
Mediabedrijven willen gezamenlijk onderhandelen met techreuzen
AMSTERDAM (ANP) - Twaalf Nederlandse mediabedrijven willen gezamenlijk over hun zogeheten uitgeversrecht onderhandelen. Dat bestaat sinds begin vorige maand toen een Europese richtlijn het voor nieuwsmedia makkelijker maakte om controle te krijgen over hoe hun berichten worden doorgeplaatst. Hoewel de mediabedrijven geen partijen noemen waar ze gezamenlijk mee willen onderhandelen, gaat het hoogstwaarschijnlijk om techbedrijven Facebook en Google.
Het zit mediabedrijven al langer dwars dat Google en Facebook doorverwijzen naar hun berichten en mede daardoor veel meer advertentie-inkomsten binnenhalen dan de nieuwssites en -zenders zelf. Het Nederlandse initiatief staat niet op zichzelf. Eerder kondigde een grote groep Deense mediabedrijven al aan samen te willen onderhandelen.
Naast NOS, NPO, Talpa en RTL hebben ook DPG Media, het moederbedrijf van onder meer de Volkskrant, het AD en Nu.nl, en Mediahuis, dat achter De Telegraaf, NRC en een reeks regionale kranten zit, zich aangesloten bij het initiatief. Ook de uitgevers van het Reformatorisch Dagblad, het Financieele Dagblad en het Nederlands Dagblad en tijdschriftenuitgevers als ONE Business en WPG Media doen mee.
De twaalf uitgevers en omroepen stellen nog wel enige tijd nodig te hebben om te onderzoeken of het lukt om tot gezamenlijke afspraken te komen. Dat wijten ze aan "de complexiteit van dit thema".
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/DPA) - China heeft de capaciteit van kolencentrales in de eerste helft van 2025 uitgebreid naar het hoogste niveau in negen jaar, meldt het Centrum voor Energieonderzoek en Schone Lucht (CREA). Ondanks de snelle groei van hernieuwbare energiebronnen in het land vertoont de bouw van kolencentrales volgens de denktank "geen tekenen van afname".
35 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - Bouwconcern BAM gaat aan de slag met de uitbreiding en versterking van het elektriciteits- en waterleidingnet in Limburg. Het bedrijf heeft een samenwerkingsovereenkomst voor twaalf jaar gesloten met netbeheerder Enexis en Waterleiding Maatschappij Limburg (WML). Het project heeft een waarde van zo'n 600 miljoen euro.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - JDE Peet's behoorde maandag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. Het Amerikaanse frisdrankenconcern Keurig Dr Pepper, bekend van 7UP, Schweppes en Dr Pepper, wil het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick overnemen voor 15,7 miljard euro, ofwel 31,85 euro per aandeel.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amerikaanse bedrijf Keurig Dr Pepper neemt voor 15,7 miljard euro Douwe Egberts-moederconcern JDE Peet's over. Dat maakten de twee bedrijven maandag gezamenlijk bekend, nadat eerder al door zakenmedia was bericht over de overname.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft onlinebank bunq een boete van 2,6 miljoen euro opgelegd om ernstige tekortkomingen bij zijn aanpak om witwassen te voorkomen. Volgens de toezichthouder gaf bunq in vier klantdossiers onvoldoende opvolging aan signalen en onregelmatigheden, waardoor witwasrisico's niet of niet tijdig werden gezien.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse bedrijf Keurig Dr Pepper wil Douwe Egberts-moederconcern JDE Peet's overnemen voor een bedrag van ongeveer 18 miljard dollar, omgerekend 15,4 miljard euro. Dat meldden bronnen aan persbureau Bloomberg. Mogelijk wordt de overname maandag al bekendgemaakt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB roept het kabinet op om de accijnzen voor benzine niet langer te laten meestijgen met de inflatie. Mede door deze zogeheten indexatie dreigt tanken na de jaarwisseling een stuk duurder te worden. ANWB-bestuursvoorzitter Marga de Jager stelt dat de extra lastenverzwaring "autorijden onnodig duur" maakt en de betaalbaarheid van rijden onder druk zet.
4 uur geleden