Zelensky zegt dat hij uitnodiging NAVO-lidmaatschap nodig heeft
KYIV/MOSKOU (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in het parlement in Kyiv zijn plan voor 'een overwinning op Rusland' gepresenteerd. Het eerste punt is volgens hem dat Oekraïne zo snel mogelijk een uitnodiging krijgt om lid te worden van de NAVO. Dat moet de Oekraïense defensie sterker maken. Hij spreekt over het "samen met partners neerhalen van alle Russische raketten en vliegtuigen".
Verder moet Oekraïne meer onbemande gewapende projectielen en raketten gaan gebruiken. Alle beperkingen op het gebruik van raketten moeten verdwijnen. Oekraïne wil door het Westen geleverde wapens gebruiken om militaire doelen in Rusland aan te vallen. Volgens Zelensky is het erg belangrijk dat "de gevechten op Russisch grondgebied gevoerd worden. De bevolking van Rusland moet weten wat oorlog is en ze zouden hun haat tegen het Kremlin moeten richten".
Zelensky noemt het lidmaatschap van de NAVO fundamenteel voor zijn plan. Volgens bronnen in Kyiv hoopt de regering van Oekraïne op een uitnodiging vóór de ambtstermijn van de Amerikaanse president Joe Biden in januari afloopt. Zelensky ziet ook een grote rol voor Oekraïne in de NAVO na het verslaan van Rusland. Oekraïense militairen zouden volgens hem de Amerikaanse militairen in Europa kunnen vervangen.
De Russische aanval op Oekraïne in 2022 werd mede uitgevoerd, omdat Rusland niet accepteert dat het buurland lid van de NAVO wordt. Dat is in ogen van het Kremlin een bedreiging voor de nationale veiligheid. Volgens het Kremlin voert Zelensky "het Amerikaanse plan uit om te vechten tot de laatste Oekraïner". Volgens de Kremlinwoordvoerder "moet Oekraïne eindelijk wakker worden" omdat het beleid van het regime in Kyiv geen enkel perspectief biedt.
Zelensky beklemtoonde dat hij in Oekraïne een heel groot militair arsenaal wil zien dat zonder nucleaire wapens Rusland van verdere agressie weerhoudt. Oekraïne is volgens Zelensky overigens niet alleen in oorlog met Rusland, maar ook met Iran en Noord-Korea. De twee landen staan Rusland militair bij. Zelensky zei dat hij donderdag ook op de Europese top gaat uitleggen hoe hij de oorlog denkt te winnen. Hij sprak er eerder al achter gesloten deuren over met leiders uit Europa en de VS.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land.
48 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
2 uur geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
5 uur geleden