Zorgen in Kamer om 'patstelling' vroegpensioen zware beroepen
DEN HAAG (ANP) - Het duurt de Tweede Kamer veel te lang voordat er een akkoord is over een nieuwe regeling waardoor mensen met een zwaarder beroep makkelijker eerder met pensioen kunnen. Werkgeversorganisaties en de vakbonden moeten hierover met elkaar in overleg treden, maar dit gebeurt maar niet, tot frustratie bij Kamerleden.
Demissionair pensioenminister Carola Schouten gaf in een debat aan dat ze over een nieuwe afspraak voor vroegpensioen praat met zowel werkgevers als de bonden. Maar van een formeel overleg is nog geen sprake. De bestaande regeling, die de belastingheffing versoepelt waardoor werkgevers werknemers eerder met pensioen kunnen laten gaan, loopt na 2025 af. Er moet een structurele regeling voor in de plaats komen, vindt de Tweede Kamer.
Dat de bonden en werkgeversclubs hierover niet met elkaar in overleg treden, leidt tot onbegrip in de Tweede Kamer. VVD'er Thierry Aartsen benadrukt dat de vakbonden, de werkgevers én het kabinet aangeven hier veel belang aan te hechten. "Hoe kan het dan dat er nog geen formele gesprekken zijn? Als u de vakbonden en de werkgevers uitnodigt voor een kop koffie, dan komen ze toch, neem ik aan?"
Demonstraties
Luc Stultiens (GroenLinks-PvdA) wijst op recente demonstraties van onder anderen agenten voor het behoud van de regeling. Het is aan het demissionaire kabinet om met een regeling te komen, stelt hij. "Wanneer komt het voorstel van de minister?" Ook SP'er Bart van Kent wacht op een gebaar van Schouten.
SGP-Kamerlid André Flach baalt dat er "weinig schot in zit", en ziet het somber in. Hij spreekt van een "behoorlijke patstelling" nu er nog steeds geen gesprek is, ondanks nadrukkelijke bemoeienis van de minister.
Nieuwe pensioenwet
Dat woord vindt Schouten zelf "wat te groot". Ze is nog steeds "misschien wel naïef hoopvol" dat de sociale partners op tijd met elkaar aan tafel gaan en tot een akkoord komen. Daarmee is het "veelkoppige" probleem voor zware beroepen overigens niet zomaar opgelost. Dat "vraagt om een bredere aanpak".
Een nieuwe regeling voor vroegpensioen is voor zowel critici van de nieuwe pensioenwet als voorstanders een belangrijk onderdeel van de afspraken. Mensen moeten langer werken omdat we ouder worden. Maar mensen met een (fysiek) zwaar beroep bereiken dan lang niet altijd de pensioengerechtigde leeftijd.
Bijna alle partijen vroegen in het debat met Schouten dan ook aandacht voor de kwestie. De grootste partij, PVV, was een van de afwezigen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.
1 dag geleden