Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-ombudsman bekritiseert fraudeaanpak Europarlement na Qatargate

EU-ombudsman bekritiseert fraudeaanpak Europarlement na Qatargate

BRUSSEL (ANP) - De Europese Ombudsman is kritisch over antifraudemaatregelen bij het Europees Parlement. Het Europarlement heeft weliswaar de ethische regels aangescherpt na het omkoopschandaal vorig jaar waarbij Europarlementariërs geld ontvingen van Qatar en Marokko. Maar de ombudsman vindt het onduidelijk hoe die nieuwe maatregelen worden gecontroleerd.

Zonder goede handhaving van de regels, vreest ombudsman Emily O'Reilly, dreigt het Europees Parlement zijn geloofwaardigheid bij het grote publiek snel te verliezen. Ze dringt er in een rapport op aan dat het Europees Parlement niet alleen regels invoert die belangenverstrengeling, vriendjespolitiek en omkoping moeten tegengaan, maar ook dat er goede controle- en bestraffingsmechanismen komen voor deze afspraken. Dit is volgens de ombudsman extra dringend omdat er in juni volgend jaar verkiezingen zijn voor het Europees Parlement.

Tijdens de zogenoemde Qatargate-affaire vorig jaar kwam aan het licht dat de toenmalige ondervoorzitter van het Europees Parlement Eva Kaili, parlementsmedewerker Francesco Giorgi en een aantal anderen contant geld en gunsten hadden aangenomen van Qatar, Marokko en Mauretanië. De vader van Kaili werd onderschept toen hij probeerde te vluchten met een koffer met duizenden euro's cash. Het vermoeden is dat deze niet-EU-landen via een netwerk van handlangers binnen het Europarlement hun invloed op de politieke besluitvorming wilden kopen. De rechtszaak in België rond deze beschuldigingen loopt nog.

Ombudsman O'Reilly vindt het positief dat volgens nieuwe ethische regels de Europarlementariërs moeten melden dat ze afspraken hebben met lobbygroepen of met diplomaten of politici van niet-EU-landen. Ook een overgangsperiode voor afgezwaaide Europarlementariërs van zes maanden voordat zij in dienst mogen bij een lobbyclub of met hun politieke voorkennis bijvoorbeeld buitenlandse mogendheden gaan dienen, is volgens de ombudsman een goede zaak. Anders dreigt snel belangenverstrengeling, of zelfs dat Europarlementariërs tijdens hun werk al inhoudelijk gaan voorsorteren op toekomstig ander werk.

Meer uit Buitenland

Duitsers zoeken paaseieren, vinden mogelijk radioactieve stof

STUTTGART (ANP) - Twee Duitse mannen die zondag naar paaseieren aan het zoeken waren, stuitten op een flacon met de opdruk 'Polonium 210'. Dat is een zeer radioactieve stof.

4 minuten geleden
Legerchef Israël: operationele zone ingesteld onder Litani-rivier

TEL AVIV (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft het Israëlische leger alle gebieden ten zuiden van de Litani-rivier in Libanon omgevormd tot een "operationele zone", naar eigen zeggen om Hezbollah te bestrijden. Israël voert in Zuid-Libanon een grondoffensief uit dat het almaar uitbreidt.

1 uur geleden
Trump geeft Iran tot dinsdagavond om Straat van Hormuz te openen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn ultimatum aan Iran om de Straat van Hormuz te openen dinsdagavond afloopt. "Als ze tegen dinsdagavond niets ondernemen, zullen ze geen elektriciteitscentrales meer hebben en zullen er geen bruggen meer overeind staan," aldus Trump in een interview met The Wall Street Journal.

5 uur geleden
Trump: mogelijk maandag deal met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.

8 uur geleden
Trump: gered bemanningslid ernstig gewond

WASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.

9 uur geleden
Ophef in Verenigd Koninkrijk over festivaloptredens Ye

LONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.

9 uur geleden
Pro-Russische leider meldt dode na zinken schip in Zee van Azov

MOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.

10 uur geleden