Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Beruchtste moordenares' Australië vrij na twijfel over schuld

'Beruchtste moordenares' Australië vrij na twijfel over schuld

SYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Een Australische vrouw die 20 jaar vastzat voor de dood van haar vier kinderen, heeft gratie gekregen en is vrijgelaten. Uit nieuw onderzoek komt naar voren dat Kathleen Megan Folbigg mogelijk onschuldig is.

Folbigg kreeg de bijnaam 'de meest beruchte vrouwelijke seriemoordenaar van Australië' na haar veroordeling in 2003. Haar eerste kind, Caleb, stierf 19 dagen na zijn geboorte in 1989. In de jaren daarna overleden ook drie andere kinderen van de vrouw, steeds op zeer jonge leeftijd. De laatste, dochter Laura, was eind jaren negentig anderhalf jaar op het moment van haar dood.

Aanklagers vonden het destijds zeer onwaarschijnlijk dat de vier kinderen zonder duidelijke oorzaak plots waren overleden. De moeder heeft zelf steeds volgehouden onschuldig te zijn en kreeg later bijval van experts.

Natuurlijke doodsoorzaken

Onderzoekers hebben vastgesteld dat mogelijk sprake was van natuurlijke doodsoorzaken. Zeker twee van de kinderen hadden een zeldzame genetische mutatie. Een derde kind had mogelijk een neurologische aandoening.

De autoriteiten zijn er daardoor niet meer voldoende van overtuigd dat Folbigg haar kinderen heeft omgebracht. Haar veroordeling wordt niet ingetrokken, maar ze komt wel vroegtijdig vrij. De vrouw heeft al een flink deel van haar straf uitgezeten. Ze kreeg in eerste instantie 40 jaar cel opgelegd, maar dat is later verlaagd naar 30 jaar.

Dagboeken

Australische media berichten dat dagboeken van de vrouw in 2003 een belangrijke rol speelden in haar strafzaak. Ze had geschreven dat ze zich schuldig voelde en dat ze niet meer alleen durfde te zijn met haar baby. Haar echtgenoot droeg die teksten over aan de autoriteiten en ze zijn later ook getoond aan de jury. Aanklagers presenteerden teksten uit haar dagboek als schuldbekentenissen.

Folbigg komt ondanks haar vervroegde vrijlating niet zomaar in aanmerking voor financiële compensatie. Als rechters besluiten om haar veroordeling helemaal nietig te verklaren, zou ze kunnen proberen de overheid aan te klagen. Succes is dan niet gegarandeerd. Het is volgens omroep ABC in Australië bijzonder lastig om via de rechter een schadevergoeding af te dwingen na een onterechte veroordeling.

De overheid zou ook kunnen besluiten om op eigen initiatief eenmalig een geldbedrag uit te keren. Daar wilden de autoriteiten in deelstaat New South Wales nog niet op vooruit lopen. Folbigg wordt voorlopig opgevangen door aanhangers en vrienden. "Ze is weer buiten", zei een politica van de Groene Partij die Folbigg heeft gesteund. "Ze staat weer in de zon."

Meer uit Buitenland

Iran belooft dat afgesloten internet 'geleidelijk' terugkeert

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt dat het internet in het land deze week "geleidelijk" wordt hersteld. Het internet werd elf dagen geleden afgesloten om de grootschalige protesten tegen het regime te bedwingen. Amnesty International noemde dat een "ernstige mensenrechtenschending", die bedoeld was om misdaden van de autoriteiten te verbergen.

22 minuten geleden
Franse premier wil begroting doordrukken zonder stemming

PARIJS (ANP) - Frankrijk wil zijn staatsbegroting voor 2026 doordrukken buiten het parlement om. Dat melden Franse media, waaronder Le Parisien. Officieel is de stap nog niet bekendgemaakt, maar volgens regeringsbronnen van dat medium zou premier Sébastien Lecornu zijn keuze al enkele dagen geleden hebben gemaakt.

46 minuten geleden
VN-mensenrechtenchef ziet toename aantal executies Iran

GENÈVE (ANP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft afgelopen jaar een "verontrustende toename" gezien in het wereldwijde aantal executies. Dat komt met name door de situatie in Iran, waar volgens zijn kantoor in 2025 zeker 1500 doodstraffen zijn uitgevoerd. Een jaar eerder waren dat er nog 901.

1 uur geleden
Ministers: bezweren Groenlandcrisis cruciaal moment voor Europa

BRUSSEL (ANP) - De Duitse en Franse ministers van Financiën, Lars Klingbeil en Roland Lescure, hebben maandag in Brussel zij aan zij benadrukt dat het bezweren van de Groenlandcrisis een cruciaal moment is voor Europa. "Dit is een heel Europees moment en we moeten samenwerken als het gaat om beslissingen in Europa", zei Klingbeil. "We hebben nog nooit meegemaakt dat een bondgenoot, een vriend van 250 jaar, overweegt om tarieven in te voeren", vulde Lescure aan.

1 uur geleden
Sánchez kondigt drie dagen nationale rouw af na treinbotsing

MADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft drie dagen van nationale rouw afgekondigd na een botsing tussen twee hogesnelheidstreinen. Daarbij kwamen minstens 39 mensen om het leven. De oorzaak is nog niet bekend. Sánchez heeft een grondig onderzoek aangekondigd.

1 uur geleden
Twee baby's dood na incident op kinderdagverblijf in Jeruzalem

JERUZALEM (ANP/AFP) - Twee baby's zijn omgekomen nadat artsen 55 kinderen moesten evacueren uit een kinderdagverblijf in Jeruzalem. Het is onduidelijk wat er precies is gebeurd. De krant Times of Israel schrijft dat het incident mogelijk te maken heeft met het verwarmingssysteem op de locatie.

1 uur geleden
Zoon Noorse kroonprinses bekent schuld aan nieuwe aanklachten

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, is aangeklaagd voor meerdere nieuwe strafbare feiten. Het gaat onder meer om het vervoeren van meerdere kilo's marihuana, verschillende verkeersovertredingen en het schenden van een contactverbod. Høiby heeft schuld bekend voor alle aanklachten, meldt het Noorse persbureau NTB.

2 uur geleden