Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelenski en Poetin eens over wapenstilstand

Zelenski en Poetin eens over wapenstilstand

PARIJS (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin en zijn Oekraïense ambtsgenoot Volodimir Zelenski hebben in een verklaring gezegd dat de landen de wapenstilstand in Oost-Oekraïne strenger gaan handhaven. Er moet een volledig staakt-het-vuren komen in de regio. De twee leiders ontmoeten elkaar maandag voor het eerst en spraken een uur en twintig minuten.

De twee leiders hebben ook besloten dat er direct maatregelen moeten worden genomen om de situatie in het conflictgebied in de Donbass-regio te stabiliseren. Daar hebben pro-Russische separatisten hun eigen 'Volksrepublieken' uitgeroepen. Ook is gesproken over een gevangenenruil tussen beide landen.

Zelenski zegt tijdens een gezamenlijke afsluitende persconferentie dat hij in de gesprekken duidelijk heeft gemaakt dat Oekraïne de volledige controle terug moet krijgen over de gebieden in Oost-Oekraïne. "Er is geen compromis mogelijk als wij dan gebied af moeten staan. Ik heb aangedrongen op het terugtrekken van al het wapentuig in het oosten van het land."

Poetin maakt duidelijk dat hij niet denkt dat Oekraïne de volledige controle terug moet krijgen. "Ik hoop dat de Oekraïense grondwet kan worden aangepast zodat de Donbass-regio een aparte status binnen het land kan krijgen." Zelenski en Poetin zeggen allebei dat er meer plekken moeten komen waar burgers de regio in het oosten van het land in en uit moeten kunnen.

"Dat we hier allemaal naast elkaar staan, zegt genoeg over onze intenties", aldus de Franse president Emmanuel Macron. De ontmoeting vond plaats in Frankrijk. Ook de Duitse bondskanselier Angela Merkel was aanwezig. "Ik ben erg tevreden met de gesprekken van vandaag." Er zijn afspraken gemaakt over een nieuwe top met dezelfde landen over vier maanden.

Zelenski en Poetin ontmoetten elkaar maandag voor het eerst. De eerste ontmoeting verliep stroef en de twee presidenten schudden elkaar toen niet de hand. Maar na het gesprek, dat aanzienlijk langer duurde dan gepland, leken beide leiders een stuk positiever.

In het oosten van Oekraïne wordt al sinds 2014 gevochten door pro-Russische separatisten en het Oekraïense leger. Daarbij zijn zeker 13.000 doden gevallen.

Meer uit Buitenland

Nieuwe gesprekken tussen Iran en VS over atoomdeal uitgesteld

MUSCAT (ANP/RTR/AFP) - De voor zaterdag geplande gesprekken tussen de VS en Iran over het nucleaire programma van Teheran gaan niet door, heeft bemiddelaar Oman bekendgemaakt. De Omaanse minister van Buitenlandse Zaken Badr al Busaidi schrijft op X dat de gesprekken zijn uitgesteld "om logistieke redenen". Een nieuwe datum is nog niet bekend.

1 uur geleden
Nationale veiligheidsadviseur VS Mike Waltz weg

WASHINGTON (ANP) - De nationale veiligheidsadviseur van de VS, Mike Waltz, zal zijn functie in Trumps regering neerleggen, meldden meerdere bronnen aan Amerikaanse media. Ook zijn plaatsvervanger Alex Wong vertrekt.

2 uur geleden
Netanyahu vindt winst Gaza belangrijker dan vrijlating gijzelaars

TEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu vindt een overwinning in de Gazastrook op Hamas belangrijker dan de vrijlating van gijzelaars. Die vrijlating is "een zeer belangrijk doel, maar er is een hoger doel", zei hij volgens Times of Israel en andere Israëlische media.

4 uur geleden
Kyiv maakt mineralendeal met VS openbaar

KYIV (ANP) - De veelbesproken grondstoffendeal tussen de Verenigde Staten en Oekraïne is door Kyiv openbaar gemaakt. De overeenkomst werd na een maandenlange vertraging woensdag ondertekend.

4 uur geleden
Minister VS: gesprek Trump-Zelensky in Sint-Pieter hielp bij deal

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent stelt dat de ontmoeting tussen president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in de Sint-Pietersbasiliek heeft bijgedragen aan de afronding van de mineralendeal. Volgens Bessent is de overeenkomst bovendien een sterk signaal aan Rusland dat de Verenigde Staten en Oekraïne op één lijn zitten.

6 uur geleden
Paramilitaire RSF beschiet presidentieel paleis Soedan

KHARTOEM (ANP/AFP) - De paramilitaire groep Rapid Support Forces (RSF), die al twee jaar oorlog voert met het Soedanese leger, heeft het presidentieel paleis in Khartoem beschoten. De RSF had het strategisch en symbolisch belangrijke bouwwerk lang zelf in handen, maar verloor eind maart de controle over het paleis.

6 uur geleden
Minister Oekraïne over mineralendeal: belangrijke mijlpaal

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense buitenlandminister Andri Sybiha heeft de mineralendeal met de Verenigde Staten verwelkomd. Hij spreekt van "een belangrijke mijlpaal in het strategische partnerschap tussen Oekraïne en de VS, gericht op het versterken van de Oekraïense economie en veiligheid".

6 uur geleden