Indiase premier Modi verliest verkiezingen in cruciale deelstaat
CALCUTTA (ANP/RTR) - De hindoe-nationalistische partij van de Indiase premier Narendra Modi is er niet in geslaagd om de verkiezingen in de belangrijke deelstaat West-Bengalen te winnen. Modi's populariteit heeft zwaar te lijden onder de rampzalige wending die de corona-epidemie in de afgelopen maand heeft genomen in India, mede als gevolg van het beleid van Modi's regering.
De premier werd er de afgelopen weken ook geregeld van beschuldigd dat hij meer met de verkiezingen bezig was dan met de coronapandemie. Ook de federale kiescommissie moest het ontgelden, omdat die massale verkiezingsbijeenkomsten heeft toegestaan.
De deelstaatverkiezingen in West-Bengalen zijn uitgelopen in een klinkende overwinning van de TMC, die met name groot is in die specifieke regio, waar ook de miljoenenstad Calcutta ligt. TMC-aanvoerder Mamata Banerjee, de enige vrouwelijke deelstaatpremier in India, kan zich zodoende opmaken voor haar derde termijn. Ondanks de nederlaag, wist premier Modi's BJP wel meer zetels te winnen in West-Bengalen dan in de vorige verkiezingen in de deelstaat. De BJP is er nu de grootste oppositiepartij.
Agressieve campagne
Behalve in West-Bengalen zijn er in vier andere deelstaten verkiezingen geweest. De BJP voerde een agressieve campagne, ondanks de corona-epidemie. De verkiezingen worden alom gezien als een lakmoesproef van de effecten van de tweede coronagolf op de steun voor Modi en zijn rechtse partij. TMC-aanvoerder Banerjee geldt als een fel critica van premier Modi.
In de noordoostelijke deelstaat Assam wist de BJP zijn macht te behouden. In het zuidelijke Tamil Nadu won de grootste regionale oppositiepartij TMK. In Kerala, ook in het zuiden, won de regerende linkse partij en slaagde de coalitie van Modi er niet in om meer zetels te veroveren. In het bijzondere territorium Puducherry won een lokale partij die verbonden is aan Modi's BJP.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP) - Het proces tegen Begoña Gómez, de echtgenote van de Spaanse premier Pedro Sánchez, gaat voorlopig toch niet door. Zij zou terechtstaan voor het verduisteren van publiek geld, maar een rechter heeft nu geoordeeld dat het daar nog te vroeg voor is. Er is eerst meer onderzoek nodig.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten waren niet betrokken bij de dood van de Mexicaanse kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho. Dat zei de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum maandag.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken Yván Gil heeft maandag bij de Verenigde Naties de onmiddellijke vrijlating van Nicolás Maduro geëist. Maduro werd als president begin dit jaar gevangengenomen door de Amerikanen bij een militaire operatie.
2 uur geledenCANBERRA (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese is er voorstander van om de voormalige Britse prins Andrew Mountbatten-Windsor te schrappen uit de koninklijke lijn van troonopvolging. Dat schrijft Albanese in een brief aan premier Keir Starmer.
3 uur geledenWÜRZBURG (ANP/DPA) - Een man heeft drie Jehova's getuigen aangevallen met een mes bij een treinstation in het Duitse Würzburg. Volgens de politie raakten de drie mannen lichtgewond. Voorbijgangers, waaronder een politieagent in burgerkleding, wisten de dader te overmeesteren.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie vindt dat Hongarije het politieke besluit van de EU-leiders over de EU-lening voor Oekraïne moet respecteren. Alle EU-leiders zijn eind december akkoord gegaan met die lening ter waarde van 90 miljard euro, ook de Hongaarse premier Viktor Orbán, benadrukte de woordvoerder van de Commissie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof in Den Haag is begonnen met hoorzittingen om te bepalen of er genoeg bewijs is om een zaak te beginnen tegen de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte. Vanwege zijn gezondheid is Duterte zelf niet aanwezig in de rechtbank.
4 uur geleden