
NCSC: cyberaanvallen olieterminals lijken criminaliteit
DEN HAAG (ANP/AFP/BELGA) - Bij de cyberaanvallen op olieterminals in Nederland, Duitsland en België lijkt sprake te zijn van criminaliteit, stelt het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC). De aanvallen lijken los van elkaar te staan en er is geen aanwijzing voor een gecoördineerde aanval, zoals bijvoorbeeld van staatshackers.
Eerder werd in sommige media gesuggereerd dat de spanningen tussen Rusland en Europa rond Oekraïne een rol zouden kunnen spelen bij de hacks. Het NCSC zegt wel de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten te houden en actie te ondernemen als daar aanleiding voor is.
In Nederland lijkt het te gaan om een aanval bij het bedrijf Evos, dat terminals heeft in Amsterdam, Rotterdam en Terneuzen. De onderneming meldt dat er alleen in die laatste plaats een "IT-verstoring" is waarvan de oorzaak nog niet duidelijk is. Wel zorgt die verstoring voor vertragingen, maar meer informatie geeft het bedrijf niet.
Oiltanking
In België zouden het bedrijf Sea-Invest en dochter Sea-Tank de voornaamste slachtoffers zijn. De activiteiten van die bedrijven kwamen wereldwijd bijna stil te liggen. Behalve olie- en gasterminals was onder meer ook een fruitterminal in Antwerpen getroffen, volgens Belgische media.
In Duitsland is het al sinds dit weekeinde mis bij olieterminal Oiltanking, waar volgens Duitse media sprake is van gijzelsoftware. Het bedrijf kan daardoor geen schepen laden of lossen, maar ook geen tankstations bevoorraden, waar 233 tankstations in Noord-Duitsland last van hebben. Daar zijn ook stations van Shell bij. Een deel van die tankstations kan ook de prijzen niet aanpassen en kaartbetalingen aannemen.
Zowel in Duitsland als België heeft justitie aangekondigd naar de cyberaanvallen te kijken. In Nederland is daar nog geen sprake van. De Europese politie-organisatie Europol heeft aan Duitsland hulp aangeboden en geeft aan dat als andere landen zich bij dat onderzoek aansluiten die ook op ondersteuning kunnen rekenen. Inhoudelijk doet Europol geen uitspraken over het onderzoek.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Rabobank kijkt net als onder meer ING naar mogelijke overnames. Met de dreiging van een handelsoorlog voor de deur is er wel economische onzekerheid, maar Rabobank zegt afgelopen jaren "zijn huiswerk te hebben gedaan". Mede daardoor lukte het de jaarwinst flink op te voeren, waar andere banken hun resultaten zien teruglopen.
15 minuten geledenPARIJS (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft op de AI-top in Parijs een nieuw initiatief voor investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) gelanceerd. Via dat initiatief, InvestAI, moet 200 miljard euro worden geïnvesteerd. Daarmee wil de Europese Commissie de EU een sterkere speler maken op het gebied van kunstmatige intelligentie.
20 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet permanent worden uitgezonderd van Amerikaanse importheffingen voor staal en aluminium, vindt de Amerikaanse Kamer van Koophandel in de EU (AmCham EU). In plaats van een handelsconflict uitvechten, zouden Brussel en Washington moeten samenwerken tegen het dumpen van goedkoop staal door andere landen, schrijft de belangenbehartiger van Amerikaanse bedrijven in de EU.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel) betreurt de importheffingen op staal en aluminium die de Amerikaanse president Donald Trump per decreet heeft afgekondigd. Dat heeft de PVV-minister in een tweet laten weten.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) dreigt niet langer met dwangsommen tegen drie pakketreisaanbieders. Eerder dreigde de toezichthouder daarmee omdat de bedrijven de prijzen van pakketreizen zouden hebben laten stijgen tijdens het boeken. Maar de ACM heeft besloten de lasten onder dwangsom tegen D-Reizen, Prijsvrij en Elmar Reizen in te trekken na een besluit van de rechter.
42 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De importheffingen op staal en aluminium van de Amerikaanse president Donald Trump zijn "onacceptabel". Dat zei de Canadese premier Justin Trudeau bij een top voor kunstmatige intelligentie in Parijs. Hij verklaarde dat Canada met een "sterke en duidelijke" tegenreactie zal komen als dat nodig is.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De bierverkoop in Nederland is vorig jaar met 3,4 procent gedaald ten opzichte van 2023, meldt Stichting Dranken Nederland op basis van de cijfers van Nederlandse brouwers. Vooral de forse verhogingen van de bieraccijns en de verbruiksbelasting per 1 januari 2024 hakten er volgens de stichting stevig in. Daardoor daalde vorig jaar zowel de verkoop van alcoholhoudend als alcoholvrij bier.
1 uur geleden