Oud-president erkent winst studentenbeweging verkiezingen Servië
BELGRADO (ANP/RTR) - De Servische oud-president Aleksandar Vučić heeft zijn nederlaag toegegeven tegenover de door studenten geleide protestbeweging bij de parlementsverkiezingen op zondag.
"We hebben nog geen definitieve uitslagen, maar op basis van een steekproef is het duidelijk dat we deze verkiezingen hebben verloren. De Studentenlijst heeft gewonnen. Zij zullen tussen de 135 en 140 zetels krijgen, terwijl wij er 105 behalen", aldus Vučić.
Een voorlopige uitslag van de verkiezingen van zondag wordt tegen middernacht verwacht. De definitieve uitslag volgt in de komende dagen, zodra de Kiescommissie alle stembiljetten uit de stembureaus in het hele land heeft verwerkt.
Demonstraties
Servië hield zondag vervroegd verkiezingen, omdat Vučić begin september het parlement had ontbonden. Dat gebeurde na door studenten geleide demonstraties. Die begonnen eind 2024 met acties tegen corruptie, vanwege de dodelijke instorting van een overkapping bij het station in Novi Sad, en richtten zich later op de regering.
Voor de verkiezingen hadden de studenten een Studentenlijst gevormd. Verschillende oppositiepartijen besloten daarop niet mee te doen aan de verkiezingen en riepen hun aanhangers op de studenten te steunen om te voorkomen dat de rechts-populistische Servische Progressieve Partij (SNS) van Vučić zou winnen.
Vučić domineerde de afgelopen veertien jaar de Servische politiek. Hij trad af als president, omdat hij hoopte premier te worden.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Na meer dan een maand van protestacties worden vertegenwoordigers van de Franse scholieren maandag om 14.30 uur ontvangen door premier Sébastien Lecornu. Dat melden de organisaties Renouveau lycéen en Les Lycéens!
38 minuten geledenBRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft bepaald dat de stemtijd voor de beslissende ronde van de presidentsverkiezingen op zondag met twee uur wordt verlengd. Hiermee willigde het hof een verzoek in van het campagneteam van president Luiz Inácio 'Lula' da Silva.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zondag gezegd dat er in november een trilaterale ontmoeting zal plaatsvinden tussen Kyiv, Washington en Moskou, met als doel de vastgelopen vredesbesprekingen nieuw leven in te blazen.
1 uur geledenSOFIA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova is zondag als winnaar uit de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gekomen, zo blijkt uit exitpolls. Zij kan rekenen op 35 tot 36,5 procent van de stemmen.
3 uur geledenORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.
4 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - In de Albanese hoofdstad Tirana zijn demonstranten opnieuw de straat opgegaan, onder meer om het aftreden van premier Edi Rama te eisen. Enkele uren eerder had Rama nog nieuwe maatregelen aangekondigd om de aanhoudende anti-regeringsdemonstraties in te dammen. Zo krijgen deelnemers aan een protest dat uitmondt in geweld een boete van 500.000 lek (ruim 5500 euro), ook als zij zelf geen gewelddadige daden hebben begaan.
5 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is aangekomen in Venezuela. "Ik ben hier, bij jullie", schrijft de Nobelprijswinnares op X. Ze probeerde de afgelopen maanden vaker om terug te keren, maar volgens internationale media blokkeerden de Verenigde Staten dat.
5 uur geleden