Netanyahu: Joden in NYC niet veilig sinds Mamdani burgemeester is
NEW YORK (ANP) - Joden voelen zich volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu niet langer veilig in New York sinds Zohran Mamdani is aangetreden als burgemeester. Dat zei hij in een felle toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in diezelfde stad. Bewijzen voor zijn claims gaf hij niet.
Na eerst vele politieke opponenten te hebben bekritiseerd, nam Netanyahu een speciaal moment om zich te richten tot de New Yorkse burgemeester, die sinds begin dit jaar dat ambt vervult. "Meneer Mamdani, Joden voelen zich niet langer veilig in New York", zei Netanyahu, die dat vermeende sentiment een-op-een linkte aan het burgemeesterschap van de linkse Mamdani.
Die zou volgens Netanyahu weinig tot niets doen om het geweld tegen Joden af te keuren, waarbij hij verwees naar enkele berichten op sociale media die Mamdani's vrouw zou hebben geliket. Bovendien zou Mamdani heulen met sympathisanten van terreurgroep Hamas, en hen niet publiekelijk tegenspreken.
Oorlogsmisdaden
Mamdani heeft daarentegen in het verleden niet alleen de aanslagen van 7 oktober 2023 veroordeeld als oorlogsmisdaden, maar ook opgeroepen tot vrijlating van de gijzelaars. Het internationaal recht, zei hij in 2025 bovendien in een interview met Fox News, geldt ook voor Hamas.
De burgemeester zelf behoorde overigens niet tot de aanwezigen op het VN-hoofdkantoor; hij was met de Nederlandse premier Rob Jetten op een werktrip elders. Jetten spreekt later nog zelf de Algemene Vergadering toe.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is van plan militairen en defensiemateriaal naar Saudi-Arabië te sturen om daar de stad Yanbu te helpen beveiligen. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron donderdag in een tv-interview. Het gaat onder meer om radarsystemen en afweer, zei hij, zonder expliciet in te gaan op wat voor soort afweer.
32 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft in zijn toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de VN eens te meer de Israëlische oorlogsdoelen herhaald. In zijn felle betoog haalde hij niet alleen uit naar Hezbollah en Hamas, maar ook naar burgers in het Westen die Israël betichten van kolonialisme.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft er bij de Verenigde Staten op aangedrongen zich te "verzetten" tegen de onafhankelijkheid van Taiwan. Dit was tot nu toe zijn meest expliciete oproep aan president Donald Trump om zijn standpunt over het autonome eiland te veranderen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Vele tientallen diplomaten zijn de zaal uitgelopen bij de start van de speech van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Op webcambeelden is te zien hoe de zaal leegstroomt en er enkele tientallen mensen op hun plek blijven zitten. Tijdens zijn speech vorig jaar gebeurde hetzelfde. Het is onder meer een protest tegen de oorlog in Gaza.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Bedreigingen en aanvallen tegen het Internationaal Strafhof, zijn functionarissen en zijn personeel zijn onaanvaardbaar, zei de voorzitter van de EU-leiders, António Costa, donderdag in zijn toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. "Verantwoordelijkheid mag niet afhangen van overwegingen van politieke opportuniteit", voegde hij daaraan toe.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De radicaalrechtse presidentskandidaat Marine Le Pen wil Frankrijk naar eigen zeggen pas losmaken van de gezamenlijke NAVO-verdediging van Europa als de oorlog in Oekraïne voorbij is. Eerder zei ze nog dat in haar eerste vijf jaar als president te willen regelen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Journalisten van CNN en MS NOW zijn weer toegelaten tot het Witte Huis, melden de desbetreffende media. Eerder op donderdag mochten hun journalisten het gebouw niet betreden, ondanks dat een federale rechter had opgedragen de hen ontzegde toegang tijdelijk te herstellen.
4 uur geleden