Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim 130 landen willen voedselproductie meenemen in klimaatbeleid

Ruim 130 landen willen voedselproductie meenemen in klimaatbeleid

DUBAI (ANP) - Meer dan 130 landen verklaarden vrijdag op de klimaattop in Dubai dat ze voedselproductie en de broeikasgassen die daarbij vrijkomen mee gaan nemen in het klimaatbeleid. Ook Nederland wil zich hieraan binden en heeft de verklaring ondertekend.

Volgens het Wereld Natuur Fonds (WWF) zijn de 134 landen die hun handtekening hebben gezet ook de landen die 75 procent van alle broeikasgassen afkomstig van voedselproductie veroorzaken. João Campari van WWF noemde de verklaring "precies wat we nodig hebben", maar ook vond hij het tijd voor actie.

De Nederlandse Landbouwexpert Natasja Oerlemans van het WWF vond het voorafgaand aan de COP28 al een "geweldige kans" dat het onderwerp voedselproductie op de agenda staat. Tot nu toe hadden landen nog geen afspraken gemaakt om in klimaatbeleid ook de uitstoot van voedselproductie mee te nemen.

Ze wijst erop dat het voedselsysteem in zijn geheel verantwoordelijk is voor een derde van de uitstoot van broeikasgassen. "En ook is het heel gevoelig voor klimaatverandering. Bij weersextremen is voedselzekerheid het eerste wat eronder lijdt." Ze hoopt dat er komende dagen gerichte plannen komen als gevolg van deze toezeggingen op de klimaattop.

Meer uit Buitenland

Costa: EU moet besluitvormende stem hebben bij vrede in Oekraïne

LUANDA (ANP) - Vredesbesprekingen over Oekraïne vereisen "volledige betrokkenheid en besluitvorming van de Europese Unie", zei voorzitter van de EU-leiders António Costa maandag. Het gaat daarbij om kwesties die de EU rechtstreeks aangaan, zoals sancties tegen Rusland, uitbreiding van de EU of de inzet van Russische bevroren tegoeden. Dat zei Costa na afloop van een bijeenkomst van 27 EU-leiders en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie in de Angolese hoofdstad Luanda.

5 minuten geleden
Raad van Europa: bij vrede ook oog voor mensenrechten Oekraïne

STRAATSBURG (ANP) - Een "alomvattende, rechtvaardige en duurzame vrede" in Oekraïne kan "alleen worden bereikt als deze verankerd is in het internationale mensenrechtenkader", stelt commissaris voor de mensenrechten van de Raad van Europa Michael O'Flaherty maandag. Hij begrijpt dat de prioriteit weliswaar ligt bij een staakt-het-vuren in Oekraïne en het geven van humanitaire hulp, maar toch moet hier nu de basis voor worden gelegd.

54 minuten geleden
Zelensky ziet 'belangrijke stappen' bij onderhandelingen Genève

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft in de onderhandelingen met de Verenigde Staten over een nieuw Amerikaans vredesplan "uiterst gevoelige punten weten te behouden", zegt president Volodymyr Zelensky. De Oekraïense leider denkt dat zondag in Genève "belangrijke stappen" zijn gezet.

1 uur geleden
Kremlin: nog geen plannen voor ontmoeting met onderhandelaars VS

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zegt dat er nog geen plannen zijn voor een ontmoeting met Amerikaanse onderhandelaars over het vredesplan voor Oekraïne. Het Kremlin is niet op de hoogte gehouden van de uitkomst van vredesonderhandelingen op zondag in Genève, aldus Peskov.

1 uur geleden
Costa: eensgezind standpunt EU over vrede Oekraïne is cruciaal

LUANDA (ANP) - "Een eensgezind en gecoördineerd EU-standpunt is essentieel voor een goede uitkomst van vredesonderhandelingen", benadrukt voorzitter van de EU-leiders António Costa. "Voor Oekraïne en voor Europa", schrijft hij op X.

2 uur geleden
Parlementsvoorzitter Oekraïne: rode lijn bij opgeven van gebied

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense parlementsvoorzitter Roeslan Stefantsjoek heeft herhaald dat Oekraïne een "rode lijn" trekt bij het formeel opgeven van bezet gebied, het inperken van het leger en restricties op bondgenootschappen. Hij zei ook dat lidmaatschap van de Europese Unie en de NAVO onderdeel moet zijn van een toekomstig vredesplan.

2 uur geleden
Hoogste aanklager Spanje treedt af na zaak over lekken informatie

MADRID (ANP/RTR) - De hoogste aanklager van Spanje, Álvaro García Ortiz, heeft besloten af te treden. Hij werd vorige week door het hooggerechtshof schuldig bevonden aan het lekken van vertrouwelijke informatie, een nieuwe tegenslag voor de linkse minderheidsregering van premier Pedro Sánchez.

2 uur geleden