Zuid-Korea ontdekt gps-zenders in afvalballonnen uit noorden
SEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft gps-zenders aangetroffen in sommige van de ballonnen die door Noord-Korea worden gebruikt om afval naar het buurland te sturen, bericht het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. De Noord-Koreaanse autoriteiten proberen mogelijk informatie te verzamelen om preciezer te werk te kunnen gaan bij het sturen van de ballonnen.
Dictatuur Noord-Korea heeft dit jaar al zo'n 6000 van de ballonnen naar het democratisch bestuurde buurland gestuurd, zeggen de strijdkrachten van Zuid-Korea. Dat zorgt daar voor grote overlast. De ballonnen met zakken afval verstoren het vliegverkeer en zijn terechtgekomen op gebouwen, voertuigen en zelfs bij het presidentieel paleis.
Noord-Korea presenteert het sturen van de ballonnen als een reactie op activisten en overlopers die vanuit Zuid-Korea ballonnen met propagandamateriaal de grens over hebben gestuurd. De operatie met de ballonnen heeft de Noord-Koreanen al 600 miljoen won (zo'n 406.000 euro) gekost, denkt Zuid-Korea.
Spanningen
Niet alleen het gebruik van ballonnen doet de spanning oplopen. De Noord-Koreaanse autoriteiten stellen ook dat deze maand herhaaldelijk Zuid-Koreaanse drones met propagandapamfletten zijn waargenomen in het luchtruim bij hoofdstad Pyongyang. De Zuid-Koreaanse strijdkrachten stellen volgens Yonhap dat ze niet kunnen bevestigen of dat klopt.
De invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, Kim Yo-jong, uitte dit weekend dreigende taal. Ze stelde de Zuid-Koreanen een "verschrikkelijke ramp" in het vooruitzicht als opnieuw drones worden waargenomen boven Pyongyang.
De incidenten laten zien hoe gespannen de relatie tussen de buurlanden is. Noord- en Zuid-Korea vochten in de vorige eeuw een oorlog uit. Die eindigde in een wapenstilstand, maar een volwaardig vredesverdrag is daarna nooit gesloten. Dat betekent dat de landen formeel nog met elkaar in oorlog zijn.
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
6 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
9 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
10 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
12 uur geleden