Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Afrika zet leger in vanwege rellen na opsluiting Zuma

Zuid-Afrika zet leger in vanwege rellen na opsluiting Zuma

KAAPSTAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Zuid-Afrika zet het leger in vanwege de aanhoudende rellen om de opsluiting van oud-president Jacob Zuma. Er zijn sinds donderdag zes doden gevallen en meer dan tweehonderd arrestaties verricht. Militairen worden naar twee provincies gestuurd om daar de orde te herstellen.

Zuma is veroordeeld tot vijftien maanden cel omdat hij niet meewerkte aan een onderzoek naar corruptie tijdens zijn presidentschap. Ondanks de beschuldigingen is Zuma onder veel Zuid-Afrikanen nog steeds populair. Dat is vooral het geval in KwaZulu-Natal, waar hij zelf vandaan komt en de eerste rellen plaatsvonden.

Militairen gaan de veiligheidsdiensten in de provincies KwaZulu-Natal en Gauteng bijstaan. Die hebben te maken met gewelddadige protesten en plunderingen van onder meer supermarkten en winkelcentra. Ook zijn daar auto's en gebouwen in brand gestoken. Volgens de politie gebruiken criminelen de woede van sommige Zuid-Afrikanen als excuus om zelf diefstallen en andere strafbare feiten te plegen.

Gekwetst en boos

President Cyril Ramaphosa, Zuma's opvolger, erkende zondag dat mensen momenteel "gekwetst en boos" zijn, maar zei ook dat geweld niet was gerechtvaardigd. De politicus waarschuwde dat relschoppers zullen worden vervolgd.

Zuma ontkent dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan corruptie en wilde zich aanvankelijk niet melden bij de autoriteiten. Dat deed hij woensdag vlak voor middernacht alsnog, net voor het verstrijken van de deadline die hij opgelegd had gekregen. Als hij zich niet meldde voor zijn celstraf, zou de politie hem arresteren. Een hof buigt zich maandag over een verzoek van Zuma over het herroepen van zijn celstraf.

Meer uit Buitenland

Xi: VS en China moeten nieuwe samenwerkingsvormen verkennen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft gezegd dat China en de Verenigde Staten een nieuwe aanpak moeten verkennen voor de manier waarop grootmachten goed met elkaar kunnen omgaan. Ook zei hij dat de twee landen zich dienen te gedragen als "verantwoordelijke grootmachten".

42 minuten geleden
President Iran: VS kunnen elk moment de oorlog beëindigen

NEW YORK (ANP) - Het is aan de Verenigde Staten om te beslissen of en wanneer ze de oorlog tegen Iran willen beëindigen, zei de Iraanse president Massoud Pezeshkian donderdag (lokale tijd) tegen de zender Fox News. "Wij zijn de oorlog nooit begonnen, maar als zij verder willen blijven vechten, zullen wij antwoorden met daadkracht en overtuiging."

45 minuten geleden
Amnesty pleit voor afschaffing Amerikaanse immigratiedienst ICE

LONDEN (ANP) - Amnesty International heeft in een donderdag gepubliceerd rapport opgeroepen tot de afschaffing van de Amerikaanse immigratie- en douanedienst ICE. Die dienst is belast met de uitvoering van het harde optreden tegen immigranten van de regering van president Donald Trump.

5 uur geleden
Mamdani: Israël gebruikte VN als podium om genocide wit te wassen

NEW YORK (ANP) - De New Yorkse burgemeester Zohran Mamdani heeft fel uitgehaald naar de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Die nam eerder op donderdag tegenover de Algemene Vergadering van de VN in New York ruim de tijd om Mamdani's vermeende vergoelijking van geweld tegen Joden te bespreken.

7 uur geleden
Macron: Frankrijk zendt militairen en materieel naar Saudi-Arabië

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is van plan militairen en defensiemateriaal naar Saudi-Arabië te sturen om daar de stad Yanbu te helpen beveiligen. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron donderdag in een tv-interview. Het gaat onder meer om radarsystemen en afweer, zei hij, zonder expliciet in te gaan op wat voor soort afweer.

8 uur geleden
Netanyahu: Joden in NYC niet veilig sinds Mamdani burgemeester is

NEW YORK (ANP) - Joden voelen zich volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu niet langer veilig in New York sinds Zohran Mamdani is aangetreden als burgemeester. Dat zei hij in een felle toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in diezelfde stad. Bewijzen voor zijn claims gaf hij niet.

9 uur geleden
Netanyahu hekelt critici in bijdrage op VN-top

NEW YORK (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft in zijn toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de VN eens te meer de Israëlische oorlogsdoelen herhaald. In zijn felle betoog haalde hij niet alleen uit naar Hezbollah en Hamas, maar ook naar burgers in het Westen die Israël betichten van kolonialisme.

10 uur geleden