WSJ: Israël plant missie om ook Rafah-grensovergang over te nemen
RAFAH (ANP) - Israël is bezig met het voorbereiden van een militaire missie om ook de laatste grensovergang van de Gazastrook in handen te krijgen, schrijft de Amerikaanse krant The Wall Street Journal (WSJ). Volgens de WSJ wil de Israëlische premier Benjamin Netanyahu de controle overnemen over het hele grensgebied tussen Gaza en Egypte en dus ook de belangrijke grensovergang Rafah, die daar ligt.
Israël zegt dat Hamas via het grensgebied met Egypte, dat de Philadelphi-corridor wordt genoemd, mensen en wapens kan smokkelen door bijvoorbeeld tunnels. Egypte zou niet genoeg doen om dat te verhinderen. "De Philadelphi-corridor moet in onze handen zijn, die moet worden gesloten", zei Netanyahu vorig jaar al. "Het is duidelijk dat er geen andere regeling is die de ontwapening garandeert die we willen."
Volgens de WSJ heeft Israël inmiddels Egypte geïnformeerd over de plannen. Egypte zou bang zijn dat daarmee een vredesakkoord uit 1979 wordt geschonden, omdat daarin beperkingen staan voor hoeveel troepen er bij de grens mogen worden gestationeerd. Bovendien zou een militaire operatie aan de grens, al dan niet per ongeluk, ook voor schade op Egyptisch grondgebied kunnen zorgen. Israël probeert die zorgen weg te nemen, aldus de Amerikaanse krant.
Militaire operatie
Netanyahu zegt zaterdag tegen persbureau Reuters dat er nog een beslissing moet worden genomen over een militaire operatie in de Philadelphi-corridor.
Israël was jarenlang met militairen actief in de Gazastrook, maar toen het dat gebied verliet in 2005 hielden de Israëliërs de controle over grensovergangen, behalve die bij Rafah. De controle werd overgedragen aan de Palestijnen, de Egyptenaren en een missie van de Europese Unie. Maar de EU vertrok twee jaar later alweer toen Hamas aan de macht kwam. Israël houdt wel via veiligheidsafspraken met Egypte nog invloed op wat er de grens over gaat, zoals de afgelopen maanden is gebleken.
Sinds op 7 oktober de oorlog tussen Israël en Hamas uitbrak is het belang van Rafah toegenomen. Het was lange tijd de enige grensovergang waar humanitaire hulp het gebied in kon, al wil Israël eerst alle vrachtwagens controleren. Ook zijn er enorme groepen Palestijnen naar het zuiden van Gaza gevlucht door de oorlog. Zo'n miljoen mensen zitten in tentenkampen rond Rafah. Dat zou een militaire operatie in dat gebied bemoeilijken.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse dreigementen over de handel en de intimidatie vanuit Washington zijn niet voorbij, volgens de Franse president Emmanuel Macron. Hij waarschuwt in interviews in Europese kranten dat Europa lang uitgestelde economische hervormingen moet doorvoeren en de kracht van de EU wereldwijd moet verstevigen. "Het Groenlandmoment" is volgens Macron een wake-upcall geweest om tot actie over te gaan.
25 minuten geledenHONGKONG (ANP) - De hoogste bestuurder in Hongkong heeft de veroordeling verdedigd van mediamagnaat Jimmy Lai. Leider John Lee noemde het bewijs tegen Lai volgens de krant South China Morning Post overweldigend. "En hij verdient zeker zijn straf na al het kwaad dat hij heeft aangericht." Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken verweet Lai achter anti-Chinese activiteiten te zitten.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De officiële verkiezingsresultaten in Japan laten dinsdag zien dat de partij van de Japanse premier Sanae Takaichi inderdaad een tweederdemeerderheid in het parlement heeft weten te bemachtigen. De conservatieve Liberaal-Democratische Partij (LDP) won 315 van de 465 zetels tijdens de parlementsverkiezingen afgelopen weekend.
3 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische politie heeft dinsdag laten weten dat zij de politieagenten steunt die maandagavond ingrepen tijdens een groot protest in de Australische stad Sydney. Agenten toonden volgens politiecommissaris Mal Lanyon in deelstaat New South Wales "opvallend veel terughoudendheid" en "deden wat ze moesten doen", schrijft de BBC.
3 uur geledenTREVISO (ANP) - De Amerikaanse skiester Lindsey Vonn heeft een tweede operatie ondergaan om een breuk in haar linkerbeen te stabiliseren. Dat heeft het Italiaanse nieuwsagentschap ANSA bekendgemaakt. Op Instagram schrijft Vonn maandagavond dat ze aan haar val een breuk van het tibiaplateau heeft overgehouden. Er zijn meerdere operaties nodig om daarvan te herstellen, meldt Vonn.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt de opening van een nieuwe brug tussen Canada en de Verenigde Staten te dwarsbomen. In een bericht op Truth Social schrijft Trump dat hij de brug niet open zal laten gaan "totdat de Verenigde Staten gecompenseerd zijn voor alles wat we Canada gegeven hebben", zonder daarover verder in detail te treden.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Groot-Brittannië heeft Israël opgeroepen zijn besluit om de controle te vergroten over de Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied, terug te draaien. Daarmee sluit het zich aan bij de EU, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, die de stap eveneens hebben bekritiseerd.
10 uur geleden