Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Metingen tonen grote methaanlekkages Amerikaanse platforms op zee

Metingen tonen grote methaanlekkages Amerikaanse platforms op zee

ANN ARBOR (ANP) - Door de olie- en gaswinning in de Golf van Mexico komen in werkelijkheid twee keer zoveel broeikasgassen vrij als volgens officiële cijfers. Onderzoekers van de universiteit van Michigan hebben dat ontdekt door vanuit een vliegtuigje de daadwerkelijke uitstoot van de platformen op zee te meten. Ze ontdekten dat vooral uit offshoreplatforms van een ouder type, waarin olie en gas van diverse boorplatformen uit de omgeving worden verzameld, veel meer methaan weglekt dan op papier.

"Als we onze inspanningen om de uitstoot te verminderen direct op die bronnen richten, kan dat een enorm positief effect hebben", concludeert onderzoeker Eric Kort. Hij en zijn collega's meldden in een eerdere studie al dat bij de gaswinning op land in de VS veel meer methaan de lucht ingaat dan op basis van overheidsdocumenten te verwachten was.

Methaan (CH4) is het belangrijkste bestanddeel van aardgas. Het is een uiterst krachtig broeikasgas: als het de lucht ingaat, heeft het op een tijdschaal van twintig jaar meer dan tachtig keer zoveel opwarmend effect als koolstofdioxide (CO2). Het verminderen van de methaanuitstoot kan op korte termijn dus veel bijdragen aan het tegengaan van klimaatverandering.

Installaties goed afdichten

Het tegengaan van lekkages in de gaswinning geldt als een van de eenvoudigste manieren om dit te doen. Dat kan bijvoorbeeld door installaties goed af te dichten. Als de druk in een installatie te hoog wordt, is affakkelen altijd nog een betere optie dan methaan de atmosfeer in te laten gaan. Wanneer methaangas wordt verbrand, komt namelijk alleen CO2 in de lucht. Dan ontstaat dus minder klimaatschade. Voor producenten betekent minder methaan de lucht in laten gaan, dat ze meer gas overhouden om te verkopen. Daar staat tegenover dat ze eerst zullen moeten investeren in betere installaties.

Volgens de onderzoekers heeft de Amerikaanse overheid ook iets te verbeteren. Die zou volgens hen hogere eisen moeten stellen aan de rapportages over de uitstoot.

Meer uit Buitenland

India: nieuwe Pakistaanse droneaanvallen op Kasjmir

JAMMU (ANP/AFP) - Voor de tweede avond op rij zijn droneaanvallen uitgevoerd op Indiaas Kasjmir, waaronder op de stad Jammu. Dat vertelde een Indiase defensiebron tegen persbureau AFP. Pakistan ontkende eerder al dergelijke aanvallen uit te voeren.

2 minuten geleden
Iran en VS praten zondag verder over atoomprogramma Teheran

MUSCAT (ANP/AFP) - Iran en de Verenigde Staten houden zondag in Oman opnieuw gesprekken over het atoomprogramma van Iran, meldt het Iraanse persbureau Tasnim. Trumps speciale gezant Steve Witkoff zal namens de VS bij de gesprekken zijn, melden bronnen tegen persbureaus Reuters en AFP.

41 minuten geleden
Mexico klaagt Google aan voor wijzigen naam Golf na bevel Trump

MEXICO STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft het Amerikaanse bedrijf Google aangeklaagd omdat het de naam van de Golf van Mexico heeft veranderd in Golf van Amerika voor gebruikers van Google Maps in de Verenigde Staten. Google nam de stap nadat de Amerikaanse president Donald Trump de naamswijziging had bevolen.

1 uur geleden
Afrikaanse natuurorganisatie geeft mensenrechtenschendingen toe

LONDEN (ANP/AFP) - Een grote Afrikaanse liefdadigheidsinstelling heeft toegegeven dat haar rangers van natuurparken in Congo-Brazzaville mensenrechten hebben geschonden. "African Parks erkent dat bij sommige incidenten mensenrechten geschonden zijn en we betreuren de pijn en het lijden van de slachtoffers ten zeerste", stelt African Parks in een verklaring. De Britse prins Harry is bestuurslid van African Parks.

1 uur geleden
Kremlin reageert niet op plannen voor tribunaal Russische inval

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin weigert een reactie op plannen van Europese landen voor een speciaal tribunaal voor de vervolging van de hoofdverantwoordelijken van de Russische inval in Oekraïne. "We reageren hier niet op", zei een woordvoerder volgens staatspersbureau TASS.

3 uur geleden
Noord-Europees defensieverbond nodigt voortaan Oekraïne uit

OSLO (ANP) - Nederland en negen andere Noord-Europese landen nodigen voortaan Oekraïne uit voor vergaderingen van hun militaire verbond. Ook mag Oekraïne in het vervolg meedoen met hun militaire oefeningen en gaan ze van elkaar leren, zegt defensieminister Ruben Brekelmans.

3 uur geleden
Beeld van Stalin onthuld in door Rusland bezet gebied in Oekraïne

MELITOPOL (ANP/AFP) - In de Oekraïense stad Melitopol in de regio Zaporizja is een bronzen buste van Jozef Stalin onthuld. Volgens de plaatselijke pro-Russische Communistische Partij is het beeld het eerste monument voor Stalin in het door Rusland ingenomen deel van Oekraïne.

3 uur geleden