Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky: Chinezen vechten mee in Oekraïne, twee gevangengenomen

Zelensky: Chinezen vechten mee in Oekraïne, twee gevangengenomen

KYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn militairen in het oosten van het land hebben gevochten tegen zes Chinezen en twee van hen gevangen hebben genomen. Het is de eerste keer dat Oekraïne melding maakt van Chinese betrokkenheid bij de oorlog.

Eerder werd duidelijk dat Rusland in de oorlog steun krijgt van Noord-Koreaanse militairen. Zelensky zei tegen journalisten in Kyiv en in een bericht op sociale media dat nog een land zich in de strijd heeft gevoegd. Er zijn volgens hem aanwijzingen dat "veel meer" Chinese burgers meevechten in het Russische leger.

Zelensky heeft via Telegram en X een video gedeeld van een Chinees sprekende man in militaire kleding. Hij zou samen met een andere Chinees gevangen zijn genomen in de regio Donetsk. De twee hadden volgens Zelensky onder meer identiteitsdocumenten en bankpassen bij zich. De president wil uitleg van China en heeft zijn functionarissen opgedragen een reactie te vragen.

Neutraal

China zegt sinds de Russische invasie zich neutraal op te stellen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Het land heeft daarna nog wel de banden met Rusland aangehaald. Van China is niet bekend dat het troepen heeft gestuurd om Rusland in de oorlog te helpen. Er zijn wel berichten over Chinezen die zich hebben aangemeld om met Rusland te vechten.

De Oekraïense president noemt de Chinese betrokkenheid een "duidelijk signaal" dat de Russische president Vladimir Poetin "alles gaat doen behalve de oorlog beëindigen". Zelensky vraagt om een reactie van de Verenigde Staten, Europa en andere landen "die vrede willen".

Meer uit Buitenland

Zuid-Europese landen waarschuwen voor milieuramp stuurloze tanker

BRUSSEL (ANP/RTR) - Italië, Frankrijk en zeven andere landen hebben Brussel gewaarschuwd voor de milieurisico's rond de Russische lng-tanker die stuurloos op de Middellandse Zee dobbert. Dat meldt persbureau Reuters, dat inzage had in de brief die de landen stuurden naar de Europese Commissie. Daarin roepen de landen de Europese Unie op snel actie te ondernemen.

44 minuten geleden
Afghanistan meldt nieuwe Pakistaanse luchtaanvallen op Kabul

KABUL (ANP/AFP/RTR) - De Afghaanse hoofdstad Kabul is opnieuw getroffen door luchtaanvallen uit Pakistan, melden de Taliban. Meerdere burgers zouden zijn gedood.

45 minuten geleden
Kallas: EU legt focus op de-escalatie en vrije scheepvaart

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het erover eens dat de focus van de Europese Unie in de oorlog in Iran moet liggen op de-escalatie en de vrijheid van scheepvaart. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering van de ministers in Brussel. "Europa heeft geen belang bij een eindeloze oorlog."

1 uur geleden
Trump roept landen opnieuw op te helpen in de Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw bondgenoten opgeroepen zich te melden voor de bescherming van de Straat van Hormuz. De aan Iran grenzende zeestraat is door dat land grotendeels afgesloten, wat al leidde tot aanvallen op containerschepen. Dat heeft grote gevolgen voor de wereldwijde oliemarkt, de Straat van Hormuz is goed voor circa een vijfde van het wereldwijde olietransport.

3 uur geleden
BBC wil smaadzaak Trump laten seponeren

LONDEN (ANP) - De BBC wil de zaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de Britse omroep heeft aangespannen laten verwerpen. Trump klaagde de BBC eind vorig jaar aan vanwege de montage van een van zijn toespraken in een documentaire en eiste 10 miljard dollar.

3 uur geleden
EU zet Iraanse viceminister Binnenlandse Zaken op sanctielijst

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag nog eens zestien Iraniërs en drie Iraanse bedrijven op de EU-sanctielijst gezet. Zij speelden een sleutelrol in de onderdrukking van de straatprotesten in januari 2026, aldus de EU. Daarbij vielen duizenden burgerslachtoffers. Het gaat onder meer om de Iraanse viceminister van Binnenlandse Zaken.

4 uur geleden
Amnesty wil verantwoording VS over aanval op Iraanse school

MINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.

5 uur geleden