Coronasituatie en G20-top centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse aandelenbeurs gaat de aandacht vrijdag onder meer uit naar de G20-top en de ontwikkelingen rond het coronavirus. De vrees dat het economische herstel van de coronacrisis zal vertragen door de opmars van de Delta-variant zorgde donderdag voor forse verliezen op de aandelenmarkten. Tijdens de G20-top, die vrijdag in het Italiaanse Venetië begint, zal met name worden gesproken over het al dan niet invoeren van een minimum belastingtarief voor bedrijven. Eerder bereikten de landen van de G7 daarover al een akkoord op hoofdlijnen.
De Amsterdamse AEX-index stevent op basis van de openingsindicatoren af op een hoger begin van de handelsdag, na het koersverlies van 2 procent op donderdag. Ook elders in Europa lijken de beurzen wat te herstellen. In de Aziatische regio gingen de belangrijkste aandelenmarkten vrijdag overwegend omlaag. De Nikkei in Tokio sloot de week 0,6 procent lager af. De Hang Seng-index in Hongkong veerde 0,9 procent op na de zware verliesbeurt een dag eerder.
Secretaris-generaal van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) Mathias Cormann waarschuwde dat nieuwe uitbraken van het virus de grootste risico's zijn voor het herstel van de wereldeconomie. Volgens Cormann is er een wedloop gaande tussen het vaccineren van zoveel mogelijk mensen over de hele wereld en het risico dat er nieuwe varianten opduiken.
BioNTech
In Frankfurt staat BioNTech in de belangstelling. Het Duitse biotechnologiebedrijf gaat samen met zijn partner Pfizer de Amerikaanse autoriteiten deze maand vragen een derde coronaprik goed te keuren. Uit de eerste resultaten van een onderzoek door de vaccinmakers zou zijn gebleken dat de vaccins van Pfizer/BioNTech en concurrent Moderna mogelijk veel effectiever zijn na een derde prik. De derde dosis zou ongeveer zes maanden na de tweede vaccinatie moeten volgen.
Op het Damrak zullen zorgtechnologiebedrijf Philips en kunstmestproducent OCI mogelijk bewegen op advieswijzigingen. Analisten van LBBW schroefden hun aanbeveling voor Philips terug, terwijl de Amerikaanse bank JPMorgan positiever werd over OCI.
Beter Bed
Beter Bed liet weten de verkoop van zijn Zweedse activiteiten Sängjätten aan het Deense Sengespecialisten, een dochterbedrijf van Lars Larsen Group, succesvol te hebben afgerond. De beddenverkoper maakt geen financiële details bekend over de deal, die eind mei werd aangekondigd.
De euro was 1,1832 dollar waard, tegen 1,1841 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,2 procent tot 73,10 dollar. Brentolie kostte 0,1 procent meer op 74,20 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet langer betrokken bij de financiering van een omstreden lng-project in Mozambique. Staatsbedrijf Atradius DSB stond via een zogenoemde exportkredietverzekering deels garant voor een lening die voor dit project was afgesloten, maar projectleider Total heeft laten weten dat dit niet meer nodig is. Dat meldt demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Europa zijn maandag overwegend lager gesloten. De dalende prijs van cryptomunten als de bitcoin en een mogelijke renteverhoging door de Bank of Japan drukten de stemming. De AEX-index eindigde wel met een plus.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FNV heeft "geen goed woord over" voor het besluit dat het UWV langer mag doen over WIA-beoordelingen. De verwachting is dat de uitvoeringsinstantie hiermee minder boetes hoeft te betalen aan cliënten die te lang op een beoordeling moeten wachten. Volgens de vakbond wordt met dit besluit de rekening van de lange wachttijden neergelegd bij mensen die ziek zijn.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - Mediabedrijf RTL heeft plannen om tussen de 800 en 1000 banen te schrappen in Duitsland. Dat meldde het Duitse zakenblad WirtschaftsWoche, zonder bronnen te noemen. De Duitse tak bestaat uit onder meer de zender Vox, het nieuwskanaal n-tv en de streamingdienst RTL+.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag omlaag. Beleggers namen geen risico voorafgaand aan een toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell later op de dag houdt. De Federal Reserve houdt op 9 en 10 december de laatste rentevergadering van het jaar en beleggers zijn benieuwd of Powell iets gaat zeggen over een eventuele verdere verlaging van de leenkosten in de Verenigde Staten. Verscheidene Fed-bestuurders hebben de afgelopen tijd laten doorschemeren ruimte te zien voor een nieuwe renteverlaging.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse overheid heeft haar steun van zo'n 1,2 miljard dollar (ongeveer 1 miljard euro) aan het olie- en gasconcern TotalEnergies voor het omstreden project in Mozambique voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) ingetrokken. Deze zomer zei het bedrijf het werk aan het project te willen hervatten, nadat dat in 2021 werd stilgelegd na een aanval door een aan Islamitische Staat gelieerde groep.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft Unibet een boete van 4 miljoen euro opgelegd, omdat de gokaanbieder te weinig deed om gokverslaving tegen te gaan. In alle onderzochte spelersdossiers tussen juli 2022 en 2024 schoot Unibet, onderdeel van Optdeck Service Limited, volgens de toezichthouder tekort.
6 uur geleden