Macron: Frankrijk zendt militairen en materieel naar Saudi-Arabië
PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is van plan militairen en defensiemateriaal naar Saudi-Arabië te sturen om daar de stad Yanbu te helpen beveiligen. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron donderdag in een tv-interview. Het gaat onder meer om radarsystemen en afweer, zei hij, zonder expliciet in te gaan op wat voor soort afweer.
Yanbu geldt als belangrijke haven voor de oliexport en is gelegen aan de Rode Zee. Dat water grenst aan de zeestraat Bab al-Mandeb, die wordt bedreigd door de Jemenitische Houthi's, een terroristische groepering waarmee de Saudi's al lange tijd in de clinch liggen. Eerder vielen de Houthi's Saudische raffinage-installaties in Yanbu aan.
Verder wil Macron de leiders van de zogenoemde G7, zeven sterke industrielanden waaronder het VK, Duitsland en de VS, bijeenroepen om te kijken of middels het vrijgeven van de strategische olievoorraden de energiemarkt beter beheersbaar kan worden gemaakt. Die staat onder grote druk, met name door de sluiting van de Straat van Hormuz.
'Verontrustende situatie'
De Franse president weersprak in het interview eveneens geluiden dat Frankrijk signalen zou hebben ontvangen van de CIA over een mogelijke Russische droneaanval op Europees grondgebied. "Maar we bevinden ons wel in een verontrustende situatie", citeert BFMTV Macron. Hij voegde eraan toe dat zulke aanvallen wel "kunnen gebeuren".
De Deense inlichtingendienst noemde eerder op donderdag de kans op een Russische aanval al klein. Wel zou de kans op een dergelijke aanval toenemen, aldus het rapport. Zo zou Rusland zich kunnen wenden tot langeafstandswapens, om daarmee infrastructuur te raken die van belang is voor de Europese steun aan Oekraïne. Het verzamelen van "groene mannetjes" achtte de dienst daarentegen minder waarschijnlijk. Een dergelijke mobilisatie zou opvallen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De New Yorkse burgemeester Zohran Mamdani heeft fel uitgehaald naar de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Die nam eerder op donderdag tegenover de Algemene Vergadering van de VN in New York ruim de tijd om Mamdani's vermeende vergoelijking van geweld tegen Joden te bespreken.
11 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Joden voelen zich volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu niet langer veilig in New York sinds Zohran Mamdani is aangetreden als burgemeester. Dat zei hij in een felle toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in diezelfde stad. Bewijzen voor zijn claims gaf hij niet.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft in zijn toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de VN eens te meer de Israëlische oorlogsdoelen herhaald. In zijn felle betoog haalde hij niet alleen uit naar Hezbollah en Hamas, maar ook naar burgers in het Westen die Israël betichten van kolonialisme.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft er bij de Verenigde Staten op aangedrongen zich te "verzetten" tegen de onafhankelijkheid van Taiwan. Dit was tot nu toe zijn meest expliciete oproep aan president Donald Trump om zijn standpunt over het autonome eiland te veranderen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Vele tientallen diplomaten zijn de zaal uitgelopen bij de start van de speech van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Op webcambeelden is te zien hoe de zaal leegstroomt en er enkele tientallen mensen op hun plek blijven zitten. Tijdens zijn speech vorig jaar gebeurde hetzelfde. Het is onder meer een protest tegen de oorlog in Gaza.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Bedreigingen en aanvallen tegen het Internationaal Strafhof, zijn functionarissen en zijn personeel zijn onaanvaardbaar, zei de voorzitter van de EU-leiders, António Costa, donderdag in zijn toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. "Verantwoordelijkheid mag niet afhangen van overwegingen van politieke opportuniteit", voegde hij daaraan toe.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De radicaalrechtse presidentskandidaat Marine Le Pen wil Frankrijk naar eigen zeggen pas losmaken van de gezamenlijke NAVO-verdediging van Europa als de oorlog in Oekraïne voorbij is. Eerder zei ze nog dat in haar eerste vijf jaar als president te willen regelen.
3 uur geleden