Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SodM: versterkingsoperatie Groningen moet drie keer sneller

SodM: versterkingsoperatie Groningen moet drie keer sneller

DEN HAAG (ANP) - Huizen in het aardbevingsgebied in Groningen moeten drie keer sneller worden versterkt om hier zoals beloofd in 2028 mee klaar te zijn. Deze oproep doet het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) in zijn jaarlijkse voortgangsrapportage. De versterkingsoperatie is belangrijk voor de mentale gezondheid van de Groningers. De gaswinning gaat weliswaar naar nul, maar de hierdoor veroorzaakte aardbevingen gaan nog jaren door.

Het tempo waarmee huizen worden versterkt is het afgelopen jaar omhoog gegaan. In de periode van april 2022 tot dezelfde maand dit jaar zijn ruim duizend adressen versterkt. Een jaar eerder ging het nog om circa 650 adressen. De Nationaal Coördinator Groningen (NCG) is hiervoor verantwoordelijk en is "op de goede weg", vindt SodM.

Dat neemt niet weg dat het tempo verder omhoog moet om de resterende 13.000 adressen uiterlijk in 2028 te verbouwen. Dat is mogelijk, zeggen de opstellers van het rapport. Zij geven een aantal adviezen om dit voor elkaar te krijgen.

Loskoppelen van projecten

Zo moet het kabinet zich hoofdzakelijk richten op de veiligheid. Andere projecten die hier niets mee te maken hebben, moeten los van de versterkingsoperatie worden uitgevoerd. Als verschillen in de versterkingsaanpak niet uit te leggen zijn, moet samen met bewoners naar oplossingen worden gezocht. Het moet bovendien duidelijker worden hoe te rollen zijn verdeeld en wie impasses doorbreekt bij een verschil in inzicht, adviseert SodM.

Vorige week adviseerde het SodM om 1 oktober 2023 definitief te stoppen met de gaswinning. Het plan is nu om per die datum te stoppen met winnen, maar nog een jaar de optie open te houden om in een noodgeval de gaskraan open te kunnen draaien. De toezichthouder zegt dat een deel van de inwoners stressklachten ontwikkelt omdat de versterkingsoperatie en het verstrekken van vergoedingen vertraging oploopt. Dat kan tot gevolg hebben dat mensen vroegtijdig komen te overlijden, zeggen onderzoekers van de Rijksuniversiteit Groningen. Vroeger stoppen met winnen neemt onzekerheid weg.

Voortduren bevingen

De bevingen zullen naar verwachting nog tientallen jaren doorgaan. In het Groninger-gasveld zijn drukverschillen ontstaan omdat decennia lang gas uit de grond is gehaald. Die druk is zich aan het vereffenen en dat veroorzaakt spanningen op breuken in de diepe ondergrond, wat tot bevingen kan leiden. Onderzoekers verwachten wel dat de kans op zware bevingen afneemt als de winning stopt.

Meer uit Binnenland

KNMI waarschuwt ook voor dichte mist in Zuid-Holland en Utrecht

DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt met code geel voor dichte mist in Zuid-Holland en Utrecht. Voor de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg had het weerinstituut eerder op de avond om dezelfde reden al code geel afgegeven.

12 minuten geleden
Van Weel: vrijlating Belarussen goed nieuws, maar velen nog vast

DEN HAAG (ANP) - De vrijlating van 123 politieke gevangenen in Belarus is volgens demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) "goed nieuws", maar hij wijst er ook op dat nog veel tegenstanders van president Aleksandr Loekasjenko vastzitten.

1 uur geleden
Code geel in oosten en zuidoosten om dichte mist

DE BILT (ANP) - In het zuidoosten kan het zaterdagavond en in de nacht naar zondag plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft voor de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg code geel afgegeven in verband met de dichte mist. Volgens het weerinstituut kan het verkeer daar last van hebben. Op sommige plekken is het zicht minder dan 200 meter.

3 uur geleden
Concertgebouw tijdelijk ontruimd om onbekende stanklucht

AMSTERDAM (ANP) - Het Concertgebouw in Amsterdam is zaterdag aan het einde van de middag tijdelijk ontruimd. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio hadden bezoekers last van een "onprettige, stinkende lucht".

3 uur geleden
Politie lost waarschuwingsschot bij aanhouding na mishandeling

DORST (ANP) - Bij een aanhouding in het Brabantse Dorst heeft de politie een waarschuwingsschot gelost. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere meldingen van een man die een vrouw mishandelde in een woning voor arbeidsmigranten aan de Rijksweg. Twee getuigen zouden hebben gezien dat de man een vuurwapen had.

8 uur geleden
Politie deelt naam en foto 9e verdachte moord op Sherwin Peterhof

PARAMARIBO (ANP) - De politie heeft op de website de naam en foto van een verdachte Rotterdammer (47) gedeeld. Deze man, Hugo Ruimwijk, wordt gezocht voor betrokkenheid bij de gewelddadige dood van Sherwin Peterhof uit Suriname. Vermoedelijk is Ruimwijk naar Suriname gevlucht, maar het kan ook zijn dat hij daar de grens over is gegaan naar Guyana of Frans-Guyana.

10 uur geleden
Gedetineerde maakt einde aan leven op politiebureau Spijkenisse

SPIJKENISSE (ANP) - Op het politiebureau in Spijkenisse heeft een gedetineerde een einde gemaakt aan zijn leven. Hulpdiensten hebben tevergeefs geprobeerd de man te reanimeren, meldt de politie op X.

10 uur geleden