Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merkel wil in gesprek blijven met Taliban

Merkel wil in gesprek blijven met Taliban

BERLIJN (ANP/AFP) - De gesprekken met de Taliban moeten, ook nadat de westerse mogendheden zich uit het land hebben teruggetrokken, voortgezet worden, zei de Duitse bondskanselier Angela Merkel in de Bondsdag. Ze vindt dat de vooruitgang die is geboekt in de twintig jaren dat de NAVO in Afghanistan strijd leverde, daarmee beschermd kunnen worden. Bovendien mag het einde van de luchtbrug volgens Merkel niet betekenen dat er een einde komt aan de hulp aan Afghanen die "hebben meegewerkt of die in grote nood verkeren als gevolg van de machtsovername door de Taliban".

Westerse mogendheden hebben onder leiding van de VS de aftocht uit Afghanistan geblazen. Dinsdag moeten de allerlaatste Amerikaanse militairen er weg. Daarmee eindigt een oorlog die de langste uit de geschiedenis van de Verenigde Staten is gebleken. En die is gewonnen door de tegenstanders van Washington, de soennitische extremisten van de Taliban. Zij zijn antiwesters en hebben een 'emiraat' uitgeroepen dat moet staan onder "islamitische leiding". Gevreesd wordt voor een schrikbewind zoals de Taliban uitoefenden vanaf 1996 tot de Amerikaanse invasie in 2001.

Veel westerse landen vrezen dat het met vrijheden en rechten gedaan is die vooral de stedelijke bevolking heeft omarmd. Maar er wordt al lange tijd met de Taliban onderhandeld en mogelijk zijn er na de terugtrekking straks nieuwe afspraken met de streng islamitische machthebbers te maken. Die hebben er groot economisch belang bij snel internationaal te worden erkend als wettige regering. De VN-Veiligheidsraad heeft in het verleden echter sancties ingesteld tegen de Taliban.

Dreigingen

De Chinese en Russische presidenten, Xi en Poetin, hebben elkaar gebeld over Afghanistan. Ze zijn het eens dat ze samen moeten werken om zich teweer te stellen tegen dreigingen die uit dat land komen nu de Taliban de touwtjes in handen hebben. Beiden vrezen dat de Taliban weer gastheren worden van terroristen die bijvoorbeeld een bedreiging kunnen vormen in de Russische Kaukasus of in het westen van China. Rusland plaatste de Taliban op de lijst van terroristische organisaties naar aanleiding van acties van terroristen in Tsjetsjenië.

Ook de kolossale productie en export van heroïne en andere drugs vormt een dreiging. Maar beide landen hebben ook belangstelling voor de economische mogelijkheden van het land dat rijk is aan koper, lithium, zeldzame aardmetalen, bauxiet en ijzer. Veel delfstoffen die Afghanistan heeft, zijn hard nodig voor de energietransitie en worden steeds duurder.

Meer uit Buitenland

Dodental ebola in Congo gestegen tot meer dan 1300

KINSHASA (ANP/RTR) - De ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo heeft 1354 levens geëist. Dat maakte de regering zaterdag bekend.

1 uur geleden
Nog eens 55.000 evacuaties door brand nabij Bordeaux

BORDEAUX (ANP/AFP) - De prefectuur van Gironde heeft opdracht gegeven voor de evacuatie van nog eens 55.000 mensen in de buitenwijken van Bordeaux vanwege bosbranden.

3 uur geleden
Politie: ook mensen gestoken bij Pride in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - Volgens getuigen zijn er bij de vermoedelijke aanrijding met de witte auto op de Pride in Berlijn ook mensen gestoken en gewond geraakt. Dat zegt politiewoordvoerder Florian Nath.

3 uur geleden
Dode en meerdere gewonden na incident tijdens Pride in Berlijn

BERLIJN (ANP/AFP/DPA/RTR) - De vermoedelijke aanrijding tijdens de Pride in Berlijn heeft aan zeker één persoon het leven gekost. Ongeveer vijftien personen raakten gewond, meldt de politie. Meerdere van hen zijn levensgevaarlijk gewond.

5 uur geleden
Gewonden na incident in Berlijn, Pride stopgezet

BERLIJN (ANP) - De Pride in de Duitse hoofdstad Berlijn is stopgezet. De politie meldt dat een voertuig lijkt te zijn ingereden op mensen. Daarbij zijn meerdere personen gewond geraakt.

6 uur geleden
Zelensky: Rusland wil inzet 30.000 extra militairen Noord-Korea

KYIV (ANP/DPA/RTR) - Oekraïne houdt er rekening mee dat Rusland opnieuw een beroep gaat doen op bondgenoot Noord-Korea. Het regime van dictator Kim Jong-un kan tienduizenden extra militairen en militair materieel leveren, stelde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een toespraak.

6 uur geleden
Partij Brazilië kiest zoon veroordeelde Bolsonaro als kandidaat

SAO PAULO (ANP/AFP/DPA) - De zoon van de voormalige president Jair Bolsonaro doet in Brazilië mee aan de presidentsverkiezingen. Flávio Bolsonaro neemt het in oktober op tegen de linkse president Inácio Lula da Silva.

8 uur geleden