Zuid-Korea ontdekt gps-zenders in afvalballonnen uit noorden
SEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft gps-zenders aangetroffen in sommige van de ballonnen die door Noord-Korea worden gebruikt om afval naar het buurland te sturen, bericht het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. De Noord-Koreaanse autoriteiten proberen mogelijk informatie te verzamelen om preciezer te werk te kunnen gaan bij het sturen van de ballonnen.
Dictatuur Noord-Korea heeft dit jaar al zo'n 6000 van de ballonnen naar het democratisch bestuurde buurland gestuurd, zeggen de strijdkrachten van Zuid-Korea. Dat zorgt daar voor grote overlast. De ballonnen met zakken afval verstoren het vliegverkeer en zijn terechtgekomen op gebouwen, voertuigen en zelfs bij het presidentieel paleis.
Noord-Korea presenteert het sturen van de ballonnen als een reactie op activisten en overlopers die vanuit Zuid-Korea ballonnen met propagandamateriaal de grens over hebben gestuurd. De operatie met de ballonnen heeft de Noord-Koreanen al 600 miljoen won (zo'n 406.000 euro) gekost, denkt Zuid-Korea.
Spanningen
Niet alleen het gebruik van ballonnen doet de spanning oplopen. De Noord-Koreaanse autoriteiten stellen ook dat deze maand herhaaldelijk Zuid-Koreaanse drones met propagandapamfletten zijn waargenomen in het luchtruim bij hoofdstad Pyongyang. De Zuid-Koreaanse strijdkrachten stellen volgens Yonhap dat ze niet kunnen bevestigen of dat klopt.
De invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, Kim Yo-jong, uitte dit weekend dreigende taal. Ze stelde de Zuid-Koreanen een "verschrikkelijke ramp" in het vooruitzicht als opnieuw drones worden waargenomen boven Pyongyang.
De incidenten laten zien hoe gespannen de relatie tussen de buurlanden is. Noord- en Zuid-Korea vochten in de vorige eeuw een oorlog uit. Die eindigde in een wapenstilstand, maar een volwaardig vredesverdrag is daarna nooit gesloten. Dat betekent dat de landen formeel nog met elkaar in oorlog zijn.
Meer uit Buitenland
DAMASCUS (ANP/AFP) - Israëlische troepen hebben volgens de Syrische staatstelevisie tien mensen gedood in een dorp in het zuiden van Syrië. Onder de slachtoffers zouden vrouwen en kinderen zijn. De Israëlische krijgsmacht meldt dat zes militairen gewond raakten bij de nachtelijke operatie.
11 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische premier Bart De Wever noemt het "fundamenteel fout" als de EU een zogenoemde reparatielening voor Oekraïne doet op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat schrijft hij in een brief aan de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.
14 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense anticorruptieautoriteiten hebben het kantoor van de stafchef van president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, doorzocht. De diensten willen nog niet zeggen waarom de actie precies plaatsvond en wat er is gevonden. Jermak zegt zijn medewerking te verlenen.
1 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP) - Door de grote brand in woontorens in Hongkong zijn zeker 128 doden gevallen. De autoriteiten houden rekening met een verdere stijging van het dodental. Er worden nog ongeveer tweehonderd mensen vermist.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán brengt deze vrijdag nog een bezoek aan de Russische president Vladimir Poetin in Moskou. Hij wil praten over de olie- en gasleveringen aan Hongarije en over mogelijke vredesinspanningen voor de oorlog tussen Oekraïne en Rusland.
2 uur geledenSONGKHLA (ANP/AFP/RTR) - Het belangrijkste mortuarium dat de lichamen van slachtoffers van de overstromingen in het zuiden van Thailand ontvangt, is overvol, aldus een vertegenwoordiger van het ziekenhuis in de stad Songkhla. Volgens de autoriteiten zijn er tot nu toe 145 doden gevallen door de overstromingen.
3 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP) - De brandweer van Hongkong heeft vrijdag de bluswerkzaamheden afgerond in de woontorens die door een brand werden verwoest. Daarbij vielen zeker 94 doden. Het is de ergste brand die de stad in decennia heeft meegemaakt.
4 uur geleden