Zelensky: geen druk om strijd tegen Rusland te staken
VILNIUS (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne ervaart geen druk van bondgenoten om de strijd tegen Rusland te staken. President Volodymyr Zelensky heeft dat woensdag gezegd aan het begin van zijn rondreis door de Baltische staten. Het bezoek staat in het teken van het vergaren van meer financiële en militaire steun voor zijn land.
Vlak voordat Zelensky in Vilnius in overleg ging met de Litouwse president Gitanas Nauseda, zei de Italiaanse defensieminister in Rome dat het tijd is om met diplomatie de weg vrij te maken voor vrede. "Er is geen druk van partners om te stoppen met verdedigen. Er is geen druk om het conflict te bevriezen", antwoordde Zelensky op de vraag of hij druk van landen ervaarde om de gevechten te beëindigen.
Zelensky wil voorkomen dat de internationale steun voor Oekraïne afneemt. Die steun blijft essentieel in de bijna twee jaar durende oorlog tegen Rusland. De Baltische staten zijn belangrijke partners van Oekraïne en leverden zelfs al militaire hulp in de weken voor de Russische inval op 24 februari 2022. Dat deze landen blijven helpen is extra belangrijk nu de levering van nieuwe miljardenhulp van de Europese Unie en de Verenigde Staten onzeker blijft.
De vertragingen in westerse steun voor Oekraïne helpen Rusland, stelt Zelensky. "Hij zal niet stoppen", zei de president over zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. "Hij wil ons volledig bezetten." Volgens Zelensky zal onzekerheid over financiële en militaire hulp voor Oekraïne alleen maar bijdragen aan "Ruslands moed en kracht".
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP) - Nabij Bondi Beach in Sydney zouden tientallen schoten zijn gelost, melden verschillende media, waaronder de Sydney Morning Herald. De politie roept op X aanwezigen op te schuilen en weg te blijven uit het gebied. Agenten zijn aanwezig en meer zijn er onderweg naar het "lopende incident", aldus de dienst.
18 minuten geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Thailand heeft een avondklok afgekondigd in de zuidoostelijke provincie Trat vanwege de aanhoudende beschietingen over en weer met Cambodja. De provincie strekt zich uit langs de Golf van Thailand en beslaat enkele tientallen kilometers smal landsdeel langs de grens met Cambodja. De avondklok geldt voor districten grenzend aan de Cambodjaanse stad Koh Kong. Voor de provincie Sa Kaew, die eveneens grenst aan Cambodja en waar herhaaldelijk wederzijdse beschietingen plaatsvonden, gold al een avondklok. Die blijft van kracht.
2 uur geledenPROVIDENCE (ANP) - Bij een schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown zijn twee doden gevallen, bevestigt de burgemeester van de plaats Providence. Acht gewonden verkeren in kritieke toestand.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
15 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
17 uur geleden