
WSJ: Israël plant missie om ook Rafah-grensovergang over te nemen
RAFAH (ANP) - Israël is bezig met het voorbereiden van een militaire missie om ook de laatste grensovergang van de Gazastrook in handen te krijgen, schrijft de Amerikaanse krant The Wall Street Journal (WSJ). Volgens de WSJ wil de Israëlische premier Benjamin Netanyahu de controle overnemen over het hele grensgebied tussen Gaza en Egypte en dus ook de belangrijke grensovergang Rafah, die daar ligt.
Israël zegt dat Hamas via het grensgebied met Egypte, dat de Philadelphi-corridor wordt genoemd, mensen en wapens kan smokkelen door bijvoorbeeld tunnels. Egypte zou niet genoeg doen om dat te verhinderen. "De Philadelphi-corridor moet in onze handen zijn, die moet worden gesloten", zei Netanyahu vorig jaar al. "Het is duidelijk dat er geen andere regeling is die de ontwapening garandeert die we willen."
Volgens de WSJ heeft Israël inmiddels Egypte geïnformeerd over de plannen. Egypte zou bang zijn dat daarmee een vredesakkoord uit 1979 wordt geschonden, omdat daarin beperkingen staan voor hoeveel troepen er bij de grens mogen worden gestationeerd. Bovendien zou een militaire operatie aan de grens, al dan niet per ongeluk, ook voor schade op Egyptisch grondgebied kunnen zorgen. Israël probeert die zorgen weg te nemen, aldus de Amerikaanse krant.
Militaire operatie
Netanyahu zegt zaterdag tegen persbureau Reuters dat er nog een beslissing moet worden genomen over een militaire operatie in de Philadelphi-corridor.
Israël was jarenlang met militairen actief in de Gazastrook, maar toen het dat gebied verliet in 2005 hielden de Israëliërs de controle over grensovergangen, behalve die bij Rafah. De controle werd overgedragen aan de Palestijnen, de Egyptenaren en een missie van de Europese Unie. Maar de EU vertrok twee jaar later alweer toen Hamas aan de macht kwam. Israël houdt wel via veiligheidsafspraken met Egypte nog invloed op wat er de grens over gaat, zoals de afgelopen maanden is gebleken.
Sinds op 7 oktober de oorlog tussen Israël en Hamas uitbrak is het belang van Rafah toegenomen. Het was lange tijd de enige grensovergang waar humanitaire hulp het gebied in kon, al wil Israël eerst alle vrachtwagens controleren. Ook zijn er enorme groepen Palestijnen naar het zuiden van Gaza gevlucht door de oorlog. Zo'n miljoen mensen zitten in tentenkampen rond Rafah. Dat zou een militaire operatie in dat gebied bemoeilijken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een bevel ondertekend om de Nationale Garde naar Memphis te sturen. Trump zei dat de taskforce een "kopie" zou zijn van degene die hij in augustus naar de hoofdstad Washington DC stuurde.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop van honderden raketten aan België goedgekeurd, meldt het Pentagon. De Belgen moeten 567,8 miljoen dollar (zo'n 480 miljoen euro) betalen voor de AIM-9X Sidewinders.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Israël heeft de Al-Ghafri-toren vernietigd, de hoogste woontoren van de Gazastrook, meldt Al Jazeera. De toren van twintig verdiepingen staat in het westen van Gaza-Stad, een gebied waar Israël de bevolking heeft opgeroepen om te vertrekken.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse veiligheidsdienst SOP heeft een drone "geneutraliseerd" die boven gevoelige overheidsgebouwen zoals het presidentieel paleis vloog, meldt de Poolse premier Donald Tusk op X. Er zijn twee Belarussen gearresteerd vanwege de drone.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Washington Post-columnist Karen Attiah is ontslagen vanwege socialmediaberichten die ze schreef na de moord op Charlie Kirk, zo schrijft ze maandag zelf op platform Substack. Haar werkgever noemde berichten over politiek geweld die ze op Bluesky plaatste na de dood van Kirk "onacceptabel". Ze zou de veiligheid van haar collega's in gevaar brengen.
3 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro heeft gezegd zijn land koste wat kost te beschermen tegen wat hij "agressie" van de Verenigde Staten noemt.
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Arabische en islamitische leiders die zijn verzameld voor een top in Qatar hebben alle landen opgeroepen om hun relatie met Israël te herzien. Volgens hen zouden landen "alle mogelijke juridische en effectieve maatregelen moeten nemen om te voorkomen dat Israël doorgaat met zijn acties tegen het Palestijnse volk", staat in de slotverklaring van de top.
4 uur geleden