
Aantal vergunningen voor nieuwbouwwoningen flink afgenomen
DEN HAAG (ANP) - Het aantal afgegeven bouwvergunningen voor woningen is in het eerste kwartaal weer gedaald, na de opleving van vorig jaar. Daarmee dreigen er voorlopig nog niet genoeg woningen bij te komen om aan de enorme vraag naar huizen te voldoen, zegt hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
In het eerste kwartaal werden voor de bouw van 12.500 nieuwe woningen vergunningen afgegeven. Dat zijn er zo'n 3500 minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Vergeleken met het vierde kwartaal van 2024 is het een daling van 7700. Dat komt neer op een afname van 38 procent. Van Mulligen spreekt van teleurstellende cijfers.
Op basis van een kwartaal vallen volgens de econoom nog geen conclusies te trekken voor de rest van het jaar. "Maar het jaar is niet goed begonnen." De oorzaak van de stevige terugval is volgens Van Mulligen lastig te benoemen. Hij vermoedt dat de veranderde regels op de huurmarkt een rol spelen. Veel woningverhuurders hebben al geklaagd dat het daardoor minder interessant is geworden om in nieuwe woningen te investeren.
Toename vergunningsverlening
WoningBouwersNL merkte in maart op dat er eerder ook al veel vergunde nieuwbouwwoningen waren waarvan de bouw nog niet was gestart. De brancheorganisatie sprak van een enorme prop in de woningbouwpijplijn. Deze was vooral groot in de regio Amsterdam, maar ook in andere delen van het land signaleerde de sector problemen. Dan gaat het om wegtrekkende beleggers, heronderhandelingen door de afgenomen winstgevendheid van projecten, vertraging door stikstofgevoelige natuurgebieden en lange bezwaarprocedures.
In heel 2024 constateerde het CBS juist voor het eerst in jaren een toename in de vergunningverlening. Nederlandse gemeenten gaven toen toestemming voor de bouw van ruim 67.000 nieuwe woningen. Dat is ongeveer een vijfde meer dan in 2023, toen het laagste aantal vergunningen in jaren werd verleend.
Ombouwen kantoren
Nederland kampt nog altijd met een groot huizentekort. Er wordt eigenlijk al jaren te weinig gebouwd. Het kabinet streeft ernaar jaarlijks 100.000 nieuwe woningen te realiseren. Dat aantal kan naast nieuwbouw ook op andere manieren worden bereikt, bijvoorbeeld door het ombouwen van kantoren naar appartementen. In het eerste kwartaal van dit jaar kwamen er 15.600 woningen bij door nieuwbouw. Dat aantal was ongeveer evenveel als een jaar terug.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Grote werkgevers met kantoren in Den Haag raden hun personeel aan om tijdens de NAVO-top in juni zoveel mogelijk thuis te werken, in lijn met het advies van de overheid. Bedrijven in de logistieke sector verwachten verkeershinder door afgesloten wegen, maar weten nog niet precies wat de gevolgen daarvan zijn. Dat blijkt uit een rondgang van het ANP langs verschillende bedrijven.
16 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan ondanks een zwak cijfer over het consumentenvertrouwen. Bij de bedrijven op Wall Street stond de fabrikant van chipapparatuur Applied Materials bij de dalers met een min van ruim 5 procent door tegenvallende cijfers en verwachtingen voor dit kwartaal.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Telecombedrijf VodafoneZiggo overweegt een verkoop van zijn zendmasten in Nederland. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen. Daarmee zou een bedrag gemoeid zijn van meer dan 500 miljoen euro, aldus Bloomberg.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De groei van de Russische economie is in het eerste kwartaal van dit jaar flink afgezwakt, mede door de lagere olieprijzen en de hoge rente. Volgens het Russische statistiekbureau Rosstat bedroeg de groei 1,4 procent op jaarbasis. Dat was nog 4,5 procent in het vierde kwartaal van vorig jaar.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt de aanbesteding van twee windmolenparken op de Noordzee uit in verband met verslechterde marktomstandigheden. De projecten worden ook in kleinere delen opgeknipt om de mogelijke risico's voor ontwikkelaars te verkleinen en het voor meer partijen mogelijk te maken om te investeren. Dat meldt klimaat- en energieminister Sophie Hermans in een brief aan de Tweede Kamer.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Novo Nordisk is vrijdag lager geëindigd op de aandelenbeurs in Kopenhagen. De Deense farmaceut kondigde onverwacht het vertrek aan van topman Lars Fruergaard Jørgensen. Onder zijn leiding groeide Novo Nordisk flink, vooral dankzij het succes van de populaire diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy. Het aandeel zakte 1,8 procent.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Consumenten in Zeeland, het zuidwesten van Zuid-Holland en het westelijke deel van Noord-Brabant hebben vorig jaar minder water verbruikt, signaleert drinkwaterbedrijf Evides. Het bedrijf leverde in 2024 vrijwel evenveel water als in het voorgaande jaar, terwijl er meer klanten waren bijgekomen.
16 uur geleden