
Zelensky ziet geen Amerikaanse druk op Rusland voor vrede
PRETORIA (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft niet het idee dat de Verenigde Staten op dit moment veel druk uitoefenen op Rusland om vrede te bereiken. Zelensky suggereerde op een persconferentie in Zuid-Afrika dat Rusland juist de Amerikanen onder druk probeert te zetten.
De Amerikaanse president Donald Trump probeert een deal te bereiken tussen de twee landen en stelde daarom voor om de Krim officieel te erkennen als Russisch grondgebied. Woensdag uitte Trump kritiek op Zelensky, omdat die daar niet toe bereid is.
Zelensky benadrukte donderdag dat Kyiv "alles" wil doen wat de bondgenoten vragen, maar dat hij niet tegen de grondwet in kan gaan. Daarin staat dat het schiereiland, dat Rusland in 2014 annexeerde, een onlosmakelijk deel is van Oekraïne. In de nacht had Rusland nog een grootschalige, dodelijke luchtaanval uitgevoerd op Oekraïne. Daarmee zette Moskou volgens Zelensky zowel Oekraïne als de VS verder onder druk.
Niet makkelijk
Woensdag sprak een Oekraïense delegatie in Londen met vertegenwoordigers uit de VS, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Volgens Zelensky waren de gesprekken "niet makkelijk", maar wel constructief. Eerder schreef hij op X al dat de emoties hoog waren opgelopen, maar het zou niet zijn uitgelopen op ruzie. "Rusland zal wel op een groot schandaal hebben gehoopt gisteren", zei Zelensky in Zuid-Afrika.
Alle landen zouden in Londen hun visies op het einde van de oorlog hebben toegelicht en die zijn samengevoegd tot één document met voorstellen. "Ik geloof dat dat document nu op het bureau van president Trump ligt", aldus Zelensky.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran zal niet meer meewerken met de internationale atoomwaakhond IAEA als het land weer internationale sancties worden opgelegd. Dat zou een streep zetten door de pogingen om weer IAEA-inspecteurs toe te laten, waarschuwt de nationale veiligheidsraad van Iran.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Polen denkt alle Russische drones die vorige week zijn luchtruim binnendrongen te hebben gevonden. De laatste werd gevonden in het noordoosten van het land, zegt het plaatselijke Openbaar Ministerie.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Na recent gemelde schendingen van het NAVO-luchtruim willen Polen en Roemenië snel gaan werken met een Turks luchtafweersysteem. Het gaat om een geavanceerd verkenningssysteem dat Turkije in 2022 heeft gepresenteerd en Merops heet (Multispectral Extended Range Optical Sight). Het Duitse persbureau dpa meldt dat er "met hulp van Oekraïne" trainingen met het Turkse systeem worden georganiseerd.
10 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Het Israëlische offensief in Gaza-stad heeft zaterdag tientallen levens gekost. Hulpverleners melden dat minstens 31 doden zijn gevallen in de stad. In de hele Gazastrook zouden 47 mensen zijn gedood op zaterdag.
11 uur geledenKYIV/SAMARA (ANP/DPA) - Oekraïne heeft opnieuw een olieraffinaderij aan de rivier de Wolga aangevallen. Volgens de Oekraïense strijdkrachten is de raffinaderij in Saratov bestookt en is er een brand uitgebroken. Het complex in Saratov is vaker doelwit van Oekraïense droneaanvallen geweest.
12 uur geledenRABAT (ANP/AFP) - Het historische VN-verdrag dat de oceanen moet beschermen, wordt naar verwachting in januari van kracht. Ten minste zestig landen moesten het verdrag ratificeren, de laatste stap van goedkeuring die nodig was. Inmiddels zijn ook Marokko en Sierra Leone toegetreden, waardoor dit aantal is gehaald.
14 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Polen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag uit voorzorg opnieuw straaljagers de lucht ingestuurd, terwijl het westen van Oekraïne werd bestookt door Russische luchtaanvallen. De operatie is inmiddels weer afgerond, melden de Poolse strijdkrachten op X.
16 uur geleden