Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASMI, Besi en ASML stijgen op Damrak ondanks heffing VS op chips

ASMI, Besi en ASML stijgen op Damrak ondanks heffing VS op chips

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML gingen donderdag omhoog op de Amsterdamse beurs. President Donald Trump kondigde aan een heffing van 100 procent in te voeren op chips en halfgeleiders die de Verenigde Staten binnenkomen. Bedrijven die in de VS investeren of gaan investeren worden echter vrijgesteld. Wanneer de heffing ingaat zei hij niet. ASMI, Besi en ASML wonnen tot 2 procent.

Voor veel handelspartners van de VS gingen donderdag de nieuwe hogere Amerikaanse importheffingen in. Zo geldt voor de meeste goederen uit de Europese Unie nu een tarief van 15 procent, tegen een eerdere heffing van 10 procent. Volgens Trump zijn de heffingen nodig omdat landen van de VS hebben geprofiteerd door veel goederen naar het land te exporteren terwijl ze minder Amerikaanse goederen kopen. Voor China en Mexico zijn nog geen nieuwe tarieven ingegaan. De handelsbesprekingen met deze landen zijn nog gaande.

De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent hoger op 887,03 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 904,59 punten. Parijs won 0,2 procent. Londen verloor 0,3 procent voorafgaand aan het rentebesluit van de Bank of England. De DAX in Frankfurt bleef onveranderd, na een sterker dan verwachte daling van de Duitse industriële productie in juni. De Duitse export nam in juni wel toe.

MidKap

ArcelorMittal (plus 4 procent) was de sterkste stijger in de AEX. Het staalconcern profiteerde van een sterker dan verwachte Chinese exportgroei in juli. Olie- en gasproducent Shell sloot de rij met een verlies van 1 procent.

In de MidKap zakte SBM Offshore 5 procent. De maritiem dienstverlener zag de omzet en winst in de eerste jaarhelft stijgen. Topman Øivind Tangen sprak van sterke financiële resultaten. Ook werd SBM iets positiever over resultaten dit jaar, maar beleggers hadden op meer gehoopt.

Sterke groei import

ForFarmers werd 11 procent meer waard. Het veevoerbedrijf wist de resultaten in de eerste zes maanden van 2025 sterk te verbeteren. Volgens topman Pieter Wolleswinkel bevestigen de resultaten dat het bedrijf op de juiste koers zit.

A.P. Møller-Maersk steeg 6 procent in Kopenhagen. De Deense containervervoerder verhoogde de verwachtingen voor het hele jaar. De tarieven van Trump hebben volgens het bedrijf de handel ingewikkelder gemaakt, maar de krimp van de Noord-Amerikaanse import wordt ruimschoots gecompenseerd door een sterke groei van de import naar Europa, Latijns-Amerika, Azië en Afrika.

Meer uit Financieel

Olieprijs voor het eerst sinds 2022 boven 100 dollar

DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse olieprijs is zondag gestegen tot boven de 100 dollar per vat. Dat was niet meer gebeurd sinds de zomer van 2022. De prijs van Amerikaanse olie, West Texas Intermediate (WTI), steeg met 20 procent naar ruim 109 dollar per vat.

1 uur geleden
Olieproductie in Irak stort 60 procent in door Iran-oorlog

BAGDAD (ANP) - De olieproductie in Irak is met ongeveer 60 procent ingestort omdat door de Iran-oorlog te weinig tankers beschikbaar zijn om de ruwe olie te verschepen. Het belangrijke olieland produceert nu nog ongeveer 1,7 tot 1,8 miljoen vaten olie per dag, tegenover ongeveer 4,3 miljoen vaten per dag voor het begin van het conflict.

13 uur geleden
Aluminiumprijs schiet omhoog door verstoringen in Golfregio

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is deze week met bijna 10 procent gestegen, de grootste wekelijkse stijging sinds 2023. Dit kwam door het escalerende conflict in het Midden-Oosten, dat de leveringen uit de regio verstoorde, terwijl grondstoffenhandelaren zich voorbereiden op mogelijke verdere onderbrekingen.

13 uur geleden
TUI haalt 550 reizigers terug uit de Malediven en Abu Dhabi

DEN HAAG (ANP) - TUI haalde afgelopen nacht met drie repatriëringsvluchten meer dan 550 reizigers op naar Frankfurt en Hannover, zegt een woordvoerster van de Nederlandse tak van de reisorganisatie. Ongeveer 300 reizigers werden opgehaald uit de Malediven en zo'n 250 van de luchthaven Al Ain in Abu Dhabi.

15 uur geleden
Qatar Airways vliegt weer beperkt naar Schiphol

DOHA (ANP) - Qatar Airways voerde zondag repatriëringsvluchten uit vanaf Hamad International Airport in Doha naar Amsterdam, Berlijn, Frankfurt, Londen en Zürich, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend op X.

16 uur geleden
TUI repatrieert 250 gestrande toeristen naar Hannover

HANNOVER (ANP/DPA) - Twee TUI-vluchten uit de Verenigde Arabische Emiraten met gestrande toeristen aan boord zijn zaterdagavond geland op de luchthaven van Hannover. In totaal zaten 250 reizigers aan boord van de twee vliegtuigen. Onder hen waren mensen uit Nederland, Zweden, Frankrijk, Polen en het Verenigd Koninkrijk. Hoeveel Nederlanders aan boord waren, is nog niet bekend.

19 uur geleden
Olieproductie Koeweit omlaag, benzine mogelijk nog duurder

KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.

1 dag geleden