Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

San Francisco en New York: apenpokken gevaar voor volksgezondheid

San Francisco en New York: apenpokken gevaar voor volksgezondheid

SAN FRANCISCO (ANP) - De Amerikaanse staat New York heeft het apenpokkenvirus donderdag uitgeroepen tot een direct gevaar voor de volksgezondheid. De stad San Francisco gaat nog een stap verder en roept de noodtoestand uit, in de hoop dat er zo meer hulp komt voor mensen die een verhoogd risico lopen op apenpokken.

De gezondheidsautoriteiten in San Francisco, waar 261 besmettingen zijn geconstateerd, noemen de stad "het epicentrum van het land". De burgemeester van de stad, London Breed, zegt in een verklaring dat de lhbti-gemeenschap "bang en gefrustreerd" is.

Met het uitroepen van de noodtoestand kunnen mensen beter geholpen worden en kan de stad zich beter voorbereiden op wat er komen gaat, stelt Breed. De Democratische senator Scott Wiener stelt dat San Francisco voorop liep bij de aanpak van hiv en het coronavirus en de stad dat ook zal doen bij de aanpak van apenpokken.

Hoogste waarschuwingsniveau

In de staat New York, waar meer dan 1300 besmettingen met apenpokken zijn gemeld, komt meer geld beschikbaar om de uitbraak in te perken.

De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft eerder deze week vanwege de snelle verspreiding van het apenpokkenvirus het hoogste waarschuwingsniveau gegeven. De organisatie adviseert mannen die seks hebben met mannen en meerdere sekspartners hebben om het bed met minder mensen te delen, om zo het risico op infectie te verminderen.

Aanpak

Wiener pleit voor vaccinaties, testen en voorlichting en hekelt de oproep van de WHO. "Mensen vragen om geen seks te hebben, is geen juiste strategie. Het stopte de verspreiding van hiv in de jaren 80 niet maar maakte het juist erger", schrijft hij op Twitter.

In de VS zijn volgens de federale gezondheidsdienst CDC inmiddels ruim 4900 gevallen van apenpokken gemeld. Het gaat voornamelijk om mannen die seks hebben met mannen, maar iedereen die nauw fysiek contact heeft met iemand met apenpokken kan besmet raken.

Of in heel de VS de noodtoestand wordt afgekondigd vanwege de verspreiding van apenpokken, heeft de Amerikaanse president Joe Biden nog niet besloten. Wereldwijd zijn meer dan 18.000 besmettingen met apenpokken vastgesteld, in Nederland gaat het tot nu toe om 878 gevallen.

Meer uit Buitenland

Rouwperiode in Irak na dood Iraanse leider Khamenei

BAGDAD (ANP/AFP) - De regering van Irak heeft een rouwperiode van drie dagen afgekondigd na de dood van de hoogste leider van buurland Iran, ayatollah Ali Khamenei. Een regeringswoordvoerder zei in een verklaring dat Khamenei is omgekomen door "een flagrante daad van agressie".

6 minuten geleden
Amerikaanse legerleiding toont beelden van aanvallen op Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Centraal Commando van het Amerikaanse leger (CENTCOM) heeft op sociale media beelden gepubliceerd van de Amerikaanse aanvallen op Iraans grondgebied. In een montage van 20 seconden worden foto's getoond van opstijgende gevechtsvliegtuigen, lanceringen van Tomahawk-raketten en inslagen op de grond.

16 minuten geleden
Zoon van laatste sjah van Iran wil leidende rol na val regime

WASHINGTON (ANP) - Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran, ziet voor zichzelf een rol weggelegd als het Iraanse regime ten val komt. Hij schreef in een opiniestuk in de krant The Washington Post dat veel Iraniƫrs willen dat hij de overgangsperiode gaat leiden. "Ik heb groot respect voor hun moed en ik accepteer hun oproep."

20 minuten geleden
Media: Iraans militair kopstuk Mousavi gedood

TEHERAN (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Iraanse krijgsmachtchef Abdolrahim Mousavi is omgekomen bij de Amerikaanse en Israƫlische aanvallen op zijn land. Dat meldt de Iraanse televisie, die ook de namen deelde van andere kopstukken van het regime die zijn gedood.

34 minuten geleden
Trump dreigt met zwaardere aanvallen bij Iraanse vergelding

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met zwaardere aanvallen op Iran. "Iran heeft net verklaard dat het vandaag heel hard gaat toeslaan, harder dan ooit tevoren. Ze kunnen dat maar beter niet doen, want als ze dat wel doen, zullen wij terugslaan met een kracht die nog nooit eerder is vertoond!", schreef hij deels in hoofdletters op zijn platform Truth Social.

42 minuten geleden
Bron: poging beveiligde zone Bagdad te bestormen na dood Khamenei

BAGDAD (ANP/AFP) - Honderden Irakezen hebben na de dood van de Iraanse leider Ali Khamenei geprobeerd de zogeheten Groene Zone te bestormen in Bagdad, zegt een veiligheidsbron tegen persbureau AFP. In dat beveiligde gebied in de Iraakse hoofdstad bevindt zich ook de Amerikaanse ambassade.

48 minuten geleden
Duizenden mensen brengen eerbetoon Khamenei in centrum Teheran

TEHERAN (ANP/AFP) - Duizenden mensen kwamen zondag samen op het belangrijke Enghelab-plein in Teheran, nadat Iran de dood van de hoogste leider ayatollah Khamenei bevestigde.

1 uur geleden