Kabinet: kijken wat EU-klimaatpakket voor Nederlanders betekent
DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat "heel goed kijken" wat de klimaatplannen van de Europese Commissie in de praktijk voor Nederlanders betekenen. Dat zegt staatssecretaris Dilan Yeşilgöz-Zegerius (Economische Zaken en Klimaat). "Daarbij letten we in het bijzonder op de haalbaarheid en betaalbaarheid van voorstellen." Frans Timmermans, tweede man van de commissie en verantwoordelijk voor de plannen, denkt dat die Nederland wel zullen aanstaan.
Het kabinet komt in september met een uitgebreidere reactie op de plannen. Dan beginnen ook de onderhandelingen tussen de EU-lidstaten over de nadere uitwerking van de voorstellen.
"Nederland heeft zich altijd hard gemaakt in de EU voor 55 procent CO2-reductie in 2030", zegt Yeşilgöz. Omdat klimaatverandering zich niets aantrekt van landsgrenzen, is volgens haar Europese samenwerking nodig. "Iedereen moet een bijdrage leveren."
Redelijk acceptabel
De ingrijpende en veelomvattende voorstellen passen wel in het straatje van Nederland, schat Timmermans in. "Dit pakket moet voor Nederland redelijk acceptabel zijn." De Eurocommissaris en PvdA-coryfee heeft de Nederlandse politiek de afgelopen jaren zien toegroeien naar een consensus die strookt met dit beleid. "De Nederlandse politiek is hier wel aan toe", denkt hij. Met bijvoorbeeld het aanlengen van kerosine voor de luchtvaart met duurzame brandstof wilde het kabinet zelfs eigenlijk al verder gaan dan Brussel.
Er liggen voor Nederland nog wel "flinke uitdagingen", bijvoorbeeld het halen van de verhoogde doelstelling voor het aandeel van duurzame energie. En ook de verduurzaming van het transport wordt een klus, vermoedt Timmermans. "Maar daar liggen ook enorme kansen."
Meer uit Financieel
MONTREAL (ANP/RTR) - Piloten van luchtvaartmaatschappijen die zich zorgen maken over de veiligheid bij het vliegen in het Midden-Oosten vrezen negatieve gevolgen als ze weigeren vluchten uit te voeren. Dit hebben piloten volgens IFALPA, een wereldwijde pilotenvakbond, aangegeven. De zorgen gaan bijvoorbeeld over ontslag of minder salaris.
11 minuten geledenMILAAN (ANP) - Stefano Gabbana is gestopt als voorzitter van het Italiaanse modehuis Dolce & Gabbana. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van Italiaanse bedrijfsgegevens. De medeoprichter van Dolce & Gabbana trad al in december af, maar dat is nu pas naar buiten gekomen.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse staat heeft zijn belang in ABN AMRO verder afgebouwd naar iets minder dan 25 procent. Dat komt naar voren uit meldingen bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag licht hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de kleine winst van een dag eerder. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de wapenstilstand in het Midden-Oosten nauwlettend volgen. Later op de dag komen nog cijfers over de inflatie en het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken vertrekt na veertig jaar uit Congo. Het bedrijf verkoopt zijn belang in Bralima, een grote bierbrouwer in het Afrikaanse land. Sinds 1986 was die bierbrouwer voor het grootste deel in handen van Heineken.
1 uur geledenCHICAGO (ANP/RTR) - Meta haalt advertenties van Instagram en Facebook af die gericht zijn op het werven van nieuwe eisers voor lopende Amerikaanse rechtszaken over socialemediaverslaving. In deze zaken worden Meta en andere concerns ervan beschuldigd hun platforms zo te hebben ontworpen dat ze verslavend zijn voor jonge gebruikers.
1 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Een team van het grote Amerikaanse olieconcern ConocoPhillips doet onderzoek in Venezuela naar mogelijke olieprojecten. Daarmee volgt ConocoPhillips het voorbeeld van branchegenoot ExxonMobil dat twee weken geleden meldde dat er een team naar Venezuela was gestuurd om te kijken naar de mogelijkheden.
2 uur geleden