investeerder voor haar belang in staatsbank Belfius, het voormalige Dexia België. Dat schrijft De Tijd op basis van bronnen. Eind vorig jaar stemde de Belgische regering in met de verkoop van een belang van 20 procent van de bank, die sinds 2011 volledig in handen is van de overheid.
5 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - De Chinese munt, die volgens critici kunstmatig laag wordt gehouden door Beijing, kost de Duitse economie jaarlijks miljarden euro's aan economische groei. Dat komt naar voren in een studie van het Duitse Economisch Instituut (IW), uitgevoerd in opdracht van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken.
6 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportautofabrikant Porsche is bezig de gesprekken af te ronden over extra kostenbesparingen, nu het bedrijf uit Stuttgart zich voorbereidt op een periode met een lagere productie. Het concern verwacht voor de zomervakantie in juli een akkoord te bereiken met werknemersvertegenwoordigers over de bezuinigingen, zei topman Michael Leiters tegen de Frankfurter Allgemeine Zeitung.
8 uur geledenSZEGED (ANP) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD verwerpt beschuldigingen dat het bedrijf milieuregels in Hongarije heeft overtreden tijdens de bouw van zijn eerste fabriek in de Europese Unie. De Hongaarse politie onderzoekt meldingen dat BYD vervuilde grond van de bouwplaats in de zuidelijke stad Szeged zou hebben afgevoerd naar een andere locatie.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook medewerkers van gezondheidswinkelketen Holland & Barrett doen zondag mee aan een staking in de retailsector, meldt FNV. Vrijdag werd al bekend dat medewerkers van tientallen winkels van slijterijketen Gall & Gall en drogisterijketens Kruidvat en Etos gaan staken.
10 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei in Frankrijk zwakt dit jaar af doordat huishoudens worden geraakt door de hoge olieprijzen, verwacht het Franse statistiekbureau Insee. Naar verwachting groeit het bruto binnenlands product (bbp) in 2026 met slechts 0,7 procent, na een groei van 0,9 procent in 2025.
10 uur geleden