Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rabobank ziet boeren verduurzamen ondanks stikstofonzekerheid

Rabobank ziet boeren verduurzamen ondanks stikstofonzekerheid

UTRECHT (ANP) - Een toenemende groep boeren probeert hun bedrijf alvast te verduurzamen ondanks de grote onzekerheid in het stikstofdossier. Rabobank stelde ruim twee jaar geleden 3 miljard euro beschikbaar om boeren te helpen verduurzamen. Van dat bedrag is nog steeds veel geld over, maar dit jaar ziet de bank wel een toename van de ondernemers die gebruikmaken van de financiering.

Sinds eind december is er 400 miljoen tot 500 miljoen opgenomen, zei financieel topman Bas Brouwers donderdag. Dat is een toename van 80 procent ten opzichte van begin dit jaar. In totaal is nu zo'n 900 miljoen van de 3 miljard opgenomen, door circa 1300 bedrijven.

"Je ziet boeren die zelf het heft in eigen hand nemen", aldus Brouwers. Dat doen ze bijvoorbeeld door te extensiveren, oftewel land bijkopen zonder dat het vee in dezelfde mate toeneemt. "Of mensen die toch besluiten het over een andere boeg te gooien en een bedrijf omturnen in andere soorten activiteiten die zij erbij gaan doen." Zo zijn er boeren die op hun land een kinderdagverblijf beginnen.

Helderheid

Onduidelijkheid over het stikstofbeleid voor de komende jaren, verhindert de bank niet om geld uit te lenen. "Sommige boeren hebben voor zichzelf denk ik de keuze gemaakt en ook de afweging gemaakt: de kans dat wij met ons bedrijf door kunnen is relatief groot als we meer land bijkopen", verklaart Brouwers, die toevoegt dat de bank natuurlijk meekijkt bij die analyse.

Volgens Rabobank is het wel belangrijk dat er vanuit de overheid helderheid komt. Deze zomer presenteerden landbouworganisatie LTO, gemeenten en provincies nog een nieuw stikstofplan. Dit initiatief juicht de bank toe, maar uiteindelijk blijft het toch wachten op een volgend kabinet.

Relatief goed

Het LTO-plan noemde emissiedoelen op bedrijfsniveau en dwingende maatregelen voor boeren bij een beperkt aantal natuurgebieden. Het idee is om de stikstofuitstoot in 2035 bijna te halveren. Dat moet de vergunningverlening weer op gang helpen. "Dat zijn wel de knoppen die al eerder bekend waren, maar waar we tot op heden eigenlijk niet op durfden door te duwen. Het wordt afwachten of dat nu wel gaat gebeuren", zei Brouwers over het plan, waarop vanuit andere partijen ook weer kritiek kwam.

Voorlopig gaat het nog relatief goed met veel boeren, merkt Rabobank. Dat is onder meer te danken aan de hoge melkprijzen. Maar volgens Brouwers gaat het om het toekomstperspectief. "Durf je vandaag nog te investeren in vernieuwing van je bedrijf als je weet dat er iets gaat veranderen?"

Meer uit Financieel

Groep wetenschappers eist onafhankelijk toezicht op AI

DEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Een groep van honderden wetenschappers eist dat er onafhankelijk toezicht komt op de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-modellen. Technologie die de cyberveiligheid in het gevaar kan brengen zou tijdens tests volledig van het internet moeten worden afgeschermd, betogen de ondertekenaars van een open brief. Onder hen zijn ook Geoffrey Hinton en Yoshua Bengio, die bekendstaan als 'peetvaders' van AI.

26 minuten geleden
Nederlandse organisaties spannen kort geding aan om Meta-bril

AMSTERDAM (ANP) - Verschillende Nederlandse organisaties stappen naar de rechter vanwege de brillen van socialmediabedrijf Meta. De Consumentenbond en Offlimits en The Firewall vragen dinsdagmiddag een datum voor een kort geding aan om de brillen met een camera.

1 uur geleden
Aandeelhouders Ahold Delhaize akkoord met nieuwe topman Garnier

ZAANDAM (ANP) - Aandeelhouders van Ahold Delhaize hebben in een buitengewone algemene vergadering Thierry Garnier benoemd tot lid van de raad van bestuur. Hij volgt volgend jaar Frans Muller op als topman van het moederconcern van bedrijven als Albert Heijn, bol en Etos.

1 uur geleden
Albert Heijn gaat supermarkten dinsdag extra bevoorraden

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn (AH) gaat dinsdag zijn supermarkten extra beleveren. Dat meldt de supermarktketen, nadat in sommige winkels eerder op de dag lege schappen te zien waren. Dat kwam doordat moederbedrijf Ahold Delhaize IT-systemen had uitgeschakeld na een cyberincident zondag.

1 uur geleden
ING: nog te vroeg voor inschatting schade cyberincident Ahold

ZAANDAM (ANP) - Het is nog onduidelijk wat de mogelijke gevolgen van het cyberincident bij Ahold Delhaize op de financiële prestaties van het Belgisch-Nederlandse supermarktconcern zullen zijn, stellen analisten van ING. Volgens hen is het nog te vroeg om een inschatting te maken van de schade door de IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop & Shop.

2 uur geleden
Chipbedrijven verder omlaag op voorzichtig Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht lager begonnen na het bereiken van een nieuw recordniveau een dag eerder. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi gingen opnieuw omlaag na zware koersverliezen van Japanse en Zuid-Koreaanse chipbedrijven door zorgen over toenemende concurrentie uit China.

4 uur geleden
Lege schappen in meerdere winkels van Albert Heijn

DEN HAAG (ANP) - Bij supermarkten van Albert Heijn verspreid over het land zijn dinsdagochtend lege schappen zichtbaar. Daarmee eist het cyberincident, waarmee moederbedrijf Ahold Delhaize sinds zondagmiddag kampt, nu ook zijn tol in het beschikbare productaanbod in de winkels.

5 uur geleden