Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Danske Bank bekent schuld aan fraude in VS, betaalt 2 miljard

Danske Bank bekent schuld aan fraude in VS, betaalt 2 miljard

WASHINGTON (ANP) - Danske Bank heeft tegenover Amerikaanse openbaar aanklagers toegegeven schuldig te zijn aan bankfraude rond een groot witwasschandaal. De Deense bank betaalt daarom een boete van 2 miljard dollar (1,9 miljard euro).

Danske Bank liet jarenlang na verdachte geldstromen via zijn Estse dochteronderneming te onderzoeken, ook al was sinds 2014 duidelijk dat buitenlandse criminelen via Estland waarschijnlijk veel geld witwasten. Daardoor ging ook 160 miljard dollar aan mogelijk witwasgeld door het financiële systeem van de Verenigde Staten, schrijft het Amerikaanse ministerie van Justitie. Dit terwijl Amerikaanse banken veronderstelden dat de controles om dit te voorkomen bij Danske Bank op orde waren.

"Jarenlang heeft Danske Bank Amerikaanse banken misleid en voorgelogen om miljarden dollars aan verdachte en criminele geldstromen door het Amerikaanse financiële stelsel te pompen", verklaart de New Yorkse aanklager Damian Williams. Volgens hem overtrad Danske Bank uit puur winstbejag de wet en faciliteerde het bedrijf de financiën van criminelen.

Verdacht buitenlands geld

Een andere aanklager, Lisa O. Monaco, waarschuwt dat het ministerie van Justitie het Amerikaanse financiële systeem zal blijven beschermen tegen verdacht buitenlands geld, "of het nou uit Rusland komt of van elders".

Op hetzelfde moment dat de overeenkomst met het ministerie van Justitie bekend werd, kondigde beurstoezichthouder SEC aan dat Danske Bank ook 413 miljoen dollar betaalt vanwege misleiding van beleggers in de Verenigde Staten. De bank heeft ook een schikking getroffen met de autoriteiten in thuisland Denemarken.

Dochteronderneming

Danske Bank bekende in 2018 dat de geldstromen die via een dochteronderneming in Estland liepen, voor een groot deel verdacht waren. In totaal ging het om 200 miljard euro, die vanuit het buitenland op rekeningen van de Estse afdeling terechtkwam. In oktober maakte het bedrijf bekend omgerekend 1,9 miljard dollar apart te hebben gezet voor een grote schikking rond het witwasschandaal.

Ook Nederlandse banken hebben fikse boetes gekregen voor nalatigheid bij witwascontroles. ING trof al in 2018 een schikking met het OM van 775 miljoen euro wegens "ernstige nalatigheid". ABN AMRO moest vorig jaar bij een schikking een boete van 480 miljoen euro betalen. Vorige week werd bekend dat Rabobank door het Openbaar Ministerie is aangemerkt als verdachte wegens tekortschietende anti-witwascontroles.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit eerste dag van kortere handelsweek licht hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag licht hoger gesloten. Beleggers op Wall Street deden het rustiger aan, na de flinke koersverliezen op donderdag en de kleine uitslagen op vrijdag.

4 uur geleden
Bronnen: VK wil verzet Nederland tegen strenge handelsplannen EU

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk benadert meerdere EU-landen, waaronder Nederland, om zich te verzetten tegen strenge handelsvoorstellen die het VK kunnen uitsluiten van deelname aan openbare aanbestedingen. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.

5 uur geleden
Vattenfall verkoopt Franse activiteiten aan Franse branchegenoot

STOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall verkoopt zijn activiteiten in Frankrijk aan de Franse elektriciteits- en gasleverancier Alterna énergie. Vattenfall meldt een overeenkomst te hebben gesloten om de elektriciteits- en gasverkopen over te dragen aan zijn Franse branchegenoot.

8 uur geleden
Adyen grootste stijger op AEX-index na eerdere koersval

AMSTERDAM (ANP) - Adyen was dinsdag de grootste stijger op de AEX-index. Het betaalbedrijf, dat betalingen verwerkt voor bedrijven als HelloFresh en Spotify, maakte vorige week een zware koersval. Adyen had de omzetverwachting voor dit jaar verlaagd.

8 uur geleden
Bayer treft miljardenschikking voor Roundup-zaken, zeggen bronnen

LEVERKUSEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse producent van landbouwpesticiden Bayer gaat een schikking van 10,5 miljard dollar aankondigen om lopende en toekomstige rechtszaken in de Verenigde Staten rond het omstreden onkruidverdelgingsmiddel Roundup af te handelen. Dit zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.

9 uur geleden
BKR ziet toename inzageverzoeken sinds Odido-lek

TIEL (ANP) - Het Bureau Krediet Registratie (BKR) ziet een aanzienlijke toename in het aantal mensen die hun gegevens over leningen willen inzien na het nieuws over een groot datalek bij telecomprovider Odido. Volgens een woordvoerder was er de afgelopen dagen een piek, die nu wat is geluwd.

10 uur geleden
Paramount stijgt op Wall Street na nieuwe gesprekken met Warner

NEW YORK (ANP) - Entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance ging dinsdag omhoog op de beurzen in New York. Branchegenoot Warner Bros. Discovery verklaarde de verkoopgesprekken met Paramount tijdelijk te heropenen na het aangepaste overnamebod van het moederbedrijf van tv-zender CBS. Paramount klom 5,6 procent en Warner won 2,9 procent. Netflix steeg 0,8 procent.

10 uur geleden