AEX stijgt, andere Europese beurzen vlak na inflatiecijfers VS
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag verder vooruit gegaan. Daarmee was de hoofdgraadmeter op het Damrak een uitzondering, want elders in Europa was overwegend weinig beweging te zien. Beleggers verwerkten het Amerikaanse inflatiecijfer, dat hoger uitviel dan verwacht was. Mogelijk besluit de Amerikaanse centrale bank daardoor sneller steunmaatregelen af te bouwen of de rente te verhogen.
Ook de kwartaalcijfers van Amerikaanse banken als JPMorgan Chase en Goldman Sachs werden nauwlettend gevolgd. Beide banken verdienden meer aan het begeleiden van fusies, maar konden ook minder geld aanhouden dan eerder tijdens de coronacrisis, wat tot een enorme winstsprong leidde. In Amsterdam werden banken als ING (min 1,6 procent) en ABN AMRO (min 1,9 procent) juist lager gezet.
Britse banken stonden ook in de belangstelling. Zij mogen weer dividend gaan uitkeren van de Bank of England. Dat mocht niet tijdens de coronacrisis waarin ze grotere reserves aan moesten houden om economische schokken op te vangen. Lloyds Banking Group, NatWest en HSBC leverden desondanks tot 2,6 procent in.
Prosus
De AEX-index op Beursplein 5 sloot 0,6 procent in de plus op 742,86 punten. De MidKap verloor 0,4 procent tot 1054,60 punten. Frankfurt en Parijs bleven vrijwel vlak. Londen speelde een eerdere winst, dankzij een sterk herstel van de Britse winkelverkopen in het tweede kwartaal, kwijt en kwam ook dichtbij de slotstand van maandag uit.
Prosus (plus 2,2 procent) profiteerde van een stevige koerswinst van het Chinese techbedrijf Tencent, waarin de investeerder een groot belang heeft. Chipfondsen ASMI, Besi en ASML stegen tot 1,7 procent. Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield had last van de angst voor nieuwe beperkingen door de Delta-variant van het coronavirus en was met een verlies van 2,2 procent de hekkensluiter.
Air France-KLM
In de MidKap zakte luchtvaartcombinatie Air France-KLM 2,1 procent. Frankrijk scherpt de coronaregels aan voor reizigers uit het Verenigd Koninkrijk, Spanje en Portugal.
In Helsinki steeg Nokia 8 procent. Het Finse netwerkconcern verwacht zijn winstverwachting voor dit jaar op te schroeven dankzij een sterk tweede kwartaal. Swatch won 0,9 procent in Zürich. Het Zwitserse horlogebedrijf boekte in de eerste jaarhelft weer winst. Volkswagen verhoogde zijn winstdoel voor 2025 en voorziet een snellere overstap naar elektrische auto's. Het aandeel werd evenwel 1,3 procent lager gezet.
De euro was 1,1816 dollar waard, tegen 1,1855 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,8 procent duurder op 74,72 dollar. Brentolie klom ook 1 procent in prijs, tot 75,89 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's heeft in het eerste kwartaal een hogere omzet behaald door stijgende wereldwijde verkopen. Volgens de Amerikaanse fastfoodketen werd ook geprofiteerd van grotere bestellingen van klanten op de thuismarkt.
35 minuten geledenDEVENTER (ANP) - Nederlanders zijn afgelopen weken meer met de auto gaan rijden, ondanks de flink gestegen brandstofprijzen. Wel hebben automobilisten hun tankgedrag aangepast, want er wordt meer over de grens getankt. Dat meldt mobiliteitsadviesbureau Goudappel op basis van data van het Nederlands Verplaatsingspanel.
37 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwacht nog deze maand een akkoord over een deel van de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het dagelijks bestuur van de EU, het Europees Parlement en de lidstaten kwamen afgelopen nacht niet tot een voorlopig akkoord over de deal. De zogenoemde triloog wordt dinsdag 19 mei voortgezet.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het faillissement van papierfabriek Coldenhove in Eerbeek is een nieuwe klap voor het Gelderse dorp. Door het woensdag uitgesproken faillissement van Coldenhove verliezen 110 werknemers hun baan. Het is de tweede papierfabriek in Eerbeek die de deuren sluit, want drie jaar geleden ging ook al de fabriek van Stora Enso dicht.
2 uur geledenZEIST (ANP) - Verzekeraar Achmea schrapt 350 banen bij bekende merken als Zilveren Kruis, Centraal Beheer en Interpolis. Het concern brengt de distributieorganisaties van zijn verschillende merken begin volgend jaar samen in een nieuwe divisie. Overlap tussen de teams moet worden verminderd en er zullen taken verder worden geautomatiseerd.
2 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Noorse centrale bank heeft donderdag de rente met een kwart procentpunt verhoogd naar 4,25 procent. De Norges Bank is daarmee de eerste centrale bank in Europa die de leenkosten verhoogt sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Economen hadden verwacht dat Noorwegen de rente deze maand nog onveranderd zou laten. Wel rekenden ze op een renteverhoging in juni.
3 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall blijft profiteren van de grote militaire investeringen voor herbewapening in Europa. De bestellingen blijven binnenkomen, want het orderboek van Rheinmetall groeide aan het einde van het eerste kwartaal van dit jaar naar een waarde van 73 miljard euro. Dat was 56 miljard euro een jaar eerder.
3 uur geleden