Excuses Van Weel voor verklaringen over Rekenkamer-rapport
DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) heeft excuses aangeboden voor opmerkingen die hij maakte over een Rekenkamer-rapport over ernstige misdrijven waar justitie niet achteraan ging. Met zijn "nuancering" wekte hij de indruk dat hij het rapport in twijfel trok of bagatelliseerde, en dat was niet de bedoeling, zei hij in het debat over de kwestie.
Van Weel: "Wat ik heb gewild, was opkomen voor die mensen in de strafrechtketen die zeiden: 'Ja, het is niet zo dat wij zomaar aangiftes terzijde gooien, als we daar iets mee kunnen'."
Meerdere Kamerleden zeiden eerder op de avond dat ze het debat liever zouden voeren over het inhoudelijke vraagstuk van aangiftes die blijven liggen. Van Weel sloot zich daarbij aan. "Het spijt me dat dit debat nu vooral gaat over de methodes en de cijfers", zei hij. "Dat trek ik mezelf aan, omdat ik daar zelf aan heb bijgedragen." Hij vindt dat hij de discussie met de Rekenkamer verder had moeten voeren om tot een "geharmoniseerd beeld" te komen.
Meldingen
De discussie gaat over zaken die zijn blijven liggen. Van Weel zei in een vorig debat dat het grotendeels ging om meldingen in plaats van aangiften, waarbij de politie weinig aanknopingspunten voor opsporing had. De Rekenkamer sprak hem tegen en zei dat hij de Kamer op het verkeerde been had gezet.
Rekenkamer-president Pieter Duisenberg zei dinsdag op NPO Radio 1: "We doen dit ook liever niet. Het feit dat we het hier opschrijven, betekent dat we het achter de schermen hebben geprobeerd om dit gecorrigeerd te krijgen. Dat is niet gelukt."
'Valt me zwaar'
"Het valt me zwaar" omdat het gaat om slachtoffers van ernstige misdrijven, zei PRO-Kamerlid Songül Mutluer. Ze vroeg de minister om toe te geven dat hij de Kamer "door zijn stelligheid heeft misleid".
Nee, antwoordde Van Weel. "Ik heb de Kamer niet misleid, ik heb de Kamer ook niet willen misleiden." Hij hield vol dat de politie in "verreweg de meeste gevallen" van de zaken die door bewuste keuzes blijven liggen "nul aanknopingspunten" heeft.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De uitspraken van justitieminister David van Weel (VVD) over ernstige misdrijven waar justitie niet achteraan ging, passen volgens enkele oppositiepartijen in een patroon van te stellige uitspraken die achteraf gecorrigeerd moesten worden. JA21 en DENK brachten onder meer de zaak rond de dood van de 17-jarige Lisa in herinnering.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Justitie David van Weel heeft volgens het CDA "ruis" gecreëerd met zijn uitspraken over ernstige misdrijven die justitie liet liggen. Die "ruis" had hij kunnen wegnemen door eerder aan te geven dat hij de cijfers van de Algemene Rekenkamer niet kon verifiëren, zei CDA-Kamerlid Jeltje Straatman in een debat. "Dat had een hoop ellende bespaard."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen verwachten een zwaar debat voor minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) donderdagavond over aangiftecijfers. De VVD'er kwam dinsdag in de problemen toen de Rekenkamer scherpe kritiek uitte op zijn uitleg over 10.000 aangiftes en meldingen van zware misdrijven die niet zijn opgepakt of snel terzijde zijn geschoven. PRO, SP, SGP en ChristenUnie verwachten misschien de vraag te gaan stellen of de minister moet opstappen als zijn opstelling bij het debat niet tevredenstelt. JA21 heeft weinig vertrouwen in een goede afloop.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bemiddeling om een nieuwe plek te vinden voor de 25 meervoudig gehandicapte kinderen die gebruikmaken van zorgvilla's van Villa ExpertCare blijft. De zorg stopt na 31 december en dat noemt zorgminister Mirjam Sterk stuitend.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is niet aan de politiek om zich te bemoeien met het besluit van de NPO om alsnog mee te doen aan het Eurovisie Songfestival met een onafhankelijk team. Dat zeiden Mohammed Mohandis (PRO) en Ouafa Oualhadj (D66) na vragen van Doğukan Ergin (DENK) over de kwestie tijdens een debat over de publieke omroep.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel zegt dat zijn uitleg over de 10.000 onbehandelde aangiftes anders is dan die van de Algemene Rekenkamer, door het gebruik van andere methodes. De politie beoordeelt aangiften en meldingen op aanknopingspunten, terwijl de Rekenkamer kijkt naar hoe ernstig de zaak is, schrijft Van Weel in een brief aan de Tweede Kamer.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vrouwelijke Kamerleden willen dat er meer hulp komt voor slachtoffers van wie deepfake-naaktbeelden zijn gemaakt. Ook moet direct worden ingegrepen als zulke beelden online staan. Een ruime meerderheid van de Kamer staat achter de plannen, blijkt uit het initiatief van de Kamerleden.
13 uur geleden