Zuid-Korea bevestigt dat Noord-Koreanen meevechten in Koersk
SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Zuid-Korea zegt dat Noord-Koreaanse militairen in de Russische regio Koersk met Rusland meevechten tegen Oekraïne, dat het gebied begin augustus binnenviel. De informatie vanuit Seoul komt kort nadat de Verenigde Staten al bevestigden dat Noord-Koreanen actief bij de strijd betrokken zijn.
De Zuid-Koreaanse inlichtingendienst schat dat duizenden militairen die naar Rusland gingen de afgelopen twee weken naar Koersk zijn gestuurd. "Ze zijn op het slagveld ingezet en nemen al deel aan gevechtsoperaties", aldus de dienst. Volgens Amerikaanse informatie worden de meeste van de 10.000 Noord-Koreaanse militairen in Rusland in de grensregio ingezet.
Rusland en Noord-Korea werken steeds nauwer samen sinds de Russische inval in Oekraïne. Noord-Koreaanse staatsmedia meldden dinsdag dat Noord-Korea een defensieverdrag met Rusland had geratificeerd waarin onder meer staat dat ze elkaar helpen als de ander wordt aangevallen. De leiders van de landen hadden in juni al hun handtekeningen gezet tijdens een zeldzame ontmoeting in de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang.
Reactie Rusland
De Russische autoriteiten hebben niet gezegd dat Noord-Koreaanse militairen in Rusland actief zijn. President Vladimir Poetin ontkende de eerdere berichtgeving over hun aanwezigheid niet. Hij zei dat het aan Rusland is om te bepalen hoe het defensieverdrag met Noord-Korea wordt uitgevoerd.
Noord-Korea behoort tot de meest uitgesproken en belangrijkste voorstanders van de Russische oorlog in Oekraïne. Volgens Oekraïne en bondgenoten stuurde het land Rusland eerder al wapens om in Oekraïne te gebruiken. Pyongyang had nog geen hulp geleverd in de vorm van militairen. Het Westen vreest dat Rusland in ruil militaire technologie geeft voor de verbetering van Noord-Koreaanse kernwapens.
Het is voor het eerst dat Noord-Korea militairen naar het buitenland stuurt om te vechten. De Noord-Koreaanse troepen hebben sinds 1953 niet meer gevochten. In dat jaar kwam de strijd tussen Noord- en Zuid-Korea na drie jaar tot stilstand door een wapenstilstand. De twee landen zijn officieel nog steeds met elkaar in oorlog.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israël claimt een tunnelcomplex van Hezbollah te hebben verwoest in het zuiden van Libanon. Volgens premier Benjamin Netanyahu ging het om "belangrijke ondergrondse infrastructuur", die in de afgelopen twee decennia was gebouwd.
2 uur geledenCALGARY (ANP/AFP/RTR) - Canada heeft honderden miljoenen Canadese dollars aan steun toegezegd voor de Oekraïense luchtverdediging en energie-infrastructuur. Dat kondigde de Canadese premier Mark Carney aan tijdens een bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan Canada.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering zegt bijna 1 miljoen burgers geld terug te geven dat ze te veel zouden hebben betaald aan hun zorgverzekering, beter bekend als Obamacare. Ze krijgen per persoon 500 dollar (430 euro) terug, aldus het Witte Huis.
6 uur geledenQINGDAO (ANP/AFP) - Het dodental na een brand op een vrachtschip in China is opgelopen naar 25, melden staatsmedia. Eerder werd bekend dat er vijf gewonden waren.
8 uur geledenBERLIJN (ANP) - Ook als radicaal-rechts in belangrijke NAVO-landen als Frankrijk aan de macht komt zal er voor Rusland en Oekraïne weinig veranderen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. De steun voor Oekraïne en de herbewapening van Europa zullen volgens hem doorgaan.
9 uur geledenQINGDAO (ANP/AFP) - Door een grote brand op een vrachtschip in China zijn zeker twintig doden gevallen, melden Chinese staatsmedia. De boot lag voor onderhoud aangemeerd in de oostelijke havenstad Qingdao.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het aantal asielaanvragen in de EU en niet-lidstaten Noorwegen en Zwitserland lag in het eerste halfjaar van 2026 op het laagste punt in vijf jaar voor die periode. Dat meldt het EU-asielagentschap EUAA. In het eerste halfjaar lag het aantal in de zogenoemde EU+ met circa 332.000 asielaanvragen 17 procent lager dan in dezelfde periode in 2025.
10 uur geleden