WMO: CO2 in atmosfeer steeg vorig jaar met recordhoeveelheid
GENÈVE (ANP) - De hoeveelheid CO2-deeltjes in de atmosfeer is vorig jaar sneller toegenomen dan in alle eerdere jaren waarin dat werd gemeten. De Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) legt in een woensdag verschenen rapport uit door welke factoren de toename zo uitzonderlijk hoog was.
In de eerste plaats wijzen de klimaatkenners op de aanhoudende CO2-uitstoot door menselijke activiteit, het gebruik van fossiele brandstoffen voorop. Uit eerder onderzoek is bekend dat die uitstoot ook in 2024 een record brak. Tegelijkertijd neemt het vermogen van de oceanen en natuur op land om CO2 op te nemen af, signaleert de WMO. Die ontwikkeling werd vorig jaar verder versterkt door het natuurverschijnsel El Niño.
Tijdens El Niño-periodes warmt water in de Grote Oceaan tijdelijk op, met uiteenlopende effecten. Vorig jaar kreeg het Amazonegebied veel droogte te verduren, wat leidde tot grote bosbranden.
Uitstoot moet omlaag
"De warmte die wordt vastgehouden door CO2 en andere broeikasgassen werkt als een turbolader op ons klimaat en leidt tot meer extreem weer", waarschuwt WMO-bestuurder Ko Barrett. Het verlagen van de uitstoot noemt hij "essentieel, niet alleen voor het klimaat, maar ook voor onze economische veiligheid en ons welzijn".
CO2 is het voornaamste gas dat warmte vasthoudt in de atmosfeer. De concentratie ervan ligt inmiddels 52 procent hoger dan voor de industriële tijd. Ook van andere broeikasgassen zijn de concentraties toegenomen, maar minder hard dan een jaar eerder.
Methaan
Na CO2 levert methaan de grootste bijdrage aan de opwarming. De grootste bron van het krachtige broeikasgas is vee. Het lekt ook weg op gaswinningslocaties en borrelt op uit rijstvelden.
Het rapport verschijnt in aanloop naar de VN-klimaattop in Brazilië. Die begint 10 november.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland beschuldigt buurland Oekraïne van een grote droneaanval op Moskou. Burgemeester Sergej Sobjanin zei dat in de afgelopen dagen zo'n 250 onbemande toestellen zijn neergehaald die onderweg waren naar de Russische hoofdstad.
16 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas bespreekt maandag met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken opties om de Straat van Hormuz zo snel mogelijk open te krijgen. Een van die opties die ze aan de lidstaten voorlegt, is een wijziging van het mandaat van de EU-marinemissie Aspides.
35 minuten geledenABU DHABI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De belangrijke haven van Fujairah in de Verenigde Arabische Emiraten schort de olie-laadactiviteiten op na een nieuwe droneaanval. Daardoor ontstond een brand in het belangrijke oliecomplex. Het zou gaan om een voorzorgsmaatregel; er zijn geen meldingen van gewonden. Afgelopen weekend lag de haven ook stil na een droneaanval.
37 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De bijeenkomsten van EU-ministers gepland op Cyprus kunnen vanaf april weer doorgaan. Dat zei minister van Energie Michael Damianos voorafgaand aan overleg met EU-ministers in Brussel. Cyprus, dat tot juli voorzitter is van de EU, had alle bijeenkomsten in maart uitgesteld na een droneaanval op een Britse basis eerder deze maand.
41 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël zegt een vliegtuig te hebben vernietigd dat voorheen is gebruikt door de dode Iraanse leider Ali Khamenei. Iraanse topfiguren zouden met het toestel hebben gereisd in binnen- en buitenland.
52 minuten geledenNAYPYIDAW (ANP/AFP/DPA) - Het parlement van Myanmar is jaren na de militaire staatsgreep van 2021 voor het eerst weer bijeengekomen voor een normale bijeenkomst. De volksvertegenwoordiging is na omstreden verkiezingen gevuld met bondgenoten van het militaire regime.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft landen in de regio opgeroepen niet samen te werken met televisiezender Iran International. In een verklaring wordt gewaarschuwd dat infrastructuur waar de zender gebruik van maakt op de Iraanse lijst met doelwitten kan worden gezet.
1 uur geleden