Belarussische activisten veroordeeld tot lange celstraffen
MINSK (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Belarussische activiste Maria Kolesnikova is veroordeeld tot elf jaar gevangenisstraf. Kolesnikova was een van de leiders van de massale protesten tegen president Aleksandr Loekasjenko vorig jaar. Oppositielid Maxim Znak, ook de advocaat van Kolesnikova, heeft tien jaar celstraf gekregen.
Kolesnikova was een van tienduizenden demonstranten die vorig jaar werden opgepakt tijdens de protesten tegen Loekasjenko. De president is sinds 1994 aan de macht in de voormalige Sovjet-republiek en werd vorig jaar met 80 procent van de stemmen herkozen. In aanloop naar de verkiezingen werden veel van zijn tegenstanders gearresteerd. Het Westen legde Belarus recent sancties op, nadat Loekasjenko gewelddadig optrad tegen zijn tegenstanders.
Kolesnikova en Znak werden aangeklaagd voor extremisme en het illegaal proberen te grijpen van de macht. Ze hebben gezegd niets fout te hebben gedaan. De rechtszaak was onder het mom van nationale veiligheid niet publiekelijk toegankelijk. Russische media toonden beelden van de rechtbank, waarin Kolesnikova met haar handen in de boeien een hartfiguur maakte. Het was een symbool waarmee ze tijdens de protesten bekend werd.
Helden
Andere activisten en tegenstanders van de president zijn het land ontvlucht. Oppositieleider Svetlana Tichanovskaja zei na de veroordeling op Twitter dat Kolesnikova en Znak "helden" zijn. "Het regime wil dat we Maria en Maxim zien als verslagen en uitgeput. Maar kijk eens, ze lachen en dansen."
De Europese Unie eist de onmiddellijke vrijlating van het tweetal en "alle politieke gevangenen in Belarus (van wie er inmiddels meer dan 650 zijn), journalisten en allen die achter de tralies zitten wegens het uitoefenen van hun rechten". De EU werkt aan een nieuw pakket sancties voor het regime in Minsk. Dat zou inmiddels het vijfde zijn.
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
20 minuten geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
3 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft de bouw van 764 nieuwe woningen in drie nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever goedgekeurd, aldus minister van Financiën Bezalel Smotrich. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn die nederzettingen illegaal. De huizen moeten worden gebouwd rond Jeruzalem en enkele tientallen kilometers ten noordwesten van de stad.
5 uur geleden