Lula wint de Braziliaanse presidentsverkiezingen
BRASÍLIA (ANP/RTR) - De linkse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft de Braziliaanse presidentsverkiezingen gewonnen. Dat heeft de kiesraad zondag bekendgemaakt. Lula versloeg in de tweede ronde de radicaalrechtse senator Flávio Bolsonaro, de oudste zoon van oud-president Jair Bolsonaro, met 51,76 procent van de stemmen tegen 48,24 procent voor Bolsonaro. Lula begint daarmee aan zijn vierde ambtstermijn.
De 80-jarige Lula, voormalig metaalarbeider en vakbondsleider, was eerder president van 2003 tot 2011. Hij zat van 2018 tot 2019 gevangen wegens corruptie, maar zijn veroordelingen werden later vernietigd. In 2022 versloeg hij Jair Bolsonaro en keerde hij terug aan de macht.
Lula had tijdens de campagne te maken met onvrede over corruptieschandalen rond zijn Arbeiderspartij en de hoge kosten van levensonderhoud. Ook had hij volgens waarnemers moeite om jongeren en mensen zonder vast dienstverband te bereiken.
Flávio Bolsonaro wilde de radicaalrechtse beweging van zijn vader voortzetten. Volgens peilers hielp een onverwacht hoge opkomst Lula aan de overwinning.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Na meer dan een maand van protestacties worden vertegenwoordigers van de Franse scholieren maandag om 14.30 uur ontvangen door premier Sébastien Lecornu. Dat melden de organisaties Renouveau lycéen en Les Lycéens!
5 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische oud-president Aleksandar Vučić heeft zijn nederlaag toegegeven tegenover de door studenten geleide protestbeweging bij de parlementsverkiezingen op zondag.
5 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft bepaald dat de stemtijd voor de beslissende ronde van de presidentsverkiezingen op zondag met twee uur wordt verlengd. Hiermee willigde het hof een verzoek in van het campagneteam van president Luiz Inácio 'Lula' da Silva.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zondag gezegd dat er in november een trilaterale ontmoeting zal plaatsvinden tussen Kyiv, Washington en Moskou, met als doel de vastgelopen vredesbesprekingen nieuw leven in te blazen.
6 uur geledenSOFIA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova is zondag als winnaar uit de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gekomen, zo blijkt uit exitpolls. Zij kan rekenen op 35 tot 36,5 procent van de stemmen.
7 uur geledenORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.
9 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - In de Albanese hoofdstad Tirana zijn demonstranten opnieuw de straat opgegaan, onder meer om het aftreden van premier Edi Rama te eisen. Enkele uren eerder had Rama nog nieuwe maatregelen aangekondigd om de aanhoudende anti-regeringsdemonstraties in te dammen. Zo krijgen deelnemers aan een protest dat uitmondt in geweld een boete van 500.000 lek (ruim 5500 euro), ook als zij zelf geen gewelddadige daden hebben begaan.
10 uur geleden