Akkoord over geld op klimaattop lijkt nog ver weg
BAKOE (ANP) - Een akkoord over het zogeheten klimaatfinancieringsdoel, een van de belangrijkste onderwerpen van de klimaattop op Bakoe, lijkt nog ver weg. Ontwikkelingslanden zijn gefrustreerd dat rijke landen geen nieuw bedrag willen noemen, zeiden waarnemers van ngo's. Veel Westerse landen willen het nog niet hebben over een nieuw bedrag totdat andere landen, zoals China, beloven meer bij te zullen dragen.
Momenteel trekken rijke landen 100 miljard dollar per jaar uit om arme landen te helpen. Dat zijn niet alleen giften, maar ook leningen. Ontwikkelingslanden willen dat dat bedrag fors omhoog gaat, naar minstens 1 biljoen (1000 miljard) dollar. Dat geld is bedoeld voor verduurzaming (mitigatie) en voor maatregelen tegen de gevolgen van klimaatverandering (adaptatie). Ontwikkelingslanden kunnen hun nationale klimaatplannen (NDC's) nog niet opstellen als niet duidelijk is hoeveel geld ze zullen krijgen, aldus waarnemers die de onderhandelingen van dichtbij volgen.
De tijd begint te dringen, zeiden de maatschappelijke organisaties. Maandag beginnen de onderhandelingen met de ministers erbij. Rijke landen, waaronder de EU, willen vooral een kort en simpel akkoord voor hun ministers. Ontwikkelingslanden willen echter dat er meer voorwaarden en details worden afgesproken, zodat betalende landen en bedrijven verantwoordelijk kunnen worden gehouden. Het oorspronkelijke document van negen pagina's aan het begin van de week is inmiddels gegroeid naar ruim dertig pagina's.
Ook verschillen landen van mening over hoe dit bedrag moet worden opgebouwd. Ontwikkelingslanden willen dat het geld een gift is van de rijke landen, zij zijn immers verantwoordelijk voor de meeste uitstoot. De rijke landen pleiten ervoor dat het bedrag naast publiek geld kan bestaan uit leningen en bedrijfsinvesteringen. Ngo's waarschuwen voor mogelijke uitbuiting van arme landen door het bedrijfsleven.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - Een groot deel van het Britse legerpersoneel krijgt te maken met grensoverschrijdend gedrag in hun werk, volgens een donderdag gepubliceerd onderzoek van het ministerie van Defensie. Twee derde van de vrouwen in reguliere dienst heeft aangegeven dat ze het afgelopen jaar seksueel grensoverschrijdend gedrag hebben ervaren, tegenover een derde van de mannen. De regering noemt de resultaten "onaanvaardbaar".
16 minuten geledenHELSINKI (ANP) - De Noordse en Baltische landen kopen voor Oekraïne voor een half miljard dollar (430 miljoen euro) aan Amerikaanse wapens. Het al eerder aangekondigde pakket is officieel rond, zeggen de defensieministers van de acht NAVO-landen.
40 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De klimaatambities voor 2040 waarmee het Europees Parlement heeft ingestemd zijn "ernstig verwaterd", stelt Climate Action Network (CAN). Tegelijkertijd merkt de koepelorganisatie op dat "het ergste is vermeden" nu het hoofddoel van 90 procent minder uitstoot is goedgekeurd. Voorstellen van het parlement om duidelijke criteria op te stellen voor handel in koolstofkredieten ziet CAN als een verbetering.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement wil dat Europarlementariërs tijdens een zwangerschapsverlof via een collega kunnen stemmen. Vrouwen mogen hun volmacht afgeven drie maanden voor en zes maanden na de bevalling. Dit voorstel is donderdag met 605 stemmen voor door het Europees Parlement aangenomen. De kieswet van de EU moet nu worden aangepast.
54 minuten geledenBRUNSSUM (ANP) - De NAVO-commandant die vanuit Nederland de verdediging van het grootste deel van de NAVO-grens met Rusland leidt, vindt dat de alliantie zich goed aan het herbewapenen is. "Ik zie echt goede vorderingen onder uw leiderschap bij het ontwikkelen van slagkracht en bij de uitgaven aan defensie", zei generaal Ingo Gerhartz tegen NAVO-chef Mark Rutte, donderdag op bezoek op het hoofdkwartier in Brunssum. Die vooruitgang heeft de NAVO volgens hem laatst nog bewezen, toen zij oefende op het afslaan van een aanval op Estland.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - De gewapende tak van Hamas zegt donderdag het lichaam van een overleden Israëlische gijzelaar vrij te geven. De overdracht vindt om 19.00 uur Nederlandse tijd plaats, aldus een verklaring.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement heeft donderdag via rechts ingestemd met het schrappen van verduurzamingsregels voor bedrijven. Er stemden 382 parlementariërs voor, 249 tegen. De grootste partij EVP (centrumrechts) heeft voor het eerst tijdens een belangrijke stemming meegestemd met de uiterstrechtse partijen Patriotten voor Europa en de Europese Conservatieven. Daarmee heeft de EVP de gebruikelijke coalitie van sociaaldemocraten, het liberale Renew en de Groenen links laten liggen.
2 uur geleden