Zuid-Korea ontdekt gps-zenders in afvalballonnen uit noorden
SEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft gps-zenders aangetroffen in sommige van de ballonnen die door Noord-Korea worden gebruikt om afval naar het buurland te sturen, bericht het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. De Noord-Koreaanse autoriteiten proberen mogelijk informatie te verzamelen om preciezer te werk te kunnen gaan bij het sturen van de ballonnen.
Dictatuur Noord-Korea heeft dit jaar al zo'n 6000 van de ballonnen naar het democratisch bestuurde buurland gestuurd, zeggen de strijdkrachten van Zuid-Korea. Dat zorgt daar voor grote overlast. De ballonnen met zakken afval verstoren het vliegverkeer en zijn terechtgekomen op gebouwen, voertuigen en zelfs bij het presidentieel paleis.
Noord-Korea presenteert het sturen van de ballonnen als een reactie op activisten en overlopers die vanuit Zuid-Korea ballonnen met propagandamateriaal de grens over hebben gestuurd. De operatie met de ballonnen heeft de Noord-Koreanen al 600 miljoen won (zo'n 406.000 euro) gekost, denkt Zuid-Korea.
Spanningen
Niet alleen het gebruik van ballonnen doet de spanning oplopen. De Noord-Koreaanse autoriteiten stellen ook dat deze maand herhaaldelijk Zuid-Koreaanse drones met propagandapamfletten zijn waargenomen in het luchtruim bij hoofdstad Pyongyang. De Zuid-Koreaanse strijdkrachten stellen volgens Yonhap dat ze niet kunnen bevestigen of dat klopt.
De invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, Kim Yo-jong, uitte dit weekend dreigende taal. Ze stelde de Zuid-Koreanen een "verschrikkelijke ramp" in het vooruitzicht als opnieuw drones worden waargenomen boven Pyongyang.
De incidenten laten zien hoe gespannen de relatie tussen de buurlanden is. Noord- en Zuid-Korea vochten in de vorige eeuw een oorlog uit. Die eindigde in een wapenstilstand, maar een volwaardig vredesverdrag is daarna nooit gesloten. Dat betekent dat de landen formeel nog met elkaar in oorlog zijn.
Meer uit Buitenland
LONDEN/BRUSSEL (ANP/RTR) - Oekraïne verwacht de Verenigde Staten dinsdag een aangepast vredesplan voor te leggen, zegt president Volodymyr Zelensky. De jongste Amerikaanse vredesvoorstellen zijn maandag bijgesteld in overleg met Europese bondgenoten.
2 uur geledenAOMORI (ANP/AFP/RTR) - Ten oosten van de Japanse stad Aomori, in het Kamikita-district, heeft voor de kust een aardbeving plaatsgevonden met een kracht van ruim 7. De beving was aanleiding om direct een tsunamiwaarschuwing uit te vaardigen, meldt het Japanse NHK. Zeker enkele duizenden mensen moesten een veilig heenkomen zoeken.
7 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/DPA) - Een vierde persoon is overleden door het jongste incident met hoge golven op het Canarische eiland Tenerife. Een vrouw die zondag na een hartstilstand werd opgenomen in een ziekenhuis, stierf daar. Naar een andere vrouw wordt nog gezocht. Eerder waren al drie lichamen geborgen. Onder de doden zijn twee Slovaken.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben maandag ingestemd met nieuwe, strengere terugkeerregels voor asielzoekers die niet in de EU mogen blijven. Een van de onderdelen van het akkoord is dat EU-lidstaten 'terugkeerhubs' in derde landen mogen realiseren voor afgewezen asielzoekers. Nederland wil zo'n centrum in Oeganda opzetten en is daarover al een paar maanden met het Afrikaanse land in gesprek.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische politie heeft een inval gedaan bij het kantoor van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in Oost-Jeruzalem, meldt UNRWA-chef Philippe Lazzarini. Hij schrijft op X dat de agenten de VN-vlag hebben neergehaald en vervangen door een Israëlische vlag.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben een politiek akkoord bereikt over de verdeling van asielzoekers over de EU, de zogeheten solidariteitspool. Daarin wordt jaarlijks aangegeven welke landen asielzoekers moeten overnemen van landen die de instroom niet aankunnen. In 2026 moeten 21.000 asielzoekers worden overgenomen, zo is afgesproken. Landen kunnen ook kiezen voor het afkopen ervan, voor 20.000 euro per asielzoeker.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.
10 uur geleden