Zorgen in Kamer om 'patstelling' vroegpensioen zware beroepen
DEN HAAG (ANP) - Het duurt de Tweede Kamer veel te lang voordat er een akkoord is over een nieuwe regeling waardoor mensen met een zwaarder beroep makkelijker eerder met pensioen kunnen. Werkgeversorganisaties en de vakbonden moeten hierover met elkaar in overleg treden, maar dit gebeurt maar niet, tot frustratie bij Kamerleden.
Demissionair pensioenminister Carola Schouten gaf in een debat aan dat ze over een nieuwe afspraak voor vroegpensioen praat met zowel werkgevers als de bonden. Maar van een formeel overleg is nog geen sprake. De bestaande regeling, die de belastingheffing versoepelt waardoor werkgevers werknemers eerder met pensioen kunnen laten gaan, loopt na 2025 af. Er moet een structurele regeling voor in de plaats komen, vindt de Tweede Kamer.
Dat de bonden en werkgeversclubs hierover niet met elkaar in overleg treden, leidt tot onbegrip in de Tweede Kamer. VVD'er Thierry Aartsen benadrukt dat de vakbonden, de werkgevers én het kabinet aangeven hier veel belang aan te hechten. "Hoe kan het dan dat er nog geen formele gesprekken zijn? Als u de vakbonden en de werkgevers uitnodigt voor een kop koffie, dan komen ze toch, neem ik aan?"
Demonstraties
Luc Stultiens (GroenLinks-PvdA) wijst op recente demonstraties van onder anderen agenten voor het behoud van de regeling. Het is aan het demissionaire kabinet om met een regeling te komen, stelt hij. "Wanneer komt het voorstel van de minister?" Ook SP'er Bart van Kent wacht op een gebaar van Schouten.
SGP-Kamerlid André Flach baalt dat er "weinig schot in zit", en ziet het somber in. Hij spreekt van een "behoorlijke patstelling" nu er nog steeds geen gesprek is, ondanks nadrukkelijke bemoeienis van de minister.
Nieuwe pensioenwet
Dat woord vindt Schouten zelf "wat te groot". Ze is nog steeds "misschien wel naïef hoopvol" dat de sociale partners op tijd met elkaar aan tafel gaan en tot een akkoord komen. Daarmee is het "veelkoppige" probleem voor zware beroepen overigens niet zomaar opgelost. Dat "vraagt om een bredere aanpak".
Een nieuwe regeling voor vroegpensioen is voor zowel critici van de nieuwe pensioenwet als voorstanders een belangrijk onderdeel van de afspraken. Mensen moeten langer werken omdat we ouder worden. Maar mensen met een (fysiek) zwaar beroep bereiken dan lang niet altijd de pensioengerechtigde leeftijd.
Bijna alle partijen vroegen in het debat met Schouten dan ook aandacht voor de kwestie. De grootste partij, PVV, was een van de afwezigen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Zuid-Holland moeten gemeenten nog voor 11.400 extra opvangplekken zorgen voor asielzoekers, meldt de nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA). In de zogenoemde capaciteitsraming heeft hij bekendgemaakt hoeveel opvangplekken elke provincie moet verzorgen. Alle provincies komen samen nog 38.000 plekken tekort, meldde Van den Brinks voorganger Mona Keijzer (BBB) eerder al.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet betreurt het dat Russische en Belarussische sporters volgende maand onder eigen vlag mogen meedoen aan de Paralympische Winterspelen in Milaan en Cortina d'Ampezzo. Er gaat een regeringsdelegatie naar het sportevenement, maar die zal geen bijeenkomsten bijwonen waar de vlaggen of volksliederen van deze landen te zien of te horen zijn.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten doet iedere week aangifte van homohaat. Hij krijgt iedere dag bedreigingen binnen vanwege zijn geaardheid, zei hij tijdens de wekelijkse persconferentie met de premier.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) wil dat zijn bewindspersonen voortaan beter nadenken voordat ze iets op sociale media zetten. Hij zei dat in reactie op een Instagram-post van minister en partijgenoot Hans Vijlbrief waar ophef over is ontstaan.
12 uur geleden