Zuid-Korea ontdekt gps-zenders in afvalballonnen uit noorden
SEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft gps-zenders aangetroffen in sommige van de ballonnen die door Noord-Korea worden gebruikt om afval naar het buurland te sturen, bericht het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. De Noord-Koreaanse autoriteiten proberen mogelijk informatie te verzamelen om preciezer te werk te kunnen gaan bij het sturen van de ballonnen.
Dictatuur Noord-Korea heeft dit jaar al zo'n 6000 van de ballonnen naar het democratisch bestuurde buurland gestuurd, zeggen de strijdkrachten van Zuid-Korea. Dat zorgt daar voor grote overlast. De ballonnen met zakken afval verstoren het vliegverkeer en zijn terechtgekomen op gebouwen, voertuigen en zelfs bij het presidentieel paleis.
Noord-Korea presenteert het sturen van de ballonnen als een reactie op activisten en overlopers die vanuit Zuid-Korea ballonnen met propagandamateriaal de grens over hebben gestuurd. De operatie met de ballonnen heeft de Noord-Koreanen al 600 miljoen won (zo'n 406.000 euro) gekost, denkt Zuid-Korea.
Spanningen
Niet alleen het gebruik van ballonnen doet de spanning oplopen. De Noord-Koreaanse autoriteiten stellen ook dat deze maand herhaaldelijk Zuid-Koreaanse drones met propagandapamfletten zijn waargenomen in het luchtruim bij hoofdstad Pyongyang. De Zuid-Koreaanse strijdkrachten stellen volgens Yonhap dat ze niet kunnen bevestigen of dat klopt.
De invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, Kim Yo-jong, uitte dit weekend dreigende taal. Ze stelde de Zuid-Koreanen een "verschrikkelijke ramp" in het vooruitzicht als opnieuw drones worden waargenomen boven Pyongyang.
De incidenten laten zien hoe gespannen de relatie tussen de buurlanden is. Noord- en Zuid-Korea vochten in de vorige eeuw een oorlog uit. Die eindigde in een wapenstilstand, maar een volwaardig vredesverdrag is daarna nooit gesloten. Dat betekent dat de landen formeel nog met elkaar in oorlog zijn.
Meer uit Buitenland
ALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.
40 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.
1 uur geledenWASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.
6 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.
7 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Iraanse functionarissen zijn niet langer welkom op de veiligheidsconferentie in München volgende maand. Ze hebben wel een uitnodiging ontvangen, maar die is weer ingetrokken na het harde optreden van het Iraanse regime tegen de protesten in dat land.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Jeff Landry, de door president Donald Trump aangestelde Groenland-gezant, is van plan om dat arctische eiland in maart te bezoeken. Hij zei tegen Fox News dat hij denkt dat er een deal kan worden gesloten over het betwiste gebied.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De militaire verkenners die in Groenland aan de slag gaan, onderzoeken onder meer of er fregatten en gevechtsvliegtuigen naartoe kunnen worden gestuurd, zegt Duitsland. Dat land maakt, samen met Nederland en een aantal andere Europese bondgenoten, deel uit van de verkenningsmissie onder Deense leiding.
10 uur geleden