Nederlandse industrie laat opnieuw lichte verbetering zien
ZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in november opnieuw een lichte verbetering laten zien ten opzichte van een maand eerder. Zowel de productie als het aantal nieuwe orders groeide. De verwachtingen voor het komende jaar lagen ook op het hoogste niveau sinds juli, al liggen die nog wel onder het langetermijngemiddelde. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse peiling.
De graadmeter van de Nevi voor de stand van zaken in de industrie was 51.8, waarmee de groei hetzelfde was als in oktober. Een cijfer van boven de 50 wijst op een verbetering van de bedrijvigheid. In september was de groei nog 53.7.
De ongeveer 350 bevraagde inkoopmanagers meldden opnieuw hogere kosten voor onder meer personeel en energie. Door de niet al te rooskleurige vooruitzichten rond de toekomstige vraag naar producten bleven bedrijven terughoudend in hun personeelswerving en inkoopactiviteiten.
Toeleveranciers ASML
Zo daalde de werkgelegenheid voor de tweede maand op rij, al ging het om een lichte afname. Vertrekkende personeelsleden werden niet vervangen en het aantal tijdelijke krachten werd verminderd. Ook gaf een deel aan dat er minder personeel nodig was door productiviteitsverbeteringen.
Onder meer bepaalde toeleveranciers van chipmachinefabrikant ASML staan er slecht voor, ook al steeg de vraag naar de machines. "Door de dip in de chipmarkt van de afgelopen jaren waren bij veel toeleveranciers overtollige voorraden ontstaan. Sommige leveranciers hebben de productie fors verlaagd om de overtollige voorraad af te bouwen. Ook snijden zij in de werkgelegenheid", licht ABN AMRO-econoom Albert Jan Swart toe in een persbericht.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
15 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
15 uur geleden