Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky zegt dat hij uitnodiging NAVO-lidmaatschap nodig heeft

Zelensky zegt dat hij uitnodiging NAVO-lidmaatschap nodig heeft

KYIV/MOSKOU (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in het parlement in Kyiv zijn plan voor 'een overwinning op Rusland' gepresenteerd. Het eerste punt is volgens hem dat Oekraïne zo snel mogelijk een uitnodiging krijgt om lid te worden van de NAVO. Dat moet de Oekraïense defensie sterker maken. Hij spreekt over het "samen met partners neerhalen van alle Russische raketten en vliegtuigen".

Verder moet Oekraïne meer onbemande gewapende projectielen en raketten gaan gebruiken. Alle beperkingen op het gebruik van raketten moeten verdwijnen. Oekraïne wil door het Westen geleverde wapens gebruiken om militaire doelen in Rusland aan te vallen. Volgens Zelensky is het erg belangrijk dat "de gevechten op Russisch grondgebied gevoerd worden. De bevolking van Rusland moet weten wat oorlog is en ze zouden hun haat tegen het Kremlin moeten richten".

Zelensky noemt het lidmaatschap van de NAVO fundamenteel voor zijn plan. Volgens bronnen in Kyiv hoopt de regering van Oekraïne op een uitnodiging vóór de ambtstermijn van de Amerikaanse president Joe Biden in januari afloopt. Zelensky ziet ook een grote rol voor Oekraïne in de NAVO na het verslaan van Rusland. Oekraïense militairen zouden volgens hem de Amerikaanse militairen in Europa kunnen vervangen.

De Russische aanval op Oekraïne in 2022 werd mede uitgevoerd, omdat Rusland niet accepteert dat het buurland lid van de NAVO wordt. Dat is in ogen van het Kremlin een bedreiging voor de nationale veiligheid. Volgens het Kremlin voert Zelensky "het Amerikaanse plan uit om te vechten tot de laatste Oekraïner". Volgens de Kremlinwoordvoerder "moet Oekraïne eindelijk wakker worden" omdat het beleid van het regime in Kyiv geen enkel perspectief biedt.

Zelensky beklemtoonde dat hij in Oekraïne een heel groot militair arsenaal wil zien dat zonder nucleaire wapens Rusland van verdere agressie weerhoudt. Oekraïne is volgens Zelensky overigens niet alleen in oorlog met Rusland, maar ook met Iran en Noord-Korea. De twee landen staan Rusland militair bij. Zelensky zei dat hij donderdag ook op de Europese top gaat uitleggen hoe hij de oorlog denkt te winnen. Hij sprak er eerder al achter gesloten deuren over met leiders uit Europa en de VS.

Meer uit Buitenland

Autobom ontploft voor huis van bekende Italiaanse journalist

POMEZIA (ANP/AFP/RTR) - De auto van de bekende Italiaanse journalist Sigfrido Ranucci is voor zijn huis ontploft door een autobom. De journalist werkt voor het bekendste onderzoeksjournalistiekprogramma van Italië en wordt al jaren beveiligd. Politici, onder wie de Italiaanse premier Giorgia Meloni, veroordelen de daad. Bij de explosie vielen geen doden of gewonden.

8 minuten geleden
Zelensky praat in Washington met wapenbouwers

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Washington gesproken met twee grote wapenproducenten. Hij ging om tafel met Raytheon, dat Patriot- en Tomahawkraketten produceert. Ook sprak hij met vertegenwoordigers van Lockheed Martin, schrijft hij op X.

24 minuten geleden
Orbán praat vrijdag met Poetin 'over vrede'

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán spreekt naar eigen zeggen later deze vrijdag met de Russische president Vladimir Poetin. Het gesprek "zal gaan over vrede", zei Orbán op de staatsradio.

40 minuten geleden
Militair leider Madagaskar beëdigd als president

ANTANANARIVO (ANP/RTR/AFP) - De militaire leider van Madagaskar, Michael Randrianirina, is beëdigd als president. Het leger nam deze week de macht over op het eiland na grote jongerenprotesten tegen de regering, waarbij president Andry Rajoelina het land ontvluchtte.

1 uur geleden
10 miljoen hommels dreigen uit Nederland te verdwijnen

VORDEN (ANP) - Ongeveer 10 miljoen hommels dreigen uit Nederland te verdwijnen. Dat meldt de Bijenstichting op basis van het nieuwste rapport van de Internationale Unie voor Natuurbescherming. Het rapport concludeert dat 20 procent van de Europese hommelsoorten op de rode lijst van bedreigde soorten staat.

3 uur geleden
Japanse oud-premier Murayama (101) overleden

OITA (ANP/AFP) - De voormalige premier van Japan Tomiichi Murayama is op 101-jarige leeftijd overleden, meldt de Sociaaldemocratische Partij (SDP). Een van zijn belangrijkste wapenfeiten is dat hij in 1995 excuses aanbood voor de rol van Japan in de Tweede Wereldoorlog.

3 uur geleden
VN: zwaarste klappen opwarming aarde voor 80 procent armsten

NEW YORK (ANP/AFP) - Bijna 80 procent van de armste mensen ter wereld wordt rechtstreeks blootgesteld aan klimaatgevaren die worden verergerd door de opwarming van de aarde. Dat komt neer op ongeveer 900 miljoen mensen die een "dubbele en diep ongelijke last" dragen, waarschuwen de Verenigde Naties vrijdag.

4 uur geleden