EU-ombudsman bekritiseert fraudeaanpak Europarlement na Qatargate
BRUSSEL (ANP) - De Europese Ombudsman is kritisch over antifraudemaatregelen bij het Europees Parlement. Het Europarlement heeft weliswaar de ethische regels aangescherpt na het omkoopschandaal vorig jaar waarbij Europarlementariërs geld ontvingen van Qatar en Marokko. Maar de ombudsman vindt het onduidelijk hoe die nieuwe maatregelen worden gecontroleerd.
Zonder goede handhaving van de regels, vreest ombudsman Emily O'Reilly, dreigt het Europees Parlement zijn geloofwaardigheid bij het grote publiek snel te verliezen. Ze dringt er in een rapport op aan dat het Europees Parlement niet alleen regels invoert die belangenverstrengeling, vriendjespolitiek en omkoping moeten tegengaan, maar ook dat er goede controle- en bestraffingsmechanismen komen voor deze afspraken. Dit is volgens de ombudsman extra dringend omdat er in juni volgend jaar verkiezingen zijn voor het Europees Parlement.
Tijdens de zogenoemde Qatargate-affaire vorig jaar kwam aan het licht dat de toenmalige ondervoorzitter van het Europees Parlement Eva Kaili, parlementsmedewerker Francesco Giorgi en een aantal anderen contant geld en gunsten hadden aangenomen van Qatar, Marokko en Mauretanië. De vader van Kaili werd onderschept toen hij probeerde te vluchten met een koffer met duizenden euro's cash. Het vermoeden is dat deze niet-EU-landen via een netwerk van handlangers binnen het Europarlement hun invloed op de politieke besluitvorming wilden kopen. De rechtszaak in België rond deze beschuldigingen loopt nog.
Ombudsman O'Reilly vindt het positief dat volgens nieuwe ethische regels de Europarlementariërs moeten melden dat ze afspraken hebben met lobbygroepen of met diplomaten of politici van niet-EU-landen. Ook een overgangsperiode voor afgezwaaide Europarlementariërs van zes maanden voordat zij in dienst mogen bij een lobbyclub of met hun politieke voorkennis bijvoorbeeld buitenlandse mogendheden gaan dienen, is volgens de ombudsman een goede zaak. Anders dreigt snel belangenverstrengeling, of zelfs dat Europarlementariërs tijdens hun werk al inhoudelijk gaan voorsorteren op toekomstig ander werk.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat de Amerikanen de oorlog in Iran al hebben gewonnen, maar dat de aanvallen voorlopig nog doorgaan om het land definitief te verslaan. "We willen niet te vroeg vertrekken, toch?", zei Trump tijdens een toespraak in Kentucky. "We moeten de klus afmaken."
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.
5 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.
8 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.
8 uur geleden