Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Belarussische activisten veroordeeld tot lange celstraffen

Belarussische activisten veroordeeld tot lange celstraffen

MINSK (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Belarussische activiste Maria Kolesnikova is veroordeeld tot elf jaar gevangenisstraf. Kolesnikova was een van de leiders van de massale protesten tegen president Aleksandr Loekasjenko vorig jaar. Oppositielid Maxim Znak, ook de advocaat van Kolesnikova, heeft tien jaar celstraf gekregen.

Kolesnikova was een van tienduizenden demonstranten die vorig jaar werden opgepakt tijdens de protesten tegen Loekasjenko. De president is sinds 1994 aan de macht in de voormalige Sovjet-republiek en werd vorig jaar met 80 procent van de stemmen herkozen. In aanloop naar de verkiezingen werden veel van zijn tegenstanders gearresteerd. Het Westen legde Belarus recent sancties op, nadat Loekasjenko gewelddadig optrad tegen zijn tegenstanders.

Kolesnikova en Znak werden aangeklaagd voor extremisme en het illegaal proberen te grijpen van de macht. Ze hebben gezegd niets fout te hebben gedaan. De rechtszaak was onder het mom van nationale veiligheid niet publiekelijk toegankelijk. Russische media toonden beelden van de rechtbank, waarin Kolesnikova met haar handen in de boeien een hartfiguur maakte. Het was een symbool waarmee ze tijdens de protesten bekend werd.

Helden

Andere activisten en tegenstanders van de president zijn het land ontvlucht. Oppositieleider Svetlana Tichanovskaja zei na de veroordeling op Twitter dat Kolesnikova en Znak "helden" zijn. "Het regime wil dat we Maria en Maxim zien als verslagen en uitgeput. Maar kijk eens, ze lachen en dansen."

De Europese Unie eist de onmiddellijke vrijlating van het tweetal en "alle politieke gevangenen in Belarus (van wie er inmiddels meer dan 650 zijn), journalisten en allen die achter de tralies zitten wegens het uitoefenen van hun rechten". De EU werkt aan een nieuw pakket sancties voor het regime in Minsk. Dat zou inmiddels het vijfde zijn.

Meer uit Buitenland

Onduidelijkheid over groot deel raketarsenaal Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft ondanks wekenlange bombardementen door de VS en Israël mogelijk nog veel raketten over. Ingewijden zeggen tegen persbureau Reuters dat de Verenigde Staten alleen met zekerheid kunnen zeggen dat ongeveer een derde van de Iraanse projectielen is vernietigd.

4 minuten geleden
Hamas krijgt ontwapeningsplan van Raad voor Vrede

CAÏRO (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas moet volgens een in onderhandelingen voorgelegd plan van de internationale Raad voor Vrede in acht maanden tijd volledig ontwapenen en de infrastructuur van tunnels in de Gazastrook moet in die tijd vernietigd worden. Aangenomen wordt dat Hamas wapens in tunnels heeft opgeslagen. Israël eist de ontwapening van Hamas voor het troepen uit de strook terugtrekt.

58 minuten geleden
Kremlin weerspreekt verhaal dat Poetin zakenlui om geld vroeg

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin heeft berichten weersproken dat president Vladimir Poetin puissant rijke zakenlieden om financiële steun heeft gevraagd. Poetin sprak donderdag met een reeks zakenlieden en volgens de Kremlinwoordvoerder was er een die uit eigen beweging de Russische staat een grote som aanbood. Hij vermeldde niet de naam van de donateur. Poetin heeft de bijdrage verwelkomd.

1 uur geleden
Israël kondigt intensivering aan van aanvallen op Iran

JERUZALEM (ANP) - Israël dreigt de bombardementen in Iran verder op te voeren. Minister van Defensie Israel Katz zegt volgens nieuwssite Times of Israel dat het Iraanse regime geen gehoor geeft aan oproepen om raketaanvallen richting Israëlische burgers te staken.

2 uur geleden
Iran zegt schepen terug te sturen na 'leugens' van Trump

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt drie schepen te hebben weggestuurd die door de Straat van Hormuz wilden varen. Het gaat volgens een verklaring om containerschepen die wilden doorvaren na "de leugens van de corrupte Amerikaanse president die beweerde dat de Straat van Hormuz open was".

3 uur geleden
UNICEF: ruim 120 kinderen gedood en 360.000 ontheemd in Libanon

BEIROET/GENÈVE (ANP) - Als gevolg van de Israëlische aanvallen op Libanon zijn 121 kinderen gedood en bijna 400 kinderen gewond geraakt, meldt UNICEF. Onder de meer dan een miljoen ontheemden in Libanon zijn volgens de kinderrechtenorganisatie van de Verenigde Naties 363.374 kinderen.

3 uur geleden
Ook Oostenrijk komt met verbod op sociale media voor jongeren

WENEN (ANP/AFP/RTR) - De regering van Oostenrijk wil het gebruik van sociale media door jongeren aan banden gaan leggen. "Oostenrijk voert een verplichte minimumleeftijd van 14 jaar in voor het gebruik van sociale mediaplatforms", maakte onderminister van Digitalisering Alexander Pröll bekend op een gezamenlijke persconferentie met leden van coalitiepartijen.

3 uur geleden